Hakkımızda

Stoa, 2012 yılında kurulan Tiyatro Medresesi’nin devamıdır. İsim değişikliği 2022 yılında gerçekleşmiştir. Tiyatro Medresesi isminin neden Stoa’ya dönüştüğünü anlatmadan önce Tiyatro Medresesi’nden kısaca bahsetmek gerekiyor.

 

Tiyatro Medresesi, Celal Mordeniz’in hayali olarak  2011 yılında inşa edilmeye, 2012 yılında kullanılmaya başlandı.  Seyyar Sahne’nin 2006 yılında düzenlemeye başladığı yaz tiyatro kamplarına ev sahipliği yapması amacıyla düşünülen Medrese, inşa sürecinin ilk aşamasından itibaren gittikçe daha kapsayıcı ve Türk Tiyatrosu için önemli bir eğitim ve yaratım merkezi olmaya başladı.  Kurulduğu 2012’den 2022 yılına kadar ağırlığı tiyatro ve sahne sanatları olmak üzere yüzlerce sanat ve felsefe atölyesine, uluslararası bir tiyatro festivaline ve binlerce sanatçı ve araştırmacıya ev sahipliği yaptı. Uluslararası bir merkez olması itibariyle Türk sanatçı ve araştırmacıları uluslararası eşitleri ve ustalarıyla buluşturarak önemli bir buluşma mekânı olduğunu gösterdi.  Yolu Medrese’den geçen insanlar hem yerli hem de yabancı meslektaşlarıyla iş birlikleri ve paylaşımlar gerçekleştirebildiler. Tiyatro Medresesi 10 yıllık süreçte başlı başına Türk Tiyatrosuna canlılık ve ivme kazandıran bir yer oldu.

Neden Stoa Oldu?

Medrese’nin kurucusu ve yönetmeni  Celal Mordeniz 2021 yılında başını bir grup eski Medrese katılımcısının çektiği  iftiralarına ve ardından sosyal medya lincine maruz kaldı. Bu sırada tiyatro camiası büyük oranda bu lince ya sessiz kaldı ya da ortak oldu.  Bu saldırılar Medrese’yle ilişki kurmak isteyen, lince dahil olmamış tekil tiyatroculara ve gruplara da yöneltildi. Medrese’nin tiaytro sanatına hizmet etmeye devam etmesi bir çeşit kitlesel akıl tutulmasıyla engellendi. Bu sebeple Medrese’nin adındaki “Tiyatro”yu tutmanın anlamı kalmadı ve adımızı Stoa olarak değiştirdik. Tiyatro camiasına vakfedilmiş bu alanı bundan sonra bu yargısız infazcılarla ilişkisi olmayan  sanatçılara ve araştırmacılara açmaya karar verdik.

Son olarak, bu saldırılara gerekçe yapılan iddiaların tümüyle iftira niteliği taşıdığı Medrese’nin kurucusu Celal Mordeniz’in açtığı davada savcılığın kararıyla da kesin olarak teyit edildi. Linç organizatörlerine açılan davalar ve hukuki süreç ise halen devam etmektedir.

Süreçle ilgili detyalara bu linkten ulaşmak mümkün.