Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Butoh Lantern – Weekly Application

julie_özerk

-Türkçe metin aşağıda-


About Butoh Lantern

As Butoh Lantern, we have carried out intensive butoh programs and butoh retreats, during the pandemic period, which started in March 2020. Each of our programs was organized as a face-to-face /LIVE international events.

We wish to share the principles to which we have devoted our lives and work as artists. In order to do this, we have positioned ourselves to continue to work during this period when art, art institutions and venues have been sacrificed. We believe that canceling our events for whatever reason is the worst choice we can make.

Our USA and Canada tour, which was to happen during the spring and summer of 2020, was the first and last event we had to cancel. After that, our Serbia event in August 2020 was not possible because the country closed down 15 days before our event. Almost overnight we were able to shift our program to Istanbul. We developed the Istanbul process to include video /photography projects, street and studio performances, as well as simultaneous face-to-face /LiIVE and zoom workshops for international participants.

After Istanbul, we organized a 3-month Lviv, Ukraine international program covering the fall and winter of 2020; during our time in Lviv, we created street performances, gallery performances, presentations & performances in art centers, studio performances and intensive training workshops.

In January, 2021, we started with a one-month program at the Theater Madrasa, which is a research center in the mountains outside the city in Turkey, with all kinds of opportunities. This international program was found to be very successful by the participants, instructors and the Madrasah team, so we held our 2nd month long retreat in March. We organized indoor and outdoor performances, presentations and seminars, a workshop program lasting 6 hours a day, 5 days a week, and butoh jams. Many of the January students returned for our March event in addition to some of our Ukrainian participants from the Lviv project.

When our Tanzania event, planned for the spring of 2021, was canceled due to the slow pace of the organization, we started to create an alternative program in Novi Sad, Serbia. When this event was canceled 2 weeks prior, following the continuation of curfews in Serbian cities, we worked on other possibilities in a very short time and did not find an option that satisfied us. At this point, Theater Madrasa expressed its desire to continue collaborating with us. We held a meeting with the participants and decided to organize our 3rd Butoh Retreat this year at the Theater Madrasa.

We see our work, not as a part of the entertainment industry, but as a basic life-sustaining need. A society that gives up its art will eventually fall into spiritual decay. As Butoh Lantern we intend to reflect on ways to continue feeding art to the masses, regardless of the circumstances or restrictions.

We are concerned about the course of human existence on earth (anti-social and introverted behaviors, people restricted from leaving their own countries, external world fear and foreign phobias). By forcing all possibilities, we draw attention to the global importance of the continuation of people from different cultures to live, work and create together under all conditions and circumstances.

Based on the framework and principles stated above, Butoh Lantern will organize a retreat for the third time this year at Theater Madrasa,.

We are excited to be able to work with an international group of artists /researchers who share the same sensitivities with us for 3 more weeks.

Please check out our information and try to join us in this challenging and rewarding process in a splendid natural setting.
Butoh Lantern’s workshops are as unique as its artists. Adam Koan, Julie Becton Gillum and Ozerk Sonat Pamir offer over 60 years of combined performance experience in theater and dance. Their approach blends physical training for the body as well as instruction in performance improvisation and butoh dance. Adam’s Shadowbody research combines physical, intellectual and spiritual methods for a resonant butoh process. Julie”s Noguchi Taiso practice conditions and prepares the body for a meaningful movement / dance experience. Through his “Ecosystems of Emotion,” Ozerk guides improvisation explorations that delve into the power of the responsive body in performance.

The retreat setting allows for Monday through Friday classes (6 hours per day) leaving weekends open for performances, jam sessions and other presentations. These workshops can benefit all levels of experience from beginners to professionals. Butoh Lantern Mountain Retreat is a wonderful opportunity for a profound dance experience in a magnificent natural setting during the dark creative season of deep winter. If you would like to enrich your creative body investigations in a rich, fertile environment with experienced guidance, please join us April 19 – May 7, 2021 in Sirince, Turkey.
———————————————————————

-Pandemi Döneminde Sanat Organizasyonu-

Butoh Lantern olarak, pandemi dönemi diye adlandırabileceğimiz ve 2020 Mart ayı gibi başlayıp hala devam eden süreçte toplam 6 ay süren, her biri yüz yüze vu uluslararası etkinlikler olarak düzenlediğimiz yoğun butoh programları ve butoh inzivaları gerçekleştirdik.

Sanatın ilk olarak feda edildiği, sanat kurumlarının ve sanat mekanlarının ilk olarak kapatılıp son olarak açıldığı bu dönemde kendimizi konumlandırmamızı ve yaşamımızı adadığımız işleri devam ettirmemizi sağlayan ilkelerimizi paylaşmak isteriz.

*Biz ne sebepten olursa olsun, etkinliklerimizi iptal etmenin yapabileceğimiz en kötü seçim olduğuna inanıyoruz.
-2020 baharını ve yazını kapsayacak ABD ve Kanada turnemiz, iptal etmek zorunda kaldığımız ilk ve son etkinliğimiz oldu.
-Bunun ardından 2020 Ağustous’undaki Sırbistan etkinliğimiz, gerçekleşmesinden 15 gün önce ülkenin kapanmasıyla mümkün olmadı ancak o kısa zamanda İstanbul’da yaptığımız organizasyonla programımızı İstanbul’a kaydırdık. Video projeleri, sokak ve stüdyo performansları, eş zamanlı olarak yüz yüze ve zoom üzerinden yaptığımız atölyeler ile bu süreci tamamladık.
-Ardından 2020 sonbaharı ve kışını kapsayan 3 ay süren Lviv – Ukrayna programımızı yine uluslararası bir etkinlik olarak; sokak performansları, galeri açılışı performansları, sanat merkezlerinde sunumlar & performanslar, stüdyo performansları ve yoğun atölye programıyla gerçekleştirdik.
-2021’ye Butoh İnzivası olarak adlandırdığımız; şehir dışında ve her türlü olanağı kendi içinde barındıran bir araştırma merkezi olan Stoa’nde gerçekleştirdiğimiz bir ay süren programımızla başladık. Bu uluslararası programın hem katılımcılar, hem eğitmenler, hem de Medrese ekibince çok başarılı bulunmasının ardından Mart ayında 2. İnzivamızı yine bu kurumda kapalı ve açık alan performansları, sunum ve seminerler, günde 6 saat haftada 5 gün süren atölye programı ve butoh jamler düzenleyerek yaptık.
-2021 baharı için planladığımız Tanzanya etkinliğimiz organizasyonun yavaş işlemesi yüzünden iptal olunca, Novi Sad Sırbistan’da alternatif bir program organize etmeye başladık. Bu da etkinlikten 2 hafta önce, Sırbistan şehirlerinde sokağa çıkma kısıtlamalarının devam ettirilmesi üzerine  iptal olunca, yine çok kısa sürede, diğer olasılıklar üzerine çalıştık ve bizi tatmin eden bir seçenek bulamadık. Bu noktada Stoa bizimle yaptığı işbirliğini devam ettirme isteğini dile getirince, katılımcılarla yaptığımız toplantının sonunda, bu seneki 3. Butoh İnzivamızı tekrar Stoa’nde düzenlemeye karar verdik.

*Biz yaptığımız işi eğlence sektörünün bir parçası olarak değil yaşamlarımızı idame ettirebilmemiz için gereken temel ihtiyaçlardan biri olarak görüyoruz.
Sanatından vazgeçmiş toplumların yavaş yavaş ruhsal bir çürüme içine girecekleri ve en nihayetinde kaybolmuş kitleler haline gelecekleri gerçeğinin farkında olarak, koşullar ne olursa olsun devam etmenin yollarını bulmak üzerine niyet ediyoruz ve kafa yoruyoruz.

*Son olarak da yeryüzündeki insan varlığının (toplumdışı ve içine kapanık, kendi ülkesinden çıkamayan, dış dünya ve yabancı fobik) gidişatından duyduğumuz endişenin sonucunda; bütün olanakları zorlayarak, dünyanın farklı yerlerinden gelen insanların bir arada yaşama, çalışma ve beraber yaratma kültürlerinin her koşulda devam edebilmesinin küresel önemine dikkat çekiyoruz.

Butoh Lantern olarak bu sene üçüncüsünü düzenleyeceğimiz Butoh İnzivamız işte bu ilkeler çerçevesinde ve sayesinde gerçekleşecek.

Bizimle aynı hassasiyetleri paylaşan uluslararası bir sanatçı/araştırmacı gurubuyla 3 hafta daha çalışabileceğimiz için heyecanlıyız.

-Butoh Lantern Hakkında-

“Butoh Lantern, çalışma biçimleri bir birinden çok farklı üç eğitmen tarafından düzenlenen ve katılımcılara hareket tekniği (Julie – Noguchi Taiso), hareket dağarcığı (Adam- Shadowbody Butoh) ve doğaçlama performansa yönelik hareket araştırması ( Özerk- Duyguların Ekosistemleri) üzerine atölyeler sunan uzun soluklu bir sanat etkinliği.

Şirince Köyü’nde,  Stoa’nde 19 Nisan – 7 Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek bu Butoh İnzivası hafta içi beş gün ve günde altı saat süren yoğun atölye çalışmalarının yanısıra hafta sonları yapılacak seminerler, sunumlar, butoh jam’ler ve performanslarla oldukça zengin bir içeriğe sahip olacak.

