George Finlay Ramsay ile Atölye: En İyisi Su Gibi Olmak

Hepimiz uykudaysak, nasıl uyanabiliriz?

Herkesin bir sanatçı olduğu gerçeğinden hareket edersek, bu gerçeği en iyi şekilde nasıl açığa çıkarabiliriz?

İçimizde saklı olan yaratıcılığı harekete geçirmek için nasıl daha akışkan hale gelebiliriz? Bilinçaltımıza veya sessiz kendimize nasıl ulaşabiliriz? Başka bir gerçekliğe nasıl uyanabiliriz?

Bu atölye, herhangi bir özel metot ya da vasıtadan ziyade yaratıcılık üzerinedir. Moshé Feldenkrais, Pauline Oliveros, George Gurdjieff ve Julia Cameron’dan alınan tekniklerin yanı sıra, George Finlay Ramsay’in araştırdığı, yeni bir tür su arayışına dair tekniklere dayanmaktadır.

Katılımcılar başlangıçta yalnız çalışmaya ve böylece kendi seslerini bulmaya teşvik edilmektedir; ortak çalışma ise sonrasında gelir, tabii şayet gelirse.

Atölye üç temel etkinlikten oluşmaktadır:

  • #farkındalık metotları: sabah sayfaları
    •   #somatik beden farkındalığı
    •   #sonik meditasyonlar (Pauline Oliveros & the ♀ ensemble tarafından tasarlanan şekilde)
  • #söylem: (grup içi tartışmalar, film izleme, müzik dinleme, mevcut sanat yapıtlarından ilhamla resim yapma)
  • #yaratım (rehberlik ve danışmanlık eşliğinde fakat özgürce)

Atölyenin vurgusu, sonunda bitmiş bir parça yaratmaktan ziyade daima sürecin kendisidir. Ancak sanatçıların paylaşmaya istekli oldukları bazı çalışmalar olabilir.

Atölyenin ikili bir yaklaşımı var. Birincisi, samimi, iyileştirici, açık. Carl Rogers ve Moshé Feldenkrais’dan ilhamla, insanların başarmak istediklerine ve kendi kendilerini yönettiklerine inanıyorum. Tembelliğe değil, sadece tutukluk yaşandığına inanıyorum. Hep söylendiği gibi, “kendine karşı nazik ol, yumuşak davran; süreçle, zevk almakla, oyun oynamakla ilgilen” ve fakat şu an yaptığın şeyi neden yapıyorsun? Ben eleştirel farkındalığın en önemli mesele olduğuna inanıyorum. Rönesans resimleri yapmıyor olmamızın bir sebebi var. Nedir bu sebep? Katılımcıları, yaratım süreci içinde bulundukları sanatsal, siyasal ve sosyal bağlam üzerine düşünmeye teşvik ediyorum, zorlayıcı bir şekilde değil; açık ve ümitlendirici, hatta naif bir şekilde: Çalışmamızla dünyayı daha iyi bir yere nasıl dönüştürebiliriz? Öte yandan, benim için çalışmanın çıkış noktası oyun ve zevk olmalıdır, sorular sonra gelir.” George Finlay Ramsay

George Finlay Ramsay

George, görsel sanatlar, performans, müzik ve film alanlarında çalışan çok disiplinli bir sanatçıdır. Uyandırma, şifalandırma ve toplumsal değişim için ritüeller ve bilinç altı haller yaratmak bakımından, bir hayvan olarak insanla ilgilidir. Bu ilgi, eylemler, performanslar, konserler, fotoğraflar, kolaj, montaj ve film formlarında zuhur eder.

Paris’teki Jacques Lecoq Okulu’nda mim eğitimi almıştır. Business Lunch isimli “iğreti” bir punk grubuyla sahneye çıkmaktadır. Cut Tongues ve Clout Theatre’ın kurucularındandır. Feldenkreis eğitmeni olarak ders vermektedir. Battersea Arts Centre, Summerhall, Maschinenhaus Essen, Total Refreshment Centre, The Grotowski Institute, Istanbul Municipal Theatre, Beijing People’s Art Theatre ve Moskova’daki The Meyerhold Centre gibi mekanlarda işlerini sergilemektedir. Halihazırda clown sanatçısı Jamie Wood ile birlikte çalışmaktadır.

http://www.georgefinlayramsay.com

Kamp Tarihi

23 Temmuz 2018 – 28 Temmuz 2018

Program

23 Temmuz

Gün içinde Medrese’ye varış
14:00’a kadar gelenler için öğle yemeği servisi (13:00 – 14:00 arası)
17:00’da tanışma ve ilk çalışma

