Shadow Yoga’ya Yoğun Başlangıç Kampı’24

Başlangıç

Yapay zekâ teknolojisinin ele geçiremeyeceği, insan numarası yapamayacağı belki de tek şey, hissetmek. Hakikatin rasyonel zihinle değil, ellerin içinde, ette, kemikte, yürekte hissedilmesi.

Yoga denen araç sayesinde içine girdiğimiz hâl tam da bu: beş duyu ile algılanan hisleri vücutta bulmak; nefesi, nemi, ateşi hareketlerin içindeyken duymak; ateşin yardımıyla bedenen ve zihnen dönüşmek. Hareketin içindeki durgunluğu, sabitlikteki devinimi izlemek.

Bu yoğun inzivada, sizi sırtını kadim Hatha Yoga metinlerine yaslayan Shadow Yoga sistemiyle tanıştıracağız. Derslerimizde bu okulun temel taşlarını çalışacağız. Vücutta gezinen canın yol haritasını çıkartacağız. Hatha Yoga’ya ait bandha, vayu, nadi gibi terimleri hissederek öğreneceğiz.

Günlük hayatın uzağında geçireceğimiz bu beş günlük inzivada, yoga dostları “sanga” ile bir arada olmanın gücünden besleneceğiz. Biz yogaya gönlümüzü verdik. Bu kampın uzun soluklu bir beraberliğin başlangıcı olmasını dileriz.

Pınar & Defne

Defne Suman

Defne Suman Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde yüksek lisansını tamamladıktan sonra hayatını edebiyat ve Hatha rotasında yürütmeye karar verdi. 2003 yılından beri dünyanın pek çok yerinde yoga dersleri vererek ve yazarak yaşadı. Ustası Sundernath’ın (Shandor Remete) yarattığı Shadow Yoga sisteminin Türkiye’deki ilk öğretmenidir. Yoga, maneviyat, toplum ve psikoloji üzerine yazdığı kurgu dışı kitapları ve dünyanın belli başlı tüm dillerine tercüme edilmiş olan yedi edebiyat yapıtı bulunmaktadır. Defne Suman Atina’da eşi ve kedileriyle yaşıyor.

Pınar Üstün

Yoga ile 2008 yılında tanıştı. 2014 yılında Defne Suman ile Shadow Yoga çalışmaya başladı. 2015-2018 yılları arasında Defne Suman’ın asistanlığını yaptı.

2015 yılından beri Sundernath (Shandor Remete) ve Emma Balnaves ile Shadow Yoga ve Nrtta Sadhana öğreniyor. 2021 yılında taşındığı İsrail’de Dudi Malka ile çalışmaya devam ediyor.

Shadow Yoga kitabını İngilizce’den Türkçe’ye çeviren ekipte yer aldı ve kitabın editörlüğünü üstlendi. Emma Balnaves’in yönetmenliği ve yapımcılığını yaptığı Agniyogana filminin Türkçe çevirisini ve altyazılarını hazırladı.

2018 yılından beri Shadow Yoga öğretiyor.

24 Nisan Çarşamba – 28 Nisan Pazar 2024

İlk ders Çarşamba akşamı

Son ders Pazar sabahı

Ders saatleri: 

Sabah 07:00-09:30

Akşam 16:30-19:00

Aşağıda konaklama seçimlerinin yanında görülen ücretler sadece konaklama ücretleridir.

Konaklama ücretlerine günde üç öğün vejeteryan yemek, sınırsız çay ve içme suyu dahildir.

8 ders, toplam 20 saatlik programın eğitim ücreti: KDV dahil 5500 TL.

1 Mart’a kadar yapılan ödemelerde KDV dahil 5000 TL.

Yoga ücreti eğitmenlere ödenecektir. Başvurunuz kabul edildikten sonra eğitim ücretini ödeyebilmeniz için sizinle iletişime geçilecektir.

YOGA ÜCRETLERİNE DAİR İPTAL VE İADE POLİTİKASI:

  • 8 Mart’a kadar yapılan iptallerde ödemenin 100%ü geri ödenir
  • 22 Mart’a kadar yapılan iptallerde ödemenin 75%i geri ödenir
  • 5 Nisan’a kadar yapılan iptallerde ödemenin 50%si geri ödenir
  • 5 Nisan’dan sonra yapılan iptallerde ödenen ücret geri ödenmez.

Thank you for your interest in the camps at Stoa. We will correspond in more detail after your application, but we would still like to give you some information about the living, working and accommodation places here and transportation to the Madrasa:

Stoa’ne gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer StoA sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz. Sizleri StoA’da nasıl bir yaşam bekliyor?

 

Stoa’da gün 08:00’de başlayıp ve 00:00’da biter, Stoa’da ve çevresinde yaşayanları rahatsız etmemek için 22:00’dan saatten sonra yüksek sesle konuşmamaya özen göstermenizi ve 00:00’dan sonra da mutlak sessizliği korumanızı rica ederiz. Ayrıca ortak alanlardaki sazlı sözlü eğlenceler, müzik yayını, müsabakalar, vb. yine Stoa ve çevre sakinlerinin huzurunu korumak amacıyla müdüriyetin iznine tabidir. Yine atölye çalışmaları haricinde bireysel ya da grup çalışması için salonların kullanımı müdüriyetin iznine tabidir.

