Butoh Lantern – Weekly Application (25 – 30 Jan)

Adam solo_David Joshua Jennings

-Türkçe metin aşağıda-


Butoh Lantern’s workshops are as unique as its artists. Adam Koan, Julie Becton Gillum and Ozerk Sonat Pamir offer over 60 years of combined performance experience in theatre and dance. Their approach blends physical training for the body as well as instruction in performance improvisation and butoh dance. Adam’s Shadowbody research combines physical, intellectual and spiritual methods for a resonant butoh process. Julie”s Noguchi Taiso practise conditions and prepares the body for a meaningful movement /dance experience. Through his “Ecosystems of Emotion,” Ozerk guides improvisation explorations that delve into the power of the responsive body in performance.

The retreat setting allows for Monday through Friday classes (6 hours per day) leaving weekends open for performances, jam sessions and other presentations. These workshops can benefit all levels of experience from beginners to professionals. Butoh Lantern Mountain Retreat is a wonderful opportunity for a profound dance experience in a magnificent natural setting during the dark creative season of deep winter. If you would like to enrich your creative body investigations in a rich, fertile environment with experienced guidance, please join us January 11 – February 5 in Sirince, Turkey.


Butoh Lantern, çalışma biçimleri bir birinden çok farklı üç eğitmen tarafından düzenlenen ve katılımcılara hareket tekniği (Julie – Noguchi Taiso), hareket dağarcığı (Adam- Shadowbody Butoh) ve doğaçlama performansa yönelik hareket araştırması ( Özerk- Duyguların Ekosistemleri) üzerine atölyeler sunan uzun soluklu bir sanat etkinliği.

Şirince Köyü’nde,  Stoa’nde 11 Ocak- 5 Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek bu Butoh İnzivası hafta içi beş gün ve günde altı saat süren yoğun atölye çalışmalarının yanısıra hafta sonları yapılacak seminerler, sunumlar, butoh jam’ler ve performanslarla oldukça zengin bir içeriğe sahip olacak. Uluslararası bir katılımcı grubuyla gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz bu süreç, koşullar ne olursa olsun sanatın yeryüzü için yaşamsal bir gereklilik olduğu anlayışından yola çıktı.

Katılmak için herhangi bir ön deneyim gerekmeyen bu etkinlik, paylaştığımız konulara ilgi duyan ve yoğun çalışma süreçlerine gereksinen bütün katılımcılara açık olacak.”

Julie Becton Gillum

Julie is the artistic director of the Asheville Butoh Festival, has been creating, performing and teaching dance in the US, France, and Mexico for over 40 years. Julie has received numerous grants and awards for her choreography. She was awarded the 2008-09 NC Choreography Fellowship and used the funds to travel to Japan to study Butoh, her primary form of artistic expression.

Julie will share an introduction to Noguchi Taiso (exercises). This practice is slow and gentle, great for all bodies and a fabulous companion to butoh.

“The materials that constitute our bodies are undoubtedly of this earth and have participated in and experienced the creation process . . . Our body, living here and now, includes the history of the earth.”
Michizo Noguchi


Julie Ashville Butoh Festival’inin Sanat Yönetmeni ve ABD, Fransa ve Meksika’da 40 yılı aşkın süredir koreograf, performansçı ve eğitmen olarak dans ediyor. Julie koreografileri için bir çok ödüle layık görüldü. 20008-09 NC Choreography Fellowship ödülünü aldı ve buradan aldığı fonlarla Butoh öğrenimi için Japonya’ya gitti.

Adam Koan

Adam is an international Butoh performer, educator, writer, and scholar with 400+ hours of guiding experience. Former facilitator at Himalaya Subbody Butoh and the organizer for the yearly 2-week Sesalac Butoh Retreat in Serbia. He/ze/they are a classically trained dancer (Hillsborough Community College & University of South Florida 2010 – 2013) and developed as a Butoh dancer after beginning Butoh in Fall of 2013 at the Himalaya Subbody Butoh School. Since then, ze has been dedicated to the art and has been exposed to various other Butoh masters such as Ken Mai, Tadashi Endo, Diego Piñón, and Yumiko Yoshioka (see here for a detailed list of training and teaching history).


