Defne Suman ve Pınar Üstün’le Yoga Kampları’24

Başvuru sistemimizde henüz çözemediğimiz bir sorun vardır.

Konaklama tercihinizi, telefon numaranızı  ve hangi kampa/kamplara katılmak istediğinizi mordeniz@gmail.com adresine yazarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

SHADOW YOGA

DEFNE SUMAN VE PINAR ÜSTÜN İLE YOGA KAMPLARI

19-28 NİSAN 2024

1. Balakrama: Gücü Tadım

19 Nisan Cuma – 23 Nisan Salı

İlk ders Cuma akşamı 16:30-19:00, son ders Salı sabahı 07:00-09:30

Geçtiğimiz yıl STOA’da Başlangıç kampına katılmış, yılın geri kalanında Defne ile yüzyüze ve Pınar’la online derslere devam etmiş öğrencilere. Balakrama’yı bilen ama pekiştirmek isteyenlere. Çeşitli çökme talimlerinin yanı sıra Hanuman, Samakonasana, Mayura ve Ati Kranta bu kampın merkezinde olacak. Udiyana bandha ve asanalarda derinleşeceğiniz bir kamp.

2. Dansa Dalış

24 Nisan Çarşamba – 28 Nisan Pazar
İlk ders Çarşamba akşamı 16:30-19:00, son ders Pazar sabahı 07:00-09:30

Shadow Yoga’nın tüm prelüdlerini bilen öğrencilere. Bu kampta size sekiz karanadan oluşan Aşta Matrika isimli Nrtta Sadhana çalışmasını aktaracağız. Dansı çat pat bilen ama sıfırdan tekrar öğrenmek isteyen öğrencilere de ideal olacaktır. Udiyana bandha ve türevlerinde yetkinleşeceğiniz, giriş seviyesi Pranayama öğreneceğiniz ve asanalarda derinleşeceğiniz bir kamp.
8 ders, toplam 20 saatlik program

3. Dersaadet’ten İçeri

19 Nisan Cuma – 23 Nisan Salı

İlk ders Cuma akşamı 16:30-19:00, son ders Salı sabahı 07:00-09:30

Aşta Matrika’yı baştan sona tek başına yapabilen ve yoganın dahilî aşamalarında ilerlemek isteyen öğrencilere. Bu kampta size Ananda Tandava’nın tam formatını ve Aşta Matrika’nın uzun formu olan Lasya’yı aktaracağız. Oturmuş bir Udiyana bandha yetkinliğinin üzerine Madya Nauli ve Nauli Kriya çalışmalarını inşa edeceğiz. Ters duruşlarda ve Pranayama çalışmalarında derinleşeceğiniz bir kamp. Bu kampa katılacakların yanlarında 27’lik bir mala getirmeleri rica olunur.
8 ders, toplam 20 saatlik program

Defne Suman

Defne Suman Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde yüksek lisansını tamamladıktan sonra hayatını edebiyat ve Hatha rotasında yürütmeye karar verdi. 2003 yılından beri dünyanın pek çok yerinde yoga dersleri vererek ve yazarak yaşadı. Ustası Sundernath’ın (Shandor Remete) yarattığı Shadow Yoga sisteminin Türkiye’deki ilk öğretmenidir. Yoga, maneviyat, toplum ve psikoloji üzerine yazdığı kurgu dışı kitapları ve dünyanın belli başlı tüm dillerine tercüme edilmiş olan yedi edebiyat yapıtı bulunmaktadır. Defne Suman Atina’da eşi ve kedileriyle yaşıyor.

 

Pınar Üstün

Yoga ile 2008 yılında tanıştı. 2014 yılında Defne Suman ile Shadow Yoga çalışmaya başladı. 2015-2018 yılları arasında Defne Suman’ın asistanlığını yaptı.
2015 yılından beri Sundernath (Shandor Remete) ve Emma Balnaves ile Shadow Yoga ve Nrtta Sadhana öğreniyor. 2021 yılında taşındığı İsrail’de Dudi Malka ile çalışmaya devam ediyor.
Shadow Yoga kitabını İngilizce’den Türkçe’ye çeviren ekipte yer aldı ve kitabın editörlüğünü üstlendi. Emma Balnaves’in yönetmenliği ve yapımcılığını yaptığı Agniyogana filminin Türkçe çevirisini ve altyazılarını hazırladı.
2018 yılından beri Shadow Yoga öğretiyor.

Fiyatlara,  günde üç öğün vejeteryan yemek, sınırsız çay-su, ve konaklama dahildir.

Eğitim Ücreti dahil değildir.

Eğitim ücreti eğitmenler tarafından alınacaktır.

 

Eğitim Ücretleri:

 1. Balakrama: Gücü Tadım
 • 8 ders, toplam 20 saatlik program, KDV dahil 5500 TL.
 • Erken ödeme indirimi: 1 Mart’a kadar KDV dahil 5000 TL.
 1. Dansa Dalış
 • 8 ders, toplam 20 saatlik program, KDV dahil 4000 TL.
 • Erken ödeme indirimi: 1 Mart’a kadar KDV dahil 3600 TL.
 1. Dersaadet’ten İçeri
 • 8 ders, toplam 20 saatlik program, KDV dahil 4000 TL.
 • Erken ödeme indirimi: 1 Mart’a kadar KDV dahil 3600 TL.

 

 • Dersaadet ve Dans kampları birlikte yapılabilir. Bu durumda fiyat KDV dahil 7000 TRY, 1 Mart’a dek yapılan ödemelerde 6300 TL

 

YOGA ÜCRETLERİNE DAİR İPTAL VE İADE POLİTİKASI:

 • 8 Mart’a kadar yapılan iptallerde ödemenin 100%ü geri ödenir
 • 22 Mart’a kadar yapılan iptallerde ödemenin 75%i geri ödenir
 • 5 Nisan’a kadar yapılan iptallerde ödemenin 50%si geri ödenir
 • 5 Nisan’dan sonra yapılan iptallerde ödenen ücret geri ödenmez.

Stoa’da Yaşam

 

Stoa’da gün 08:00’de başlayıp ve 00:00’da biter, Stoa’da ve çevresinde yaşayanları rahatsız etmemek için 22:00’dan saatten sonra yüksek sesle konuşmamaya özen göstermenizi ve 00:00’dan sonra da mutlak sessizliği korumanızı rica ederiz. Ayrıca ortak alanlardaki sazlı sözlü eğlenceler, müzik yayını, müsabakalar, vb. yine Stoa ve çevre sakinlerinin huzurunu korumak amacıyla müdüriyetin iznine tabidir. Yine atölye çalışmaları haricinde bireysel ya da grup çalışması için salonların kullanımı müdüriyetin iznine tabidir.

 

Yemekleri en mükemmel haliyle hazırlayıp servis edebilmemiz için birkaç noktaya dikkat etmenizi rica ederiz:

 • Atölye yürütücüsüyle beraber kararlaştırdığımız kahvaltı, öğle ve akşam yemeği saatlerine uymanız,
 • Mutfak, çamarşırhane, kiler ve depo alanlarına girmemeniz,
 • Yemeğinizi bitirdikten sonra bulaşıklarınızı mutfağa teslim etmeniz
 • Masalarda ve Stoa’nın altı dönüme yayılan engebeli arazisinde tabak ve bardak bırakmamanız
 • Çöplerinizi yemekten sonra organik ve plastik atık kovalarına sıyırıp, çatalları, kaşıkları kovalara bırakmanız
 • Su için bardak yerine n’olur, n’olur ve n’olur mataranızı kullanmanız (Mataranızı unuttuysanız size memnuniyetle mutfaktan bir cam şişe temin ederiz ya da bakkaldan şişe su alabilirsiniz.)

 

Yemeklerden sonra ve ikindi saatinde ise çay ikramımız vardır ve tüm çay tiryakileri bilir ki dem her zaman en sağdaki çaydanlıktan alınır. Bitki çayları etraftan toplayabilirseniz ücretsiz, bakkaldaki kavanozdan alıyorsanız ücretlidir. Kahve pek tabii ücretlidir. Alkollü-alkolsüz içecekler (bilhassa nefis gazoz) ve atıştırmalıklar (bilhassa sağlık fışkıran hurma bar) da ücrete tabi olup bakkaldaki listeye isminizi yazmak suretiyle sizin ve yalnız sizin olabilir. Bunların yanında çamaşırhane, baskı, kağıt, çember ateşi için odun gibi ihtiyaçlarınızı da hep aynı bakkaldan çeteleye işaretlemek suretiyle karşılayabilirsiniz.

 

Cam atığınız olursa lütfen cam atık kutusuna atınız.

 

Kedi ve köpekleri lütfen hiçbir şartta beslemeyiniz. Biz kendilerine düzenli olarak mama veriyoruz. Masadan beslenmeye alışan hayvanların kendileriyle beraber yaşamamız imkansız hale gelmektedir. Arzu ederseniz mama fonuna katkıda bulunabilirsiniz.

 

Salonlardaki minderleri, backjackleri, sandalye ve teknik ekipmanları kullandıktan sonra aldığınız yere koymanızı rica ediyoruz. Yine odalardaki ve salonlardaki eşyaların yerlerini müdüriyetten izin almadan değiştirmeyiniz ya da dışarıya çıkarmayınız. Takdir edersiniz ki bu mekana bağışlanmış ya da bissürü alın teriyle alınmış bu eşyalar sizden sonrakilere de hizmet verecekler.

 

Odalar ve diğer kapalı alanlarda sigara içilmediğinden, içen-içmeyen herkesin konforu için sigara içilebilen alanlar belirledik. Lütfen izmaritlerinizi çömlek veya kül tablalarına atınız; bir dalgınlık anında izmaritlerini taşların arasına sıkıştıranları uyarınız.

 

Su ve enerji tasarrufu konusunda sizin de özenli ve dikkatli olacağınız biliyoruz ve şimdiden çok teşekkür ediyoruz. Odanızdan ve salonlardan çıkarken ışıkları mutlaka kapatınız ve Stoa’dan ayrılırken kalorifer peteklerini alttaki vanayı sağa çevirmek suretiyle kapatınız.

 

Atık sular arıtma sistemine gitmektedir, tuvalet kağıdı vb yabancı maddeleri kesinlikle klozete atmayınız ve özellikle uzun süreli konaklamalarda temizlik ihtiyacı olduğunda müdüriyete bildiriniz.

 

Stoa’daki diğer arkadaşlara saygı için ortak duş ve tuvaletleri sizden sonrakiler için temiz bırakmanızı rica ediyoruz.

Sıklıkla Sorulan Sorular

 

Başvuru prosedürüyle ilgili sorularınız için bize yazmadan önce bu bölüme göz gezdirmenizi rica ederiz. Muhtemelen, sorunuzun cevabı orada mevcut.

×