Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Şiirsel Komedi: Bir Clown Araştırması EK SINIF

clown-2020

Clown, hem performansçıyı hem de seyircisini kendine özgü araçlarla komik ve şiirsel bir yolculuğa davet eden çağdaş bir sahne disiplini. Komik olan ve trajik olan arasında incecik bir sınırda seyirciyle buluşur, seyirciye kendini açar ve seyirciyle büyür. Felsefesi itibarıyla başarıya değil kaybetmeye ve her şeyi kabul etmeye dayanır. Başarısızlığa bir güzellemedir. Düşmenin ve kaybetmenin sınırlarını araştırır. Katılımcıdan kendini tamamen oyuna teslim etmesini isteyen; hakikatin, açıklık ve kırılganlığın vazgeçilmez olduğu katılımcının kendi naif dünyasını, oyunculluğunu, kendini keşfini ve kabulünü sağlayan etkili bir tekniktir aynı zamanda. Birçok farklı sahne tekniğinden beslenen, oyuncunun sahne üstü becerilerini ve oyun refleksini geliştiren; aynı zamanda yazar ve yönetmen bakış açısını da kışkırtmaya çalışan bir stildir.

Atölye’de hedeflenen Jacques Lecoq pedagojisi temel alınarak ve farklı clown pedagojileri de incelenerek clown disiplininin temel çalışma metotlarının katılımcılarla paylaşılmasıdır. Atölye boyunca dünyanın en küçük maskesi olarak tanımlayabileceğimiz “kırmızı burun” aracılığıyla maskelenmiş oyunculuk tekniklerine yoğunlaşılacak ve nihai hedef her bir katılımcının sahne üstünde sergileyebileceği solo bir performansının olması ve clown karakterinin oluşması üstüne çalışılacaktır. Oyun,oyun hazzı,oyun üretebilmek, oyunu büyütebilmek ve oyunu izlenir hale getirmek atölye çalışmasında odaklanacağımız en temel başlıklar olacaktır.

Çalışmalar boyunca yapılacak egzersizlerle, fiziksel tiyatronun temel ilkeleri aktarılırken Clown disiplini temel alınarak oyuncu-uzam ilişkisi, enerji seviyeleri, ses-nefes-şarkı egzersizleri, doğaçlama oyunları, farkındalık ve duyarlılık, kreşendo, ritmikalite, maskelenmiş oyun ve oyun seviyesi, oyun üretmek, oyun hazzı, yazım ve sahneleme gibi başlıklar üstüne çalışılacaktır.

Atölye sonuç odaklı olmayıp bir araştırma bakış açısıyla yürüyecektir.

Güray Dinçol

2005 yılından bu yana oyuncu, yönetmen ve eğitmen olarak profesyonel kariyerine devam eden Güray Dinçol Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde tiyatro yüksek lisansının ardından Norveç Rosegarden Theatre’da Giovanni Fusetti’den fiziksel tiyatro ve clown eğitimi aldı. 2008-2009 yıllarında Santralistanbul – Paris Fratellini Academy ortaklığıyla düzenlenen sirk ve sokak sanatları atölyelerinde joggling, akrobasi, dans ve clown alanlarında derslere katıldı. Paris’te ‘Les Singuliers’ grubunun ‘J’attends mes loukoums chez le kuaför’ adlı oyununda oynadı. Lecoq ekolünü takip eden okullardan İtalyadaki Scuola Helikos’tan mezun oldu. Kurucularından olduğu ‘Palyaço Modern’ adlı ekiple Clown gösterileri hazırlayan sanatçı aynı ekiple 2013’te Fransa’nın Niort kentinde düzenlenen Clown ve Sokak Sanatları Festivaline katıldı. Lüksemburg Uluslararası clown festivali ve Avignon Tiyatro Festivali Kadmos projesinden davet aldı. İtalya ve Slovenya da katılımcı ve eğitmen olarak atölyelere ve pedagojik seminerlere katıldı. Birçok kurum ve okulda Clown ve Fiziksel Tiyatro eğitimi verdi,atölye çalışmaları yürüttü. Oyunbaz, Kumbaracı50, Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu, Tiyatro BeReZe, İkincikat ve Fiziksel Tiyatro Araştırmaları ekibinde yönetmenlik yaptı. Clowns  Wıthout Borders-Sınır Tanımayan Palyaçolar projelerinin yürütücülüğünü yaptı. Yeditepe Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi gibi farklı kurumlarda öğretim görevlisi olarak çalışmış olan Güray Dinçol bağımsız eğitmen ve yönetmen olarak çalışmalarına ve araştırmalarına devam etmektedir.

