Derya Türkan’la Atölye: İstanbul Müziği

deryaturkan

Osmanlı döneminde İstanbul’da gelişen Klasik müziğin üslup, makam ve icrası üzerine bir master class… 17.yy dan 19.yy sonlarına kadar  yazılmış besteler ve İstanbul Kemençesi repertuarı ele alınıp üzerine çalışılacak.

Derya Türkan

1973 yılında İstanbul’da doğdu. 1984 yılında Istanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuari çalgı eğitimi bölümüne girdi.On yıl süren konservatuar eğitimi boyunca İhsan Özgen’le kemençe çalıştı ve 1994 yılında mezun oldu. 1990 yılında girdiği ve genel sanat yönetmenliğini devlet sanatçısı Prof.Dr. Necdet Yaşar’ın yaptığı Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Topluluğu’na davet edildi ve yedi yıl süreyle misafir sanatçı olarak görev yaptı. 1991 yılında TRT İstanbul Radyosu’na girdi ve 2000 yılında bu kurumda kadrolu sanatçı oldu. 1992 yılından bu yana Kudsi Erguner grubu ile Avrupa’nın birçok ülkesi başta olmak üzere, Sudan, İsrail, Fas ve Lübnan gibi pek çok ülkede konserlere katıldı. Kudsi Erguner’le Fransa’da kayıtları yapılan ve yayınlanan “Chemıns”(yollar) adlı bir albüm yaptı. 1996 yılında Fransa Cumhurbaşkanı tarafından Paris Sorbonne Üniversitesinde düzenlenen ünlü keman sanatçısı Sir Yehudi Menuhin ‘in 80. yaş günü konserine Kudsi Erguner’le beraber katıldı. Amerika’da birçok üniversitede özellikle San Francisco, Santa Cruse, Şehvar Beşiroğlu ve Feridun Özgören ile beraber Harvard, M.I. T üniversitelerinde ve New England konservatuarında açıklamalı konserlere, seminerlere ve derslere katıldı.
1997 yılında Yunan kemençe sanatçısı Sokrates Sinepoulos ile beraber İstanbul’dan Mektup albümü, Amerika ‘da Golden Horn plak şirketinden yayınlandı. Tanburi Murat Aydemir ile birlikte yaptıkları klasik saz eserlerinden oluşan Ahenk Volüm/1 (1997) ve Ahenk Volüm/2 (2006), ABD’de Golden Horn, Türkiye’de Kalan Müzik tarafından yayınlandı. İkili, 2003’te Almanya’da ve 2005’de ABD’nin California eyaletinde sekiz konserden oluşan iki turne yaptı. Ayrıca 2001 yılında Ermeni Duduk sanatçısı Civan Gasparyan ve Erkan Oğur’ la beraber yaptıkları “Fuad” isimli albüm Kalan Müzik’den yayınlandı. Cengiz Onural ve Murat Aydemir’le beraber kurdukları “İncesaz”grubu ile a 8 albüm ve 1 DVD çalışması yapmistir.
2006 yılında Renaud Garcia Fons ve Uğur Işık’ın misafir olarak katıldıkları “Minstrels Era“ isimli albümü Kalan Müzik’den yayınlandı.Bu album üzerine Songlines ve The Strad dergilerinde cok önemli eleştiriler yazıldı. Ayrica kurdğu bu trio ile Berlin Filarmoni, Essen Filarmoni, Utrecht Vredenburg, Amsterdam Concert Gebouw, Ljubliana Druga Godba festivali, Madrid’de ve Zaragoza da konserler yaptı.
Howard Griffits ve Sir Simon Rattle’şefliğini yaptığı Alman Cumhurbaşkanlığı Gençlik Senfoni orkestrası ile solist olarak turne yaptı. 2004 yılından bu yana Ross Daly’nin Grit’deki “Labyrinth Musical Workshop” adlı okulunda Kemençe semineri vermektedir.
Jordi Savall ile İstanbul , La Sublime Port ve Mare Nostrum isimli albümlerine katıldı. Hesperion grubu ile bircok konser yaptı. Baki Duyarlar ile Kemenjazz isimli albumu Ada müzik tarafından yayınlandı.Erkan Ogur ve Serbulent Sertoglu ile beraber kurdugu yapım sirketi MMT Records dan , Erkan Ogur, Derya Türkan, İlkin Deniz ile Dokunmak ,solo albümü İstanbul Kemençesi
yayınlandı .Renaud Garcia Fons ile Silk Moon Duet Fransa’da yayınlandı. Yönetmenliğini Cem Yılmaz’ın yaptığı “Yahşi Batı” isimli filmin Türk müziği direktörlüğünü yaptı.
2012 yılında Ben Affleck’in yönetmenliğini yaptıgı Alexandre Desplat’in özgün müziklerini yaptığı “Argo” isimli filmin müziklerini icra etti. Jordi Savall, Bojan Zulfikarpasic, Renaud Garcia Fