Oyunculukta Mevcudiyet

En genel anlamıyla mevcudiyet oyuncunun çevresiyle kurduğu psikofiziksel ilişki ile şekillenen şimdi ve burada olma deneyimidir. Oyun anında olmak ancak zihin ve bedenin uyum ve işbirliği ile şekillenir. Herhangi bir seçmede ya da provada oyuncuyu aslında var olan potansiyelini kullanmaktan alı koyan kaygı, korku ve gerilim zihinsel bir deneyimdir. Aynı şekilde oyuncuyu oyundan koparan ve “an”da kalmasını da engelleyen yine zihindir. Dolayısıyla “o an orada olmak” ancak zihni oyuna dahil etmek ile mümkün olacaktır. Bu atölye oyuncunun bütünüyle “an”ın içinde, açık bir farkındalık gücüyle mevcudiyetini yaratması ve oyunun ya da çalışmanın sonuna kadar koruması üzerine odaklanır. Katılımcılar aynı zamanda istedikleri bir metni atölye boyunca çalışma fırsatına sahip olacaklar.

Atölyede katılımcılarla aşağıdaki alanlar üzerine yoğunlaşılacak:

Asana Pratiği: Vinyasa stili üzerinden asana pratiği çalışacağız. Vinyasa “akış içinde yerleşmek” demektir. Bundan kasıt nefes farkındalığı ile bir akış içinde, yani pozlarda beklemeden, poza oturmak, pozda derinleşmektir. Pozun fiziksel prensiplerini gerçekleştirirken nefes ile iç gözü aktif hale getirip ortaya çıkan hissin farkındalığına odaklanacağız. Basit olanda kalmak, bedenin sınırlarıyla pozun istedikleri arasında nefesi köprü olarak kullanmak, zihnin ilgisini dışarıda görünenden içerde doğan enerjiye çevirmek…

Meditasyon: Oyuncunun gündelik zihnini tanımadan oyuncu zihni ile çalışması aradaki farkı göremeyeceği için pek mümkün olmadığına inanıyoruz. Bu nedenle iki türlü meditasyon çalışması yapacağız. Birincisi “gündelik kendimiz” ikincisi de “oyuncu zihin”. Anapanasati, maitri, kin hin ve shamata meditasyon çalışmalarını kullanacağız. Bu çalışmalar psikofiziksel tekniğe hazırlık olacak.

Psikofiziksel Çalışmalar: Meditasyon ve asana pratiklerinde yaptığımız hazırlıkları psikofiziksel tekniğin içindeki en temel prensip olan “indirgeme” çalışmalarında kullanacağız. Bu noktada temel araçlarımız nefes, odak, eylem, arzu ve ifade olacak. Zihni bu araçların sürekli canlı tutabilmek noktasında nasıl bir rol oynadığını keşfedeceğiz.

İmgelem: İmge, beden ve zihni bir araya getirir. Gelen bir imgeyi takip etmek, onu sürdürülebilir kılmak ve onun bedenselleşmesine/ ifadeye dönüşmesine izin vermek için Michael Chekhov’un geliştirdiği oyunculuk tekniğinden yararlanacağız. Hayali beden, hayali merkezler ve nitelikleri, çalışmak istediğiniz metinler aracılığıyla araştıracağız.

Burcu Halaçoğlu

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatları bölümünden mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden  “Tiyatrodan Sinemaya Uyarlama: Shakespeare’in Macbeth Oyunundan Akira Kurosawa’nın Kanlı Taht Filmine Karşılaştırmalı Uyarlama Çalışma Yöntemi” adlı tezi ile master derecesini aldı. Ardından uluslararası atölyelerde Michael Chekhov’un oyunculuk tekniği üzerine eğitim almaya başladı. Kurucularından olduğu TiyatroPOL’de yazar, yönetmen ve çeşitli özel tiyatrolarda, sinemada oyuncu olarak yer aldı. Şu anda İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Doktora Programı’nda tez aşamasında eğitimine devam etmektedir. Aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmakta ve oyunculuk dersleri vermektedir.

Tolga İskit

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun oldu. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Tiyatro dalında Sanatta Yeterlik Programını “Yönetmen ve oyuncu ilişkisine bakışı tatmin etme olgusu çerçevesinde yaklaşılması be bir uygulama: Woyzeck” adlı teziyle tamamladı. Micheal Chekov Europe ile ” Her Şey Jesttir” atölyesine katıldı. Grotowski Workcenter’ ın medresede düzenlediği ” İcracının çalışması” adlı atölyede Lyod Bricken ile çalıştı. Sinem Er ile vinyasa stili 200 saatlik eğitmenlik eğitimini tamamladı. Bilge Sürmeli ve Şenol Topuz ile Ashtanga yoga çalıştı. Şu anda aktif tiyatro hayatına devam etmektedir. Doğuş Üniversitesi Oyunculuk Bölümü’ nde Doktora Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

Kamp Tarihi

26 Haziran – 30 Haziran 2018

Program

26 Haziran

Gün içinde Medrese’ye varış
14:00’a kadar gelenler için öğle yemeği servisi (13:00 – 14:00 arası)
17:00’da tanışma ve ilk çalışma