Uluslararası bir katılımcı grubuyla gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz bu süreç, koşullar ne olursa olsun sanatın yeryüzü için yaşamsal bir gereklilik olduğu anlayışından yola çıktı.

Katılmak için herhangi bir ön deneyim gerekmeyen bu etkinlik, paylaştığımız konulara ilgi duyan ve yoğun çalışma süreçlerine gereksinen bütün katılımcılara açık olacak.

Katılımcaların performanslarda kullanmak için kostüm olarak kullanmak istedikleri eşyaları beraberlerinde getirmelerini tavsiye ediyoruz.”

Julie Becton Gillum

Julie is the artistic director of the Asheville Butoh Festival, has been creating, performing and teaching dance in the US, France, and Mexico for over 40 years. Julie has received numerous grants and awards for her choreography. She was awarded the 2008-09 NC Choreography Fellowship and used the funds to travel to Japan to study Butoh, her primary form of artistic expression.

Julie will share an introduction to Noguchi Taiso (exercises). This practice is slow and gentle, great for all bodies and a fabulous companion to butoh.

“The materials that constitute our bodies are undoubtedly of this earth and have participated in and experienced the creation process . . . Our body, living here and now, includes the history of the earth.”
Michizo Noguchi


Julie Ashville Butoh Festival’inin Sanat Yönetmeni ve ABD, Fransa ve Meksika’da 40 yılı aşkın süredir koreograf, performansçı ve eğitmen olarak dans ediyor. Julie koreografileri için bir çok ödüle layık görüldü. 20008-09 NC Choreography Fellowship ödülünü aldı ve buradan aldığı fonlarla Butoh öğrenimi için Japonya’ya gitti.

Özerk Sonat Pamir

Özerk Sonat Pamir is an improvisational performer who started his artistic career studying contemporary theatre with the founders of TAL (Theatre Research Laboratory) in Istanbul at 2002. He has been teaching movement research and improvisation since 2009 based on his breathbody method. His idea of performance has always been related to social issues: one of his early performances was a political happening that was criticizing solitary confinement in prisons. He also performed to support and raise awareness for various nature conservation movements in Turkey. He has been sharing his work internationally during the last years.


Çağdaş tiyatroya 2002 yılında, TAL’in kurucuları olan Ayla ve Beklan Algan’dan Çağdaş Tiyatro eğitimi alarak başlamış bir doğaçlama performans sanatçısı. 2009 yılından beri kendi “Nefesbeden Metodu’nu” temel alarak hareket araştırması ve doğaçlama performans atölyeleri veriyor. Son yıllarda “duyguların ekosistemleri” ve “işlevsel estetik” kavramlarını da metoduna dahil ederek uluslararası düzeyde performanslarına, projelerine ve atölye çalışmalarına devam etmekte.

*Hindistan Dharamsala’da yer alan bu okulda Adam ve Özerk iki sene kadar eğitmenlik yaptılar ve okul kurucusunun çocuk istismarcısı olduğunun ortaya çıkması üzerine o dönemki öğrencilerle birlikte okuludan ayrılıp kendi organizasyonlarını yapmaya başladılar. Julie ile beraber Butoh Vigilantes adı altında atölyeler ve performanslar yapan bir grup kurdular. Butoh Lantern bu sürecin sonunda ortaya çıktı.

Dates of the Retreat

Between 6th December – 14th January 2022

6 Aralık 2021 –  14 January 2022 Arasında her hafta

Weekly participation to the workshop covers the period from 10:00am. on MONDAY to 5:30pm on FRIDAY. (Begins on every Monday at 10.00 a.m.) 

The workshops will take place from Monday to Friday, every day between 10.00 – 17.30. 13.30 – 14.30 is lunch time.

Please indicate the dates you want to participate in the “Checkin – Checkout Dates” section on the application form. (Note: In case of participation for more than a week (5 days workshop), the updated price will be sent to you.)

Atölye’ye haftalık katılım PAZARTESİ sabah 10.00 ve CUMA 17.30’a kadar olan süreyi kapsar. (Program her Pazartesi saat 10.00’da başlar, katılımcıların Pazartesi 10.00’da salonda olmaları önemlidir)

Atölyeler Pazartesi’den Cuma’ya Her Gün 10.00 – 17.30 saatleri arasında gerçekleşecektir. 13.30 – 14.30 öğle yemeği saatidir.

Katılmak istediğiniz tarihleri başvuru formunda yer alan “Giriş – Çıkış Tarihleri” kısmında beliritiniz. (Not: Bir haftadan (5 günlük atölye katılımı) fazla katılım durumunda tarafınıza güncellemiş fiyat gönderilecektir.)