Adam uluslararası işler yapan bir Butoh dansçısı, eğitmeni ve araştırmacısı. Kendisinin 400 saatten fazla eğitmenlik tecrübesi bulunmakta. Sırbistan’da senelik olarak düzenlenen Seselac Butoh Retreat’in organizatörü. Hillsborough Community College & University of South Florida’da 2010-13 yılları arasında klasik dans eğitimi alıp ardından Subbody Butoh Okulu*’nda Butoh üzerine çalışmaya başladı ve bu kurumda 2019 Eylül’üne kadar eğitmenlik yaptı. Bunun yanında Ken Mai, Tadashi Endo, Diego Pinon ve Yumiko Yoshika gibi ustaların çalışmalarına katıldı.

Özerk Sonat Pamir

Özerk Sonat Pamir is an improvisational performer who started his artistic career studying contemporary theatre with the founders of TAL (Theatre Research Laboratory) in Istanbul at 2002. He has been teaching movement research and improvisation since 2009 based on his breathbody method. His idea of performance has always been related to social issues: one of his early performances was a political happening that was criticizing solitary confinement in prisons. He also performed to support and raise awareness for various nature conservation movements in Turkey. He has been sharing his work internationally during the last years.


Çağdaş tiyatroya 2002 yılında, TAL’in kurucuları olan Ayla ve Beklan Algan’dan Çağdaş Tiyatro eğitimi alarak başlamış bir doğaçlama performans sanatçısı. 2009 yılından beri kendi “Nefesbeden Metodu’nu” temel alarak hareket araştırması ve doğaçlama performans atölyeleri veriyor. Son yıllarda “duyguların ekosistemleri” ve “işlevsel estetik” kavramlarını da metoduna dahil ederek uluslararası düzeyde performanslarına, projelerine ve atölye çalışmalarına devam etmekte.

*Hindistan Dharamsala’da yer alan bu okulda Adam ve Özerk iki sene kadar eğitmenlik yaptılar ve okul kurucusunun çocuk istismarcısı olduğunun ortaya çıkması üzerine o dönemki öğrencilerle birlikte okuludan ayrılıp kendi organizasyonlarını yapmaya başladılar. Julie ile beraber Butoh Vigilantes adı altında atölyeler ve performanslar yapan bir grup kurdular. Butoh Lantern bu sürecin sonunda ortaya çıktı.

Dates of the Camp

Between 11th January – 5th February 2020 (every week)

11 Ocak – 5 Şubat 2021

Weekly participation to the workshop covers the period from 10:00am. on MONDAY to 5:30pm on FRIDAY.

The workshops will take place from Monday to Friday, every day between 10.00 – 17.30. 13.00 – 14.30 is lunch time.

Please indicate the dates you want to participate in the “Checkin – Checkout Dates” section on the application form. (Note: In case of participation for more than a week, the updated price will be sent to you.)

Atölye’ye haftalık katılım PAZARTESİ sabah 10.00 ve CUMA 17.30’a kadar olan süreyi kapsar.

Atölyeler Pazartesi’den Cuma’ya Her Gün 10.00 – 17.30 saatleri arasında gerçekleşecektir. 13.00 – 14.00 öğle yemeği saatidir.

Katılmak istediğiniz tarihleri başvuru formunda yer alan “Giriş – Çıkış Tarihleri” kısmında beliritiniz. (Not:Eğer bir haftadan fazla katılım durumunda tarafınıza güncellemiş fiyat gönderilecektir.)

