Çocuklar için Tai Chi Atölyesi

cocuklarla-tai-chi

Fotoğraf: Yasin Almaz

Stoa için tasarladığımız (başlıkta ve aşağıda kısaca Tai Chi olarak değindiğimiz) Tai Chi Chuan atölyesinde, çocukları oyunun sağaltıcı gücü ışığında, disiplinler arası ilişkiyi kullanarak farklı ifade olanaklarını deneyimlemeyi, bedenlerimiz üzerinden ortak alanlarımızı keşfetmeye davet ediyoruz.

Atölyenin amacı; çocuğun beden, zihin ve duygu durumunu dengelemeye öğrenmesini ve bu olumlu tecrübeyi hayatına katarak yaşamına devam etmesini sağlamaktır.

Çocuklarla Tai Chi uygulamaları, klasik Yang Stil motiflerinin ve Chigong hareketlerinin çocuklar için uyarlandığı, eğlence ve disiplini içeren hareketler bütünüdür. Çalışmalar bireysel, ikili ve grup egzersizlerinden oluşur. Çocuklar rekabetsiz ve güvenli bir ortamda, yavaşlamaya davet edilir.

Hedeflenen kazanımlar; zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal olmak üzere 4 başlık altında özetlenebilir.

Zihinsel açıdan, tai chi hareketleri çoçuğun konsantrasyonunu artırmaya yardım eder, gündelik hayattaki uyaranlara karşı, daha sakin ve yavaş bir deneyim elde etmesini sağlar. İç organlarının düzenlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, esneklik-denge-güç koordinasyonunun artırılması ise tai chi’nin çocukların fiziksel gelişimine en önemli katkılarıdır. Sosyal açıdan tai chi, grup çalışması bilincini, yaratıcılık ve problem çözme yetilerini geliştirir. Çocuğun bedeniyle temasını artırması ise, aynı zamanda duygusal değişimlerini fark etmeye yardımcı olur. Pozisyonlar/tai chi motifleri, hikaye ve oyunlarla birleştirilip eğlenceli bir atmosferde uygulanır.

Küçük katılımcılar bu atölye çalışmasında;
Değişen oyunlar eşliğinde fiziksel farkındalık kazanacak,

Tai chi ve Chigong uygulamaları ile yavaşlamayı, kendilerini ve birbirlerini dinlemeyi deneyimleyecekler,

Süreçlerini sanatsal yöntemlerle tekrar tanımlayarak bedensel, zihinsel ve duygusal (bütüncül) bir deneyim kazanacaklar.

Gülay Ertekin

Yunanistan’da doğdu ve ortaöğrenimini Yunan okullarında tamamladı. Lisans eğitimini İ.Ü. İngilizce İktisat bölümünde tamamladı. 1997-2000 yılları arasında çalıştığı bankacılık sektöründen istifa etti. 1999 yılında eşi Süha Ertekin’den Tai Chi Geleneksel Yang Stil öğrenmeye başladı. Almanya’da, eşinin de hocaları, Toyo ve Petra Kobayashi’nin Kısa Form, Uzun Form ve Tai Chi Jien (Kılıç Form) atölyelerine katıldı, onlardan özel dersler aldı.13 yıldır yetişkinlere eğitim vermektedir; 2017-2018 eğitim yılında ise bir anaokulunda 3-5 yaş aralığındaki çocuklara Sedef Kermen’le birlikte Tai Chi ve Chigong atölyesi sürdürmektedir.

Tai Chi’nin paralelinde 2012 yılından itibaren Dr. Bates Metodu’nun sertifikalı eğitmeni olarak Doğal Görmeyi Geliştirme Seminerleri vermektedir.

Sedef Kermen

Sedef Kermen, İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesini bitirdikten sonra lisans öğrenimini Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Yüksek lisansını ise Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tamamladı. TRT İstanbul Televizyonu’nun farklı çocuk programlarında grafiker ve sanat yönetmeni olarak çalıştı. 2006 yılından beri çeşitli tiyatrolar için dekor, kostüm, kukla tasarım ve uygulamaları yaptı, ayrıca sanatçı asistanlığı ve realizatörlük yaptı.

2006 yılında Süha Ertekin ile Yang Stil Tai Chi Ch’uan çalışmaya başladı. Tai Chi Ch’uan Geleneksel Yang Stil Kısa Form, Uzun Form ve T’ai Chi Jien (Kılıç Form) çalışmalarını uzun dönem usta çırak ilişkisi içinde devam ettirdi. 2018 yılında çocuklarla kazandığı sanatsal atölye tecrübesine Tai Chi uygulamalarını da ekledi ve Gülay Ertekin’le beraber anaokullarında T’ai Chi ve Chigong uygulamaları yürütmeye başladı.

2014-2016 yılları arasında İstanbul Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Psikiyatri Anabilim Dalı’nda, Sanat Terapileri Eğitimini tamamladı, aynı hastahanede, sanat terapisi gruplarında görev aldı. 2016 yılından beri çeşitli STK’larda çocuklarla yürüttüğü atölye programlarında sanatçı ve sanat terapisti olarak görev aldı. Halen kendi atölyesinde yetişkinlerle ve çocuklarla atölye uygulamarına devam etmekte, deneysel sanat terapisi programları yürütmekte ve Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Kamp Tarihi

5 Eylül – 9 Eylül 2018

Program

5 Eylül

Gün içinde Medrese’ye varış
14:00’a kadar gelenler için öğle yemeği servisi (13:00 – 14:00 arası)
17:00’da tanışma ve ilk çalışma

6 – Eylül

Gün boyunca ortalama 3,5 – 4 saat çalışma

 9 Eylül

Kahvaltı
10:00-12:30 Sabah çalışması ve Medrese’den ayrılış
Detaylı Program
5 Eylül
17:00 – 19:00
Tanışma
Sanatsal uygulama
Oyun ile seansı kapatma
6 Eylül
10:30 – 12:00
Meditasyon
Isınma
Tai Chi’ye giriş /Chi Gong uygulamaları
16:00 – 17:00
Kökleşme egzersizleri
Ağaç duruşu
17:30 – 18:30
Alanı bedenle keşfetme oyunu
Tai Chi adımları
7 Eylül
10:30 – 12:00
Meditasyon
Isınma
Tai Chi’ye giriş /Chi Gong uygulamaları
Zihin ve beden çalışması
16:00 – 17:00
Partnerli oyunlarla ısınma çalışmaları
Partnerli Tai Chi uygulamaları
17:30 – 18:30
Oyun ile egzersizleri kalıcı hale getirme
9 Eylül
10:30 – 12:00
Meditasyon
Isınma
Tai Chi’ye giriş /Chi Gong uygulamaları
16:00 – 17:00
Grup heykeli ile grup dinamiği oluşturma
Sanatsal çalışma ile intermodel yaklaşım
17:30 – 18:30
Partnerli oyunlarla egzersizleri kalıcı hale getirme
Grup oyunları ile grup dinamiğini besleme
8 Eylül
10:30 – 12:00
Meditasyon
Isınma
Tai Chi’ye giriş /Chi Gong uygulamaları
Kapanış

Kontenjan: 20 Kişi

Konaklama Dahil Atölye Ücreti

Konaklama Tipi → Tip A Tip B Tip C Tip D
1May İnd. 895 ₺ 1019 ₺ 1139 ₺ 1347 ₺
Std. 995 ₺ 1119 ₺ 1239 ₺ 1447 ₺
45GünÖ İnd. 955 ₺ 1079 ₺ 1199 ₺ 1407 ₺
Std. 1055 ₺ 1179 ₺ 1299 ₺ 1507 ₺
Sonra İnd. 1015 ₺ 1139 ₺ 1259 ₺ 1467 ₺
Std. 1115 ₺ 1239 ₺ 1359 ₺ 1567 ₺

Tip A: 18,8,6 Kişilik Yatakhane, Medrese Çadırı veya Kendi Çadırınız
Tip B: 4 Kişilik Yatakhane
Tip C: 2 Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda
Tip D: Tek Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda

1May: 1 Mayıs 2018’e kadar yapılan başvurular
45GünÖ: 2 Mayıs - [Atölyeden 45 Öncesi] 2018 arası yapılan başvurular
Sonra: [Atölyeden 44 Gün Öncesi] 2018 ve sonrasında yapılan başvurular

Yukarıdaki ücretlere eğitim ücreti, konaklama, üç öğün yemek ve KDV dahildir.

İnd: İndirimli (Öğrenciler veya Medrese geçmiş katılımcıları)
Std: Standart

İndirimler

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere öğrencilere ve daha önce yolu Medrese’den geçmiş eski katılımcılarımıza tüm atölyeler için 100TL burs/indirim sağlıyoruz. Okul kapsamındaki atölyelerde farklı indirimler söz konusu olduğu için indirim kuponu kullanımıyla ilgili birkaç not düşmek isteriz.
Bu okulun tek bir atölyesine katılıyorsanız başvurunuzun ilerleyen aşamalarında karşınıza çıkacak kupon kullanma bölümünde kupon kodu alanına OGRENCI ya da MEDRESEDOSTU yazmanız yeterli olacak. Bu durumda indirim hakkınız 100TL.

Okulun 2 modülüne birden katılanlara 100TL daha indirim yapıyoruz. Bu kişiler öğrenci ya da geçmiş Medrese katılımcıları ise ekstra 200TL indirim daha söz konusu. Bu indirimlerden yararlanmak için kupon kodu alanına yazmanız gereken: OGRENCIOKUL ya da MEDRESEDOSTUOKUL .

Bu iki atölye arasındaki iki gün boyunca Medrese’de konaklamayı tercih edecekler için de indirimlerimiz söz konusu. İki gün daha Medrese’deki atmosferi solumak isteyen katılımcılarımız için iki gün değil bir günlük konaklama ücreti alacağız. Tercihinizi başvuru formunda belirtmeniz yeterli.

Ayrıca Medrese’de 2018 yazında herhangi bir atölyeye katılanlara, katılacakları diğer atölyeler için de bir miktar indirim sağlıyoruz. Kupon kodunuz kayıt onay mesajınızla birlikte size iletilecek.

Temel Oyunculuk Okulunun, Liseliler için Tiyatro Okulunun, Hikaye Anlatıcılığı Okulunun ve bu listeye eklenebilecek başka okulların birden fazla atölyesine katılmanızı kolaylaştırmak için de indirimler tasarladık. Bu indirimlerin detaylarını ilgili atölyelerin sayfalarında görebilirsiniz. Tüm indirimler ve taksitlendirmeler başvurunuzun son aşamasında hesaplanacak ve toplam ücretinizden düşülecektir.

Stoa’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları ve Medrese’ye ulaşım hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:

Stoa’ne gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz. Sizleri Medrese’de nasıl bir yaşam bekliyor, bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor. Medrese’ye ulaşım hakkında detaylı bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Bu atölyeye kimler başvurabilir?

8-12 yaş aralığındaki çocuklar…

Önemli Not!

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sizinle ödeme ve diğer detaylarla ilgili e-posta yoluyla bağlantıya geçilecektir. Bu yüzden, başvurunuzda belirttiğiniz e-posta adresinizin doğruluğundan emin olun. Daha da önemlisi, lütfen no-reply@stoasirince.org adresini e-posta hesabınızın adres defterine ekleyin ve mesajlarımızın spam/junk/istenmeyen vb. posta klasörüne düşüp düşmediğini kontrol edin.

Başvuru durumunuzu web sitemizdeki size özel Hesabım bölümünden de takip edebilir, bize bu bölümden mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Atölyeye Gelmeden Önce!

Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için Medrese’de Yaşam bölümüne mutlaka göz atmanızı rica ederiz.

Rahat kıyafet, kapalı mekanda kullanılacak yumuşak ve ince tabanlı ayakkabı (klasik spor ayakkabı değil) veya altı kaymayan patik veya çorap getirmenizi bekliyoruz.

Sıklıkla Sorulan Sorular

Başvuru prosedürüyle ilgili sorularınız için bize yazmadan önce bu bölüme göz gezdirmenizi rica ederiz. Muhtemelen, sorunuzun cevabı orada mevcut.

×