Stoa’da Yaşam

Stoa, 2012’de kurulan Tiyatro Medresesi’nin devamıdır. İsim değişikliği 2022 yılında gerçekleşmiştir.  Medrese’nin inşaa sürecinin imece usülüyle ve oldukça zor şartlarda gerçekleştiğini belki duymuşsunuzdur. Medrese’de geçirdiğimiz ilk yazda henüz pencerelerimiz dahi yoktu. İlk misafirlerimiz gelmeden bir gün önce biz, hala tavana son tuğlayı, tabana son yer döşemesini koymaya uğraşıyorduk. Biz kara kara katılımcıları Şirince’de bir pansiyonda mı ağırlasak diye düşünürken onlar geldiler ve mekana, tabir caizse, aşık oldular.

Medrese’nin açıldığı ilk günden bu güne onu daha da güzelleştirmeye, kapasitesini artırmaya ve misafirlerimize daha fazla konfor sağlamaya çalışıyoruz.

Stoa’da yaşam için basit bir kullanım kılavuzu hazırladık. Misafirlerimizin, herkesin  huzurlu bir çalışma yürütebilmesi için  aşağıdaki hususlara dikkat etmesini rica ediyoruz:

Stoa’da gün 08:00’de başlayıp ve 00:00’da biter, Stoa’da ve çevresinde yaşayanları rahatsız etmemek için 22:00’dan saatten sonra yüksek sesle konuşmamaya özen göstermenizi ve 00:00’dan sonra da mutlak sessizliği korumanızı rica ederiz. Günün herhangi bir saatinde bireysel hoparlör ile müzik yayını yapmak mümkün değildir. Ayrıca ortak alanlardaki sazlı sözlü eğlenceler, müsabakalar, vb. Stoa ve çevre sakinlerinin huzurunu korumak amacıyla Stoa yöneticilerinden izin alınarak gerçekleştirilebilir. Yine atölye çalışmaları haricinde bireysel ya da grup çalışması için salonların kullanımı için önceden izin almanızı rica ederiz.

 

Yemekleri en mükemmel haliyle hazırlayıp servis edebilmemiz için birkaç noktaya dikkat etmenizi rica ederiz:

  • Atölye yürütücüsüyle beraber kararlaştırdığımız kahvaltı, öğle ve akşam yemeği saatlerine uymanız,
  • Mutfak, çamarşırhane, kiler ve depo alanlarına girmemeniz,
  • Yemeğinizi bitirdikten sonra bulaşıklarınızı mutfağa teslim etmeniz
  • Masalarda ve Stoa’nın altı dönüme yayılan engebeli arazisinde tabak ve bardak bırakmamanız
  • Çöplerinizi yemekten sonra organik ve plastik atık kovalarına sıyırıp, çatalları, kaşıkları kovalara bırakmanız
  • Su içmek için Stoa’nın cam bardakları yerine mataranızı kullanmanız (Mataranızı unuttuysanız size memnuniyetle mutfaktan bir cam şişe temin ederiz ya da bakkaldan şişe su alabilirsiniz.)

 

Yemeklerden sonra ve ikindi saatinde çay ikramımız vardır. Bitki çayları etraftan toplayabilirseniz ücretsiz, bakkaldaki kavanozdan alıyorsanız ücretlidir. Kahve pek tabii ücretlidir. Alkollü-alkolsüz içecekler (bilhassa nefis gazoz) ve atıştırmalıklar (bilhassa sağlık fışkıran hurma bar) da ücrete tabi olup bakkaldaki listeye isminizi yazmak suretiyle sizin ve yalnız sizin olabilir. Bunların yanında çamaşırhane, baskı, kağıt, çember ateşi için odun gibi ihtiyaçlarınızı da hep aynı bakkal defterine işaretlemek suretiyle karşılayabilirsiniz.

 

Cam atıklarını ve teneke kutuları ayrıştırıyoruz. Lütfem, bu tip atıklarınızı normal çöplere değil cam ve teneke atık kutularına atınız.

Kedi ve köpekleri lütfen hiçbir şartta beslemeyiniz. Biz kendilerine düzenli olarak mama veriyoruz. Masadan beslenmeye alışan hayvanların kendileriyle beraber yaşamamız imkansız hale gelmektedir. Arzu ederseniz mama fonuna katkıda bulunabilirsiniz.

 

Salonlardaki minderleri, backjackleri, sandalye ve teknik ekipmanları kullandıktan sonra aldığınız yere koymanızı rica ediyoruz. Yine odalardaki ve salonlardaki eşyaların yerlerini yöneticiden izin almadan değiştirmeyiniz ya da dışarıya çıkarmayınız. Takdir edersiniz ki bu mekana bağışlanmış ya da birsürü alın teriyle alınmış bu eşyalar sizden sonrakilere de hizmet verecekler.

 

Odalar ve diğer kapalı alanlarda sigara içilmediğinden, içen-içmeyen herkesin konforu için sigara içilebilen alanlar belirledik. Lütfen izmaritlerinizi çömlek veya kül tablalarına atınız; bir dalgınlık anında izmaritlerini taşların arasına sıkıştıranları uyarınız.

 

Su ve enerji tasarrufu konusunda sizin de özenli ve dikkatli olacağınız biliyoruz ve şimdiden çok teşekkür ediyoruz. Odanızdan ve salonlardan çıkarken ışıkları mutlaka kapatınız ve Stoa’dan ayrılırken kalorifer peteklerini alttaki vanayı sağa çevirmek suretiyle kapatınız.

 

Atık sular arıtma sistemine gitmektedir, tuvalet kağıdı vb yabancı maddeleri kesinlikle klozete atmayınız ve özellikle uzun süreli konaklamalarda temizlik ihtiyacı olduğunda yöneticiye bildiriniz.

 

Stoa’daki diğer arkadaşlara saygı için ortak duş ve tuvaletleri sizden sonrakiler için temiz bırakmanızı rica ediyoruz.

Eğer Yatakhane’de kalacaksanız yanınızda banyo havlusu getirmeyi unutmayın.

Tüm misafirlerimizin yanlarında  şampuan ve diş macunu gibi hijyen ürünlerini getirmelerini rica ediyoruz. Bir iki tane saç kurutma makinamız var. Ancak  özellikle kış aylarında geliyorsanız ve uzun kalacaksanız kendi saç kurutma makinanızı getirmek isteyebilirsiniz.

Oda

Son olarak ilk kez Stoa’ya gelecekseniz odalarımız, yatakhanelerimiz, yaşam alanlarımız ve çalışma salonlarımız aşağıdaki gibi. Emin olun fotoğraftakilerden daha güzeller.