24-27 Temmuz

Gün boyunca ortalama 9 saat çalışma

28 Temmuz

Kahvaltı
10:00-12:30 Sabah çalışması ve Medrese’den ayrılış

Detaylı Günlük Program

7:00 – 09:00: Yazma
10:00 – 13:00: Fiziksel Çalışma
17:00 – 21:00: Yaratıcı Çalışma

Kontenjan: 15 Kişi

Konaklama Dahil Atölye Ücreti

Konaklama Tipi → Tip A Tip B Tip C Tip D
1May İnd. 995 ₺ 1165 ₺ 1295 ₺ 1550 ₺
Std. 1095 ₺ 1265 ₺ 1395 ₺ 1650 ₺
45GünÖ İnd. 1070 ₺ 1240 ₺ 1370 ₺ 1625 ₺
Std. 1170 ₺ 1340 ₺ 1470 ₺ 1725 ₺
Sonra İnd. 1145 ₺ 1315 ₺ 1445 ₺ 1700 ₺
Std. 1245 ₺ 1415 ₺ 1545 ₺ 1800 ₺

Tip A: 18,8,6 Kişilik Yatakhane, Medrese Çadırı veya Kendi Çadırınız
Tip B: 4 Kişilik Yatakhane
Tip C: 2 Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda
Tip D: Tek Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda

1May: 1 Mayıs 2018’e kadar yapılan başvurular
45GünÖ: 2 Mayıs - [Atölyeden 45 Öncesi] 2018 arası yapılan başvurular
Sonra: [Atölyeden 44 Gün Öncesi] 2018 ve sonrasında yapılan başvurular

Yukarıdaki ücretlere eğitim ücreti, konaklama, üç öğün yemek ve KDV dahildir.

İnd: İndirimli (Öğrenciler veya Medrese geçmiş katılımcıları)
Std: Standart

İndirimler

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere öğrencilere ve daha önce yolu Medrese’den geçmiş eski katılımcılarımıza tüm atölyeler için 100TL burs/indirim sağlıyoruz. Bu katılımcıların başvurularını tamamlarken karşılarına çıkacak kupon kullanma aşamasında OGRENCI ya da MEDRESEDOSTU yazmaları yeterli olacak. Bu kuponlar birden fazla atölye için kullanılabilir. Aynı atölye için ise iki kupon birden kullanılamıyor.
Ayrıca Medrese’de 2018 yazında herhangi bir atölyeye katılanlara, katılacakları ikinci atölye için de bir miktar indirim sağlıyoruz. Kupon kodunuz kayıt onay mesajınızla birlikte size iletilecek.

Temel Oyunculuk Okulunun, Liseliler için Tiyatro Okulunun, Hikaye Anlatıcılığı Okulunun ve bu listeye eklenebilecek başka okulların birden fazla atölyesine katılmanızı kolaylaştırmak için de indirimler tasarladık. Bu indirimlerin detaylarını ilgili atölyelerin sayfalarında görebilirsiniz. Tüm indirimler ve taksitlendirmeler başvurunuzun son aşamasında hesaplanacak ve toplam ücretinizden düşülecektir.

Stoa’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları ve Medrese’ye ulaşım hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:

Stoa’ne gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz. Sizleri Medrese’de nasıl bir yaşam bekliyor, bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor. Medrese’ye ulaşım hakkında detaylı bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Bu atölyeye kimler başvurabilir?

Dramatik sanatlara meraklı herkes.

(Atölye dili İngilizce olacak ve Türkçe’ye ardıl çeviri yapılacaktır.)

Önemli Not!

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sizinle ödeme ve diğer detaylarla ilgili e-posta yoluyla bağlantıya geçilecektir. Bu yüzden, başvurunuzda belirttiğiniz e-posta adresinizin doğruluğundan emin olun. Daha da önemlisi, lütfen no-reply@stoasirince.org adresini e-posta hesabınızın adres defterine ekleyin ve mesajlarımızın spam/junk/istenmeyen vb. posta klasörüne düşüp düşmediğini kontrol edin.

Başvuru durumunuzu web sitemizdeki size özel Hesabım bölümünden de takip edebilir, bize bu bölümden mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Atölyeye Gelmeden Önce!

Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için Medrese’de Yaşam bölümüne mutlaka göz atmanızı rica ederiz.

Hareket etmeye uygun kıyafetler, kameralar, defterler, çalışmada kullanılmak üzere, istenen her türlü materyal, Julia Cameron’ın “The Artist’s Way” isimli kitabı (okunması tavsiye edilir).

Atölye dili İngilizce olacak ve Türkçe’ye ardıl çeviri yapılacaktır.

Sıklıkla Sorulan Sorular

Başvuru prosedürüyle ilgili sorularınız için bize yazmadan önce bu bölüme göz gezdirmenizi rica ederiz. Muhtemelen, sorunuzun cevabı orada mevcut.

×