Haftalık programa aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. / You can view the weekly program via link below

WEEKLY PROGRAM

Quota / Kontenjan: 16

Accommodation →Type AType BType CType D
Standard2920 ₺2469 ₺2421 ₺2398 ₺
Early Bird2520 ₺2069 ₺2021 ₺1998 ₺
Accommodation →Type EType FType GType H
Standard3229 ₺2920 ₺2873 ₺2184 ₺
Early Bird2829 ₺2520 ₺2473 ₺1784 ₺
Type ASingle Room (Shared Bathroom)
Type BDouble  Room (Shared Bathroom)
Type CTriple  Room (Shared Bathroom)
Type DQuad  Room (Shared Bathroom)
Type ESingle Room (Private Bathroom)
Type FDouble  Room (Private Bathroom)
Type GTriple Room (Private Bathroom)
Type HDaily Participation (without accommodation)

 

For the prices specified in the table; Includes 4 meals a day, unlimited tea and water, salon usages and workshop fees. Please read the information about discounts and participating over one week.

Tabloda belirtilen fiyatlara; günde 4 öğün yemek, sınırsız çay ve su ile salon kullanımları ve atölye ücretleri dahildir. İndirimler ve bir hafta üzeri katılım durumları ile ilgili açıklamaları okuyunuz. (Türkçesi aşağıdadır).


For applications made BEFORE December 11th,  fees are reduced. Discounts shown as Shown as Early Bird / Standard in the chart above

In this workshop extra discount is applied for participants from Turkey.

Important Notice:

This Workshop fee indicates the total amount of weekly participation from Monday to Friday. If you are going to apply to the workshop for more than 1 week, your fee will be updated, calculated and notified to you.


11 Aralık tarihinden ÖNCE yapılan başvurularda eğitim ücreti indirimlidir. İndirimler tabloda katılım gün sayısınıza göre; Early Bird / Standard olarak gösterilmiştir.

Bu atölyede Türkiye’den başvuran katılımcılar için extra indirim uygulanmaktadır. Eğer Türkiye’den başvuruyorsanız başvurunuzun sonunda indirim kupunu bölümüne   “TRDISCOUNT” yazarak eğitim ücreti üzerinden %50 indirim hesaplanacaktır.

Önemli Not:

Bu Atölye ücreti haftalık katılım olan Pazartesi’den Cuma’ya kadar olan toplam tutarı göstermektedir. Eğer atölyeye 1 haftadan daha uzun süre için başvuracaksanız, ücretiniz güncellenerek hesaplanacak ve tarafınıza bildirilecektir.

You can have an idea about the life at the Medrese via here.

Stoa’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları ve Medrese’ye ulaşım hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:

Stoa’ne gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz. Sizleri Medrese’de nasıl bir yaşam bekliyor, bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor. Medrese’ye ulaşım hakkında detaylı bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Who can apply?

Anyone interested in the issues we work on.
No prior experience is required to participate.
We think this workshop will be a productive experience for dancers, actors, performance artists, movement and art therapists.

Bu atölyeye kimler başvurabilir?

Üzerinde çalıştığımız konulara ilgi duyan herkes.
Çalışmalara katılmak için herhangi bir ön deneyim aranmaz.
Dansçılar, tiyatrocular, performans sanatçıları, hareket ve sanat terapistleri için zengin bir deneyim olacağını düşünüyoruz.

Önemli Not!

Atölyeye Gelmeden Önce!

Geldiğinizde herhangi bir sürprizle karşılaşmamanız için Medrese'de Yaşam bölümüne mutlaka göz atmanızı rica ederiz.

Katılımcıların hareket çalışmalarında giymek üzere siyah tayt veya mayo takımı, şarkı çalışmalarında giymek üzere spor olmayan ve giymekten hoşlandıkları gömlek, pantolon ve bol etekler getirmelerini bekliyoruz.

Bu bölümde yazanlar dışında yapmanız gereken bir ön hazırlık olursa sizinle iletişime geçilecektir.

Sıklıkla Sorulan Sorular

Başvuru prosedürüyle ilgili sorularınız için bize yazmadan önce bu bölüme göz gezdirmenizi rica ederiz. Muhtemelen, sorunuzun cevabı orada mevcut.

×