Haftalık programa aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. / You can view the weekly program via link below

WEEKLY PROGRAM

Quota / Kontenjan: 16

Accommodation → Type A Type B Type c Type D Type E
Early Bird 2700 ₺ 2225 ₺ 2060 ₺ 2960 ₺ 2615 ₺
Standard 3100 ₺ 2625 ₺ 2460 ₺ 3360 ₺ 3015 ₺

 

Type A Single Room (Shared Bathroom)
Type B Double  Room (Shared Bathroom)
Type C Quad  Room (Shared Bathroom)
Type D Single Room (Private Bathroom)
Type E Double  Room (Private Bathroom)

 

For the prices specified in the table; Includes 4 meals a day, unlimited tea and water, salon usages and workshop fees. Please read the information about discounts and participating over one week.

Tabloda belirtilen fiyatlara; günde 4 öğün yemek, sınırsız çay ve su ile salon kullanımları ve atölye ücretleri dahildir. İndirimler ve bir hafta üzeri katılım durumları ile ilgili açıklamaları okuyunuz. (Türkçesi aşağıdadır).


For applications made BEFORE April 6th,  fees are reduced. Discounts shown as Shown as Early Bird / Standard in the chart above

In this workshop extra discount is applied for participants from Turkey.

Important Notice:

This Workshop fee indicates the total amount of weekly participation from Monday to Friday. If you are going to apply to the workshop for more than 5 days week, your fee will be updated, calculated and notified to you.


6 Nisan tarihinden ÖNCE yapılan başvurularda eğitim ücreti indirimlidir. İndirimler tabloda katılım gün sayısınıza göre; Early Bird / Standard olarak gösterilmiştir.

Bu atölyede Türkiye’den başvuran katılımcılar için extra indirim uygulanmaktadır. Eğer Türkiye’den başvuruyorsanız başvurunuzun sonunda indirim kupunu bölümüne   “TRDISCOUNT” yazarak eğitim ücreti üzerinden %50 indirim hesaplanacaktır.

Önemli Not:

Bu Atölye ücreti haftalık katılım olan Pazartesi’den Cuma‘ya kadar olan toplam tutarı göstermektedir. Eğer 5 günden daha uzun süre için başvuracaksanız, ücretiniz güncellenerek hesaplanacak, ekstra konaklamalar hesaplanacak ve tarafınıza bildirilecektir.

You can have an idea about the life at the Medrese via here.

Stoa’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları ve Medrese’ye ulaşım hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:

Stoa’ne gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz. Sizleri Medrese’de nasıl bir yaşam bekliyor, bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor. Medrese’ye ulaşım hakkında detaylı bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Who can apply?

Anyone interested in the issues we work on.
No prior experience is required to participate.
We think this workshop will be a productive experience for dancers, actors, performance artists, movement and art therapists.

It is recommended that you bring costumes and accessories for use during the workshop and weekly performances.

Two of the instructors run the workshop in English. 1 Trainer conducts both in English and Turkish. To participate in the workshop, you must be able to communicate in basic / intermediate English.

Participants are expected to be ready at 10:00am on Monday’s, we recommend that those coming from out of town attend on Sunday.

For the healthy progress of the workshop; We expect participants to have a Covid test before arriving.

Bu atölyeye kimler başvurabilir?

Üzerinde çalıştığımız konulara ilgi duyan herkes.
Çalışmalara katılmak için herhangi bir ön deneyim aranmaz.
Dansçılar, tiyatrocular, performans sanatçıları, hareket ve sanat terapistleri için zengin bir deneyim olacağını düşünüyoruz.

Eğitmenlerden ikisi atölyeyi İngilizce yürütmektedir. 1 Eğitmen hem İngilizce hem Türkçe yürütmektedir. Atölyeye katılım için temel/orta düzeyde ingilizce iletişim kurabilmeniz gerekmektedir.

Atölye sırasında ve haftalık performanslarda kullanmak üzere kostüm ve aksesuar getirmeniz önerilir.

Katılımcıların Pazartesi (başlangıç) günleri 10.00’da hazır olmaları beklenir, şehir dışından gelenlerin Pazar gününden katılmalarını öneriyoruz.

Atölyenin sağlıklı ilerlemesi için; Katılımcıların gelmeden önce Covid testi yaptırmalarını bekliyoruz.

Önemli Not!

Sıklıkla Sorulan Sorular

Başvuru prosedürüyle ilgili sorularınız için bize yazmadan önce bu bölüme göz gezdirmenizi rica ederiz. Muhtemelen, sorunuzun cevabı orada mevcut.

Photo Credit of Butoh Performances: Özerk Sonat Pamir


Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/header-side-slide.php on line 33

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/header-side-slide.php on line 41

Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/footer-stickymenu.php on line 25

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/footer-stickymenu.php on line 33
×