Hakkımızda

Stoa, 2012 yılında kurulan Tiyatro Medresesi’nin yeni adıdır. İsim değişikliğini 2022 yılında gerçekleştirdik. Tiyatro Medresesi ismini neden Stoa yaptığımızı anlatmadan önce Tiyatro Medresesi’nden kısaca bahsetmek gerekiyor.

 

2006 yılında Seyyar Sahne’nin  düzenlemeye başladığı yaz tiyatro kamplarına ev sahipliği yapması amacıyla düşünülen Medrese yıllar içerisinde daha kapsayıcı ve Türk tiyatrosu için önemli bir eğitim ve yaratım merkezi oldu.  Kurulduğu 2012’den 2021 yılına kadar ağırlığı tiyatro ve sahne sanatları olmak üzere yüzlerce sanat ve felsefe çalışmasına ve binlerce sanatçı ve araştırmacıya ev sahipliği yaptı. Üstelik uluslararası bir merkez olması itibariyle Türk sanatçı ve araştırmacıları uluslararası eşitleri ve ustalarıyla buluşturarak önemli bir buluşma mekânı olduğunu gösterdi.  Yolu Medrese’den geçen insanlar hem yerli hem de yabancı meslektaşlarıyla iş birlikleri ve paylaşımlar gerçekleştirebildiler. Tiyatro Medresesi 10 yıllık süreçte başlı başına Türk tiyatrosuna canlılık ve ivme kazandıran bir yer oldu.

 

Neden Stoa Olduk?

Medrese’nin kurucusu ve yönetmeni olan Celal Mordeniz 2021 yılında bir grup eski Medrese katılımcısı/eğitmeni ve onlarla  birlikte hareket eden Medrese’nin eski ortak kurucularından birinin mesnetsiz suçlamalarına ve saldırılarına maruz kaldı. Bu sırada tiyatro camiası büyük oranda bu saldırılara sessiz kaldı ya da ortak oldu. Medrese, bu saldırıyı organize eden tiyatrocuların ifade ettikleri gibi “taş yığınına” döndürülmeye çalışıldı. Celal Mordeniz, işlemediği cinsel taciz ve saldırı suçlarının faili ilan edilmeye çalışıldı.  (Celal Mordeniz’in konuyla ilgili detaylı açıklamalarını bu adresten okuyabilirsiniz.)

 

Tiyatro ve sanat çevreleri tarafından  gerçekleştirilen bu örgütlü saldırılardan dolayı  adımızdaki “Tiyatro”yu tutmanın anlamı kalmadığına karar verdik ve adımızı “Stoa -Beden Sanatları ve Araştırmaları Merkezi” olarak değiştirdik. Böylece özel olarak Tiyatro sanatına vakfedilmiş bu alanı bundan sonra tüm beden sanatçılarına ve araştırmacılarına açmış olduk.

 

Son olarak, bu saldırılara gerekçe yapılan iddiaların iftira olduğu Celal Mordeniz’in açtığı bir davada savcılığın ön kararıyla da teyit edildi. Hukuki süreç halen devam etmektedir.