Kamp Tarihi

2 – 12 Ağustos 2020

Özet Program

Bu program, tahmini programdır. Giriş ve çıkış saatleri dışındaki saatler, (yemek ve çalışma saatleri) atölyeden atölyeye ufak farklılıklar gösterebilir.

2 Ağustos

15.00: Medrese'ye varış, kayıt ve odaya yerleşme 16:30: İkindi atıştırması 17:00: tanışma ve sonrasında ilk çalışma 20.00 Akşam yemeği

3 – 11 Ağustos

9.00 - 10.00 Kahvaltı 10.00 - 13.30: Sabah çalışması 13.30 - 14.30: Öğle yemeği 15.30 - 17.00: Akşam çalışması 1.seans 17.00: İkindi atıştırması 17.30 - 19.30 Akşam çalışması 2.seans 19.30 - 20.30 Akşam yemeği

(Gün boyunca ortalama 7 saat çalışma)

12 Ağustos

9.00 - 10.00 Kahvaltı 10:00-12:30 Sabah çalışması ve Medrese'den ayrılış

Detaylı Program

Atölyenin detaylı programı Medrese'ye geldiğinizde açıklanacaktır.

Kontenjan: 16 Kişi

Konaklama, yemek ve eğitim dahil toplam ücretler

Konaklama → Tip A Tip B Tip C Tip D
Dönem 1 İnd 2195 ₺ 2425 ₺ 3045 ₺ 4025 ₺
Std 2395 ₺ 2625 ₺ 3245 ₺ 4225 ₺
Dönem 2 İnd 2395 ₺ 2625 ₺ 3245 ₺ 4225 ₺
Std 2595 ₺ 2825 ₺ 3445 ₺ 4425 ₺
Dönem 3 İnd 2595 ₺ 2825 ₺ 3445 ₺ 4425 ₺
Std 2795 ₺ 3025 ₺ 3645 ₺ 4625 ₺

Tip A: Kendi Çadırınız Tip B: 18 veya 12 Kişilik Yatakhane veya Medrese Çadırı Tip C: 2 veya 3 Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda Tip D: Tek Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda (Ücretler kişi başıdır)

Dönem 1: 31 Mayıs 2020 saat 23.59'a kadar yapılan başvurular
Dönem 2: 1 Haziran 2020'den 15 Haziran 2020 saat 23.59'a kadar yapılan başvurular
Dönem 3: 16 Haziran 2020'den itibaren yapılan başvurular

Yukarıdaki ücretlere eğitim ücreti, konaklama, üç öğün yemek ve KDV dahildir.

İnd: İndirimli (Öğrenciler veya Medrese geçmiş katılımcıları)
Std: Standart

İndirimler

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere erken kayıt indirimlerinin yanı sıra öğrencilere ve daha önce yolu Medrese’den geçmiş eski katılımcılarımıza tüm atölyeler için 200TL burs/indirim sağlıyoruz. Bu katılımcıların başvurularını tamamlarken karşılarına çıkacak kupon kullanma aşamasında OGRENCI ya da MEDRESEDOSTU yazmaları yeterli olacak. Bu kuponlar birden fazla atölye için kullanılabilir. Aynı atölye için ise iki kupon birden kullanılamıyor.

Bunun yanı sıra nakit ödemelere ekstra %5’lik bir indirim daha  yapıyoruz. Bununla ilgili detaylar onay mesajımızda olacak.

Tüm indirimler ve taksitlendirmeler başvurunuzun son aşamasında hesaplanacak ve toplam ücretinizden düşülecektir.

Toplam tutarla ilgili bir yanlışlık olduğunu düşünüyor ve değiştiremiyorsanız başvurunuzu yine de yapınız. Sonrasında bize “Hesabım” bölümünden veya workshop@stoasirince.org adresinden yazarsanız, biz gerekli kontrolleri ve düzeltmeleri yaparız.

