Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

ΨΥΧΗ: Şiir, Doğa ve Etik açısından Ruh

siir-doga-ve-etik-acisindan-ruh

Bu yaz Antik Yunan felsefesi ve kültüründe karşımıza çıkan ruh (psykhē) düşüncesini beraberce irdeleyip tartışmak üzere toplanıyoruz. Amacımız mythos’larda, şiirlerde bulduğumuz ruh anlayışını, felsefedeki doğal ve etik-politik perspektiflerle bir arada değerlendirerek psykhē’ye dair bütünlüklü bir bakış açısı yakalamak. Bunun için, oturumlarımızı hem temel psykhē öğretilerinin işleneceği hem de karşılaştırmalı bakış açılarına yer bırakacak şekilde düzenledik. Atölyemizde esas olarak, büyük Klasik Çağ filozofları Platon ile Aristoteles’in ruh öğretileri mercek altında olacak. Ancak bu öğretilerin, önceki felsefi ve şiirsel perspektiften etkilenme biçimini ortaya çıkartmaya da özen göstereceğiz. Pythagoras, Anaksagoras, Herakleitos, Empedokles gibi bazı erken dönem filozofların yanı sıra Homeros, Hesiodos, Sappho, Pindaros şiirleri Platon ve Aristoteles’in temel ruh öğretilerini derinlemesine anlamak için gezineceğimiz ana uğrak noktalarından. Aydınlatmak istediğimiz bir başka husus ise Platon ile Aristoteles’in ruhu incelerken sahip oldukları farklı eğilimler. Platon’da şiirsel-mitolojik söylemin ruh anlatılarına sıklıkla nüfuz ettiğini, Aristoteles’te ise daha sistematik bir açıklama tarzının baskın çıktığını göstermeye çalışacağız. Atölyemizde ayrıca Antik Yunan’da bulduğumuz psykhē kavramının Modern Çağ felsefesindeki yansımalarının yanı sıra çağdaş Psikoloji bilimiyle olan ilişkisine değineceğiz. Böylelikle, günümüz ruh kavramının Antik Yunan temellerini anlama hedefindeyiz. Ne de olsa bütün gayemiz, Delphoi tapınağı girişinde yazdığı üzere, kendimizi bilmek. ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ!

Eğitmen kadromuz 10 kişilik, üniversite öğretim görevlileri, doktora öğrencileri ve 1 psikologdan oluşan bir ekipten oluşmaktadır:

1- Doç. Dr. Chryssi Sidiropoulou, Boğaziçi Üniversitesi
2- Prof. Dr. Cengiz Çakmak, İstanbul Üniversitesi
3- Doç. Dr. Mehmet Erginel, Doğu Akdeniz Üniversitesi
4- Dr. Öğr. Ü. Necati Ilgıcıoğlu, Galatasaray Üniversitesi
5- Alper Hasanoğlu, Psikiyatrist, Dr.
6- Dr. Didem Çoban, İstanbul Üniversitesi
7- Kaan Atalay, Bilgi Üniversitesi
8- Ekrem Çetinkaya, Uppsala Üniversitesi
9- Özlem Bayoğlu, Galatasaray Üniversitesi
10- İlter Coşkun, İstanbul Üniversitesi

Kamp Tarihi

15 Temmuz – 21 Temmuz 2018

Program

15 Temmuz

Gün içinde Medrese’ye varış
14:00’a kadar gelenler için öğle yemeği servisi (13:00 – 14:00 arası)
17:00’da tanışma ve ilk çalışma

16-20 Temmuz

Gün boyunca ortalama 7 saat çalışma

21 Temmuz

Kahvaltı
10:00-12:30 Sabah çalışması ve Medrese’den ayrılış

Detaylı Program

15 Temmuz
16:00-18:00 Herakleitos: Psykhe’nin Maddesel Yönü – İlter Coşkun
18:00-20:00 Platon: Ruh Bölümleri – Mehmet Erginel

16 Temmuz
10:00-13:00 Platon: Zevk ve Acı – Mehmet Erginel
13:00-16:00 Öğle Yemeği
16:00-18:00 Homeros – Özlem Bayoğlu
18:00-20:00 Antik Yunan’da Psykhe Anlayışı I – Kaan Atalay

17 Temmuz
10:00-13:00 Antik Yunan’da Psykhe Anlayışı II – Kaan Atalay
13:00-16:00 Öğle Yemeği
16:00-18:00 Hesiodos – Özlem Bayoğlu
18:00-20:00 Psikolojide Sokratik Yöntem – Alper Hasanoğlu

18 Temmuz
10:00-13:00 Platon: Phaidon’da Ruhun Ölümsüzlüğü – Chryssi Sidiropoulou
13:00-16:00 Öğle Yemeği
16:00-18:00 Platon: Phaidros’ta Ruhsal Çatışma (İlter)
18:00-20:00 Psikolojide Sokratik Yöntem – Alper Hasanoğlu

19 Temmuz
10:00-13:00 Sofistler – Cengiz Çakmak
13:00-16:00 Öğle Yemeği
16:00-18:00 Aristoteles: De Anima – Chryssi Sidiropoulou
18:00-20:00 Aristoteles: Duyum Algısı – Ekrem Çetinkaya