 

Yemekleri en mükemmel haliyle hazırlayıp servis edebilmemiz için birkaç noktaya dikkat etmenizi rica ederiz:

  • Atölye yürütücüsüyle beraber kararlaştırdığımız kahvaltı, öğle ve akşam yemeği saatlerine uymanız,
  • Mutfak, çamarşırhane, kiler ve depo alanlarına girmemeniz,
  • Yemeğinizi bitirdikten sonra bulaşıklarınızı mutfağa teslim etmeniz
  • Masalarda ve Stoa’nın altı dönüme yayılan engebeli arazisinde tabak ve bardak bırakmamanız
  • Çöplerinizi yemekten sonra organik ve plastik atık kovalarına sıyırıp, çatalları, kaşıkları kovalara bırakmanız
  • Su için bardak yerine n’olur, n’olur ve n’olur mataranızı kullanmanız (Mataranızı unuttuysanız size memnuniyetle mutfaktan bir cam şişe temin ederiz ya da bakkaldan şişe su alabilirsiniz.)

 

Yemeklerden sonra ve ikindi saatinde ise çay ikramımız vardır ve tüm çay tiryakileri bilir ki dem her zaman en sağdaki çaydanlıktan alınır. Bitki çayları etraftan toplayabilirseniz ücretsiz, bakkaldaki kavanozdan alıyorsanız ücretlidir. Kahve pek tabii ücretlidir. Alkollü-alkolsüz içecekler (bilhassa nefis gazoz) ve atıştırmalıklar (bilhassa sağlık fışkıran hurma bar) da ücrete tabi olup bakkaldaki listeye isminizi yazmak suretiyle sizin ve yalnız sizin olabilir. Bunların yanında çamaşırhane, baskı, kağıt, çember ateşi için odun gibi ihtiyaçlarınızı da hep aynı bakkaldan çeteleye işaretlemek suretiyle karşılayabilirsiniz.

 

Cam atığınız olursa lütfen cam atık kutusuna atınız.

 

Kedi ve köpekleri lütfen hiçbir şartta beslemeyiniz. Biz kendilerine düzenli olarak mama veriyoruz. Masadan beslenmeye alışan hayvanların kendileriyle beraber yaşamamız imkansız hale gelmektedir. Arzu ederseniz mama fonuna katkıda bulunabilirsiniz.

 

Salonlardaki minderleri, backjackleri, sandalye ve teknik ekipmanları kullandıktan sonra aldığınız yere koymanızı rica ediyoruz. Yine odalardaki ve salonlardaki eşyaların yerlerini müdüriyetten izin almadan değiştirmeyiniz ya da dışarıya çıkarmayınız. Takdir edersiniz ki bu mekana bağışlanmış ya da bissürü alın teriyle alınmış bu eşyalar sizden sonrakilere de hizmet verecekler.

 

Odalar ve diğer kapalı alanlarda sigara içilmediğinden, içen-içmeyen herkesin konforu için sigara içilebilen alanlar belirledik. Lütfen izmaritlerinizi çömlek veya kül tablalarına atınız; bir dalgınlık anında izmaritlerini taşların arasına sıkıştıranları uyarınız.

 

Su ve enerji tasarrufu konusunda sizin de özenli ve dikkatli olacağınız biliyoruz ve şimdiden çok teşekkür ediyoruz. Odanızdan ve salonlardan çıkarken ışıkları mutlaka kapatınız ve Stoa’dan ayrılırken kalorifer peteklerini alttaki vanayı sağa çevirmek suretiyle kapatınız.

 

Atık sular arıtma sistemine gitmektedir, tuvalet kağıdı vb yabancı maddeleri kesinlikle klozete atmayınız ve özellikle uzun süreli konaklamalarda temizlik ihtiyacı olduğunda müdüriyete bildiriniz.

 

Stoa’daki diğer arkadaşlara saygı için ortak duş ve tuvaletleri sizden sonrakiler için temiz bırakmanızı rica ediyoruz.

We have many unique rooms. Before you apply, please take a look at our accommodation page to choose the type of accommodation you think will suit you and/or to have information about our working places.

Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor. StoA’ya ulaşım hakkında detaylı bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Who can apply to this workshop?

Atölye yoga ile ilgilenen herkese açıktır.

Important note!

If your application is accepted, you will be contacted via e-mail regarding payment and other details. Therefore, make sure that the e-mail address you specified in your application is correct. More importantly, please no-reply@stoasirince.org Add the address to the address book of your e-mail account and spam/junk/spam etc. Check if it is in the mail folder.

Your application status on our website is specific to you. My account You can also follow us from this section, you can reach us via message from this section.

Before Coming to the Workshop!

Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için StoA’da Yaşam bölümüne mutlaka göz atmanızı rica ederiz.

Frequently Asked Questions

For your questions about the application procedure, we kindly ask you to review this section before writing to us. Chances are, the answer to your question is there.

×