Stoa’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları ve Medrese’ye ulaşım hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:

Stoa’ne gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz. Sizleri Medrese’de nasıl bir yaşam bekliyor, bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor. Medrese’ye ulaşım hakkında detaylı bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Bu atölyeye kimler başvurabilir?

Fiziksel çalışmaların yoğun olarak yapılacağı bir atölye çalışması olduğu için katılımcıların herhangi bir sağlık sorununun olmaması gereklidir.

Atölye, yoğunluğu itibarıyla ve süreç içinde daha hızlı ilerleyebilmek adına sadece oyuncular, oyunculuk deneyimi olan kişiler, sahne sanatları alanında çalışan profesyoneller için tasarlanmıştır.

Başvuracak kişilerden oyunculuk ve sahne deneyimlerini içeren bir özgeçmişle, atölyeye katılma niyetini, atölyeden beklentilerini açıklayan detaylı bir niyet mektubu talep edilmektedir. Özgeçmişler ve niyet mektupları ışığında başvurunuz eğitmen tarafından onaylandıktan sonra kesinleşecektir.

Önemli Not!

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sizinle ödeme ve diğer detaylarla ilgili e-posta yoluyla bağlantıya geçilecektir. Bu yüzden, başvurunuzda belirttiğiniz e-posta adresinizin doğruluğundan emin olun. Daha da önemlisi, lütfen no-reply@stoasirince.org adresini e-posta hesabınızın adres defterine ekleyin ve mesajlarımızın spam/junk/istenmeyen vb. posta klasörüne düşüp düşmediğini kontrol edin.

Başvuru durumunuzu web sitemizdeki size özel Hesabım bölümünden de takip edebilir, bize bu bölümden mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Atölyeye Gelmeden Önce!

Geldiğinizde herhangi bir sürprizle karşılaşmamanız için Medrese'de Yaşam bölümüne mutlaka göz atmanızı rica ederiz.

Çalışmalar için, katılımcıların rahat edebilecekleri üstünde herhangi bir işaret, marka bulunmayan düz siyah kıyafet gereklidir. Varsa çalınan müzik enstrümanı ya da herhangi bir yeteneğin icrası için gereken her tür malzemenin getirilmesi tavsiye edilir.

Bu bölümde yazanlar dışında yapmanız gereken bir ön hazırlık olursa sizinle iletişime geçilecektir.

Sıklıkla Sorulan Sorular

Başvuru prosedürüyle ilgili sorularınız için bize yazmadan önce bu bölüme göz gezdirmenizi rica ederiz. Muhtemelen, sorunuzun cevabı orada mevcut.

Covid-19 Salgını Dolayısıyla Kayıt Sürecindeki Değişiklikler

Bu karantina günlerinin geçeceği ve avluda birlikte sanatımız üzerine düşüneceğimiz umuduyla atölyelerimizi başvuruya açıyoruz. Salgının getirdiği belirsizliği azaltmak için kayıt ve ödeme sürecinde yaptığımız değişikliklerin, planlarınızı yaparken sizi bir nebze rahatlatacağını umuyoruz.

  • Erken kayıt dönemimizi geçtiğimiz senelere kıyasla oldukça uzun tutarak 1 Haziran’a kadar uzattık.
  • Başvurunuzu 1 Haziran’a kadar erken kayıt indiriminden yararlanarak yapın, değerlendirelim ve başvurunuzla ilgili sonucu size bildirelim. 1 Haziran’a kadar sizden herhangi bir ödeme beklemiyoruz.
  • 1 Haziran itibariyle bu fırtınanın biraz dineceğine karar verirsek sizden kesin kayıt için normalde aldığımızdan düşük miktarda bir ön ödeme bekleyeceğiz.
  • Pandemi alarmı geçti, kamp gerçekleşiyor ve siz ön ödemenizi yaptınız diyelim. Yine de sonradan endişelenip kampa gelmemeye karar verirseniz ödediğiniz ücretten doğan hakkınızı bir sonraki kampınızda kullanmak üzere saklı tutacağız.

Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/header-side-slide.php on line 33

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/header-side-slide.php on line 41

Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/footer-stickymenu.php on line 25

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/footer-stickymenu.php on line 33
×