27 – 29 Haziran

Gün boyunca ortalama 7 saat çalışma

30 Haziran

Kahvaltı
10:00-12:30 Sabah çalışması ve Medrese’den ayrılış

Kontenjan: 20 Kişi

Konaklama Dahil Atölye Ücreti

Konaklama Tipi → Tip A Tip B Tip C Tip D
1May İnd. 695 ₺ 819 ₺ 939 ₺ 1147 ₺
Std. 795 ₺ 919 ₺ 1039 ₺ 1247 ₺
45GünÖ İnd. 755 ₺ 879 ₺ 999 ₺ 1207 ₺
Std. 855 ₺ 979 ₺ 1099 ₺ 1307 ₺
Sonra İnd. 815 ₺ 939 ₺ 1059 ₺ 1267 ₺
Std. 915 ₺ 1039 ₺ 1159 ₺ 1367 ₺

Tip A: 18,8,6 Kişilik Yatakhane, Medrese Çadırı veya Kendi Çadırınız
Tip B: 4 Kişilik Yatakhane
Tip C: 2 Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda
Tip D: Tek Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda

1May: 1 Mayıs 2018’e kadar yapılan başvurular
45GünÖ: 2 Mayıs - [Atölyeden 45 Öncesi] 2018 arası yapılan başvurular
Sonra: [Atölyeden 44 Gün Öncesi] 2018 ve sonrasında yapılan başvurular

Yukarıdaki ücretlere eğitim ücreti, konaklama, üç öğün yemek ve KDV dahildir.

İnd: İndirimli (Öğrenciler veya Medrese geçmiş katılımcıları)
Std: Standart

İndirimler

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere öğrencilere ve daha önce yolu Medrese’den geçmiş eski katılımcılarımıza tüm atölyeler için 100TL burs/indirim sağlıyoruz. Bu katılımcıların başvurularını tamamlarken karşılarına çıkacak kupon kullanma aşamasında OGRENCI ya da MEDRESEDOSTU yazmaları yeterli olacak. Bu kuponlar birden fazla atölye için kullanılabilir. Aynı atölye için ise iki kupon birden kullanılamıyor.
Ayrıca Medrese’de 2018 yazında herhangi bir atölyeye katılanlara, katılacakları ikinci atölye için de bir miktar indirim sağlıyoruz. Kupon kodunuz kayıt onay mesajınızla birlikte size iletilecek.

Temel Oyunculuk Okulunun, Liseliler için Tiyatro Okulunun, Hikaye Anlatıcılığı Okulunun ve bu listeye eklenebilecek başka okulların birden fazla atölyesine katılmanızı kolaylaştırmak için de indirimler tasarladık. Bu indirimlerin detaylarını ilgili atölyelerin sayfalarında görebilirsiniz. Tüm indirimler ve taksitlendirmeler başvurunuzun son aşamasında hesaplanacak ve toplam ücretinizden düşülecektir.

Stoa’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları ve Medrese’ye ulaşım hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:

Stoa’ne gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz. Sizleri Medrese’de nasıl bir yaşam bekliyor, bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor. Medrese’ye ulaşım hakkında detaylı bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Bu atölyeye kimler başvurabilir?

Oyunculuk eğitimi ya da pratik tecrübesi olan ya da oyunculuk bölümlerinde okuyanların katılımına açıktır.

Önemli Not!

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sizinle ödeme ve diğer detaylarla ilgili e-posta yoluyla bağlantıya geçilecektir. Bu yüzden, başvurunuzda belirttiğiniz e-posta adresinizin doğruluğundan emin olun. Daha da önemlisi, lütfen no-reply@stoasirince.org adresini e-posta hesabınızın adres defterine ekleyin ve mesajlarımızın spam/junk/istenmeyen vb. posta klasörüne düşüp düşmediğini kontrol edin.

Başvuru durumunuzu web sitemizdeki size özel Hesabım bölümünden de takip edebilir, bize bu bölümden mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Atölyeye Gelmeden Önce!

Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için Medrese’de Yaşam bölümüne mutlaka göz atmanızı rica ederiz.

Katılımcılardan istedikleri herhangi bir metni (oyun, hikaye, roman) iki sayfayı geçmeyecek şekilde ve çok iyi derecede ezberlemeleri beklenmektedir. Herhangi bir sahneleme ya da oynama hazırlığı yapmamaları özellikle istenmektedir. Çalışmalar için rahat kıyafetler getirmenizi bekleniyor.

Katılımcılar bazı günlerde sabah erken saatte ya da gece yapılacak çalışmalara hazırlıklı olmalıdır bu yüzden sabah ya da gece çalışmaları için sıcak tutacak kıyafetler de getirmeniz önerilir.

Sıklıkla Sorulan Sorular

Başvuru prosedürüyle ilgili sorularınız için bize yazmadan önce bu bölüme göz gezdirmenizi rica ederiz. Muhtemelen, sorunuzun cevabı orada mevcut.

×