Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Uluslararası Michael Chekhov Atölyesi – İlişki kurmak: Jest ve Ses

chekhov-2018

Beden – İmgelem – İmgeler – Jest – Ses

“Bu metodun öngördüğü sesimizi kullanma tekniği, çok yüksek ya da çok alçak tonlardaki sesi, bazen imkânsız görünen bir mesafeye gönderebileceğimiz türden bir tekniktir.” M. Chekhov

Bağlandığımızda, ilişki kurduğumuzda hayatlarımız değişir. Kendimizle, başkalarıyla (bir kişi ya da grupla) ya da bir şeylerle (mekanlarla, nesnelerle, meselelerle) veya bedenimizle ve sesimizle ilişki kurabiliriz. İlişki olmadan sanatsal çalışma olmaz. Aslında ilişki olmadan hayat olmaz. İlişki kurmayı yeniden öğrenmeye ve geliştirmeye başladığımızda, mesleğimizde ve yaşamımızda fark yaratırız. Sahne üzerindeki çalışmamızı otantik ve canlı kılmak için bedenimizle ve sesimizle ve hem içsel imgelerimizle hem de anlık duygularımızla ilişki kurmamız gerekir.

Michael Chekhov Tekniği, bir algılar ve duygular dünyası yaratarak, bilinçaltımızı ve imgelemimizi fiziksel gerçekliğe bağlar. İmgelem esastır. Her insan imgeleme sahiptir. Ve her sanatçının kendine ait bir imgelem kullanma yolu vardır. Bir oyuncu için çalışmasının %80’i somut imgelemdir. İmgeler yaratıcılığın özüdür. Fikirlerin ve duyguların yakıtıdır.

İmgeleri nasıl yaratırız? İmgeler karakterin duygusal yaşamını nasıl besler? Ve imgeleri nasıl ete kemiğe büründürebilir, fiziksel hale getirebiliriz ve böylece jest ve ses yoluyla seyirciyle nasıl paylaşabiliriz? Bunlar çalışma mekanında cevaplamaya çalışacağımız sorular.

 Suzana Nikolic

Suzana Nikolic, aktris olmasının yanı sıra Zagreb Üniversitesi Dramatik Sanat Akademisi’nde (ADA, UZ) tam zamanlı eğitmendir ve Studio Chekhov Hırvatistan (SCC) ve Etra Performans Sanatları’nın Sanat Yönetmeni ve kurucularındandır. Nikolic’in organizasyonel ve yaratımsal üretkenliği, çoğu Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği ve ses ve konuşma çalışması ile ilgili olan çok sayıda uluslararası atölyeyi kapsamaktadır. 2004 yılında Zagreb’de ZeKaEm’de sahnelenen M. I. Fornes oyunu MUD’u sahneye koymuştur. Oyunda başrolü oynamıştır. 20 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak Michael Chekhov Tekniğini çalışmakta ve öğretmektedir ve 2004 yılında MICHA eğitmenlik sertifikası almıştır.

Yine aynı sene Michael Chekhov’un “Oyuncuya – Oyunculuk Tekniği Üzerine” kitabının Hırvatça çevirisini düzeltmiştir. ADA için 2004-2006 yılları arasında Uluslararası İlişkilerden sorumlu Dekan Yardımcılığı, 2006-2010 yılları arasında Ses ve Konuşma Bölüm Başkanlığı ve 2016-2018 yılları arasında Oyunculuk Bölüm Başkanlığı yapmıştır. 1988 yılında ADA, UZ’dan mezun olmuş ve New York Üniversitesi Tisch Sanat Okulu Lisansüstü Oyunculuk Programı’nda Fulbright bursiyeri olmuştur (1998/99). 2001 yılından beri sayısız oyununda yer aldığı ZeKaEm topluluğunun aktif bir üyesidir. Yakın zamanda en çok beğenilen rolü, Dora Ruždjak’ın bir performansındaki Črna mati zemla karakteridir.

Tiyatro performanslarında, sinema filmlerinde, televizyon filmlerinde ve dizilerinde ve radyoda ödüllü rollere sahip bir aktristir. 20 yılı aşkın bir süredir dünyanın çeşitli yerlerinde oyunculuk ve ses eğitimi vermektedir.

Elsa Valentim

Elsa Valentim Portekizli bir aktris ve tiyatro yönetmenidir. Lizbon’da özel bir oyunculuk okulu olan Act-School’un kurucusu ve sanat yönetmenidir. Bir grup oyuncunun 2001 yılında kurduğu bir tiyatro olan Teatro dos Aloés’in yönetmeni ve kurucularındandır. Act-School’da Michael Chekhov tekniğine ve diğer tekniklere dayanan kendi eğitim metodunu geliştirmiştir. 20 yılı aşkın bir süredir oyunculuk eğitmenliği yapmaktadır. Teatro dos Aloés’deki çalışmalarını hem bir yönetmen hem de bir oyuncu olarak yürütmektedir. 25 yıldan uzun bir süredir Portekizli yazarlara ya da Shakespeare, Anton Chekhov ve Brian Friel gibi dünya dramaturjisinin bilinen isimlerine ait 50’den fazla oyunda yer almıştır. Portekizli yönetmenlerle olduğu kadar, Bernard Sobel ve Mario Gonzalez gibi Fransız yönetmenlerle de çalışmaktadır.

Kamp Tarihi

19 Ağustos– 27 Ağustos 2018

Program

19 Ağustos

Gün içinde Medrese’ye varış
14:00’a kadar gelenler için öğle yemeği servisi (13:00 – 14:00 arası)
17:00’da tanışma ve ilk çalışma

20 – 26 Ağustos

Gün boyunca ortalama 7 saat çalışma

27 Ağustos

Kahvaltı
10:00-12:30 Sabah çalışması ve Medrese’den ayrılış

Kontenjan: 34 Kişi

Konaklama Dahil Atölye Ücreti

Konaklama Tipi → Tip A Tip B Tip C Tip D
45GünÖ İnd. 1495 ₺ 1719 ₺ 1943 ₺ 2279 ₺
Std. 1595 ₺ 1819 ₺ 2043 ₺ 2379 ₺
Sonra İnd. 1595 ₺ 1819 ₺ 2043 ₺ 2379 ₺
Std. 1695 ₺ 1919 ₺ 2143 ₺ 2479 ₺

Tip A: 18,8,6 Kişilik Yatakhane, Medrese Çadırı veya Kendi Çadırınız
Tip B: 4 Kişilik Yatakhane
Tip C: 2 Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda
Tip D: Tek Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda

1May: 1 Mayıs 2018’e kadar yapılan başvurular
45GünÖ: 2 Mayıs - [Atölyeden 45 Öncesi] 2018 arası yapılan başvurular
Sonra: [Atölyeden 44 Gün Öncesi] 2018 ve sonrasında yapılan başvurular

Yukarıdaki ücretlere eğitim ücreti, konaklama, üç öğün yemek ve KDV dahildir.

İnd: İndirimli (Öğrenciler veya Medrese geçmiş katılımcıları)
Std: Standart

İndirimler

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere öğrencilere ve daha önce yolu Medrese’den geçmiş eski katılımcılarımıza tüm atölyeler için 100TL burs/indirim sağlıyoruz. Bu katılımcıların başvurularını tamamlarken karşılarına çıkacak kupon kullanma aşamasında OGRENCI ya da MEDRESEDOSTU yazmaları yeterli olacak. Bu kuponlar birden fazla atölye için kullanılabilir. Aynı atölye için ise iki kupon birden kullanılamıyor.
Ayrıca Medrese’de 2018 yazında herhangi bir atölyeye katılanlara, katılacakları ikinci atölye için de bir miktar indirim sağlıyoruz. Kupon kodunuz kayıt onay mesajınızla birlikte size iletilecek.

Temel Oyunculuk Okulunun, Liseliler için Tiyatro Okulunun, Hikaye Anlatıcılığı Okulunun ve bu listeye eklenebilecek başka okulların birden fazla atölyesine katılmanızı kolaylaştırmak için de indirimler tasarladık. Bu indirimlerin detaylarını ilgili atölyelerin sayfalarında görebilirsiniz. Tüm indirimler ve taksitlendirmeler başvurunuzun son aşamasında hesaplanacak ve toplam ücretinizden düşülecektir.

Stoa’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları ve Medrese’ye ulaşım hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:

Stoa’ne gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz. Sizleri Medrese’de nasıl bir yaşam bekliyor, bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor. Medrese’ye ulaşım hakkında detaylı bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Bu atölyeye kimler başvurabilir?

Çalışmaya istekli herkes…

Önemli Not!

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sizinle ödeme ve diğer detaylarla ilgili e-posta yoluyla bağlantıya geçilecektir. Bu yüzden, başvurunuzda belirttiğiniz e-posta adresinizin doğruluğundan emin olun. Daha da önemlisi, lütfen no-reply@stoasirince.org adresini e-posta hesabınızın adres defterine ekleyin ve mesajlarımızın spam/junk/istenmeyen vb. posta klasörüne düşüp düşmediğini kontrol edin.

Başvuru durumunuzu web sitemizdeki size özel Hesabım bölümünden de takip edebilir, bize bu bölümden mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Atölyeye Gelmeden Önce!

Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için Medrese’de Yaşam bölümüne mutlaka göz atmanızı rica ederiz.

Lütfen Nazım Hikmet’in bir şiirini (Türkçe ya da kendi dilinizde) ezberleyin.

Katılımcıların getirmeleri gerekenler:
– nötr çalışma kıyafetleri, tercihen siyah ya da koyu renk, lütfen yazılı tişört olmasın!
– fiziksel çalışma için gereken merak ve hazırlık
– Nazım Hikmet şiirleri
– “Michael Chekhov: Oyuncuya” kitabı (elinizde varsa)

Atölye dili İngilizce olacak, Türkçe’ye ardıl çeviri yapılacaktır.

Sıklıkla Sorulan Sorular

Başvuru prosedürüyle ilgili sorularınız için bize yazmadan önce bu bölüme göz gezdirmenizi rica ederiz. Muhtemelen, sorunuzun cevabı orada mevcut.


Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/header-side-slide.php on line 33

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/header-side-slide.php on line 41

Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/footer-stickymenu.php on line 25

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/footer-stickymenu.php on line 33
×