20 Temmuz
10:00-13:00 Aristoteles: De Anima ve Parva Naturalia – Necati Ilgıcıoğlu
13:00-16:00 Öğle Yemeği
16:00-18:00 Boethius’ta Felsefe ve Ruh – Didem Çoban
18:00-20:00 Sofistler – Cengiz Çakmak

21 Temmuz
10:00-13:00 Aristoteles: Bilimlerin Sınıflandırılmasında Psikoloji – Ekrem Çetinkaya

Kontenjan: 30 Kişi

Konaklama Dahil Atölye Ücreti

Konaklama Tipi → Tip A Tip B Tip C Tip D
10 Haz. İnd. 795 ₺ 975 ₺ 1149 ₺ 1413 ₺
Std. 895 ₺ 1075 ₺ 1149 ₺ 1513 ₺
Sonra İnd. 895 ₺ 1075 ₺ 1149 ₺ 1513 ₺
Std. 995 ₺ 1175 ₺ 1249 ₺ 1613 ₺

Tip A: 18,8,6 Kişilik Yatakhane, Medrese Çadırı veya Kendi Çadırınız
Tip B: 4 Kişilik Yatakhane
Tip C: 2 Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda
Tip D: Tek Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda

10 Haziran 2018’e kadar yapılan başvurular
11 Haziran itibariyle yapılan başvurular

Yukarıdaki ücretlere eğitim ücreti, konaklama, üç öğün yemek ve KDV dahildir.

İnd: İndirimli (Öğrenciler veya Medrese geçmiş katılımcıları)
Std: Standart

İndirimler

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere öğrencilere ve daha önce yolu Medrese’den geçmiş eski katılımcılarımıza tüm atölyeler için 100TL burs/indirim sağlıyoruz. Bu katılımcıların başvurularını tamamlarken karşılarına çıkacak kupon kullanma aşamasında OGRENCI ya da MEDRESEDOSTU yazmaları yeterli olacak. Bu kuponlar birden fazla atölye için kullanılabilir. Aynı atölye için ise iki kupon birden kullanılamıyor.
Ayrıca Medrese’de 2018 yazında herhangi bir atölyeye katılanlara, katılacakları ikinci atölye için de bir miktar indirim sağlıyoruz. Kupon kodunuz kayıt onay mesajınızla birlikte size iletilecek.

Temel Oyunculuk Okulunun, Liseliler için Tiyatro Okulunun, Hikaye Anlatıcılığı Okulunun ve bu listeye eklenebilecek başka okulların birden fazla atölyesine katılmanızı kolaylaştırmak için de indirimler tasarladık. Bu indirimlerin detaylarını ilgili atölyelerin sayfalarında görebilirsiniz. Tüm indirimler ve taksitlendirmeler başvurunuzun son aşamasında hesaplanacak ve toplam ücretinizden düşülecektir.

Stoa’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları ve Medrese’ye ulaşım hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:

Stoa’ne gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz. Sizleri Medrese’de nasıl bir yaşam bekliyor, bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor. Medrese’ye ulaşım hakkında detaylı bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Bu atölyeye kimler başvurabilir?

Atölye, felsefeyle, bilimle, şiirle ilgilenen her yaştan katılımcıya açık. Yine de tartışmalarda etkin rol oynayabilecek, konularımızla ilgili akademik çalışma yapan veya yapmak isteyen lisans ve lisansüstü öğrencilerini öncelik tanıyacağız.

Önemli Not!

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sizinle ödeme ve diğer detaylarla ilgili e-posta yoluyla bağlantıya geçilecektir. Bu yüzden, başvurunuzda belirttiğiniz e-posta adresinizin doğruluğundan emin olun. Daha da önemlisi, lütfen no-reply@stoasirince.org adresini e-posta hesabınızın adres defterine ekleyin ve mesajlarımızın spam/junk/istenmeyen vb. posta klasörüne düşüp düşmediğini kontrol edin.

Başvuru durumunuzu web sitemizdeki size özel Hesabım bölümünden de takip edebilir, bize bu bölümden mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Atölyeye Gelmeden Önce!

Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için Medrese’de Yaşam bölümüne mutlaka göz atmanızı rica ederiz.

Okuma listesi daha sonra bildirilecek.

Temel metinlerin basılı kitap olarak getirilmesi veya elektronik ortamlar aracılığıyla bunlara erişim sağlanabilmesi derslerin akıcılığını ve tartışmaların canlılığını artıracaktır. Ayrıca kadromuzda Antik Yunan diline hakim öğretmenler olduğu için, meraklı katılımcıların orijinal dilde yazılmış kopyaları yanlarında bulundurmaları iyi olur. Metinlere ulaşım açısından biz de elimizden geldiğince imkan sağlamaya çalışacağız.

Sıklıkla Sorulan Sorular

Başvuru prosedürüyle ilgili sorularınız için bize yazmadan önce bu bölüme göz gezdirmenizi rica ederiz. Muhtemelen, sorunuzun cevabı orada mevcut.


Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/header-side-slide.php on line 33

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/header-side-slide.php on line 41

Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/footer-stickymenu.php on line 25

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/footer-stickymenu.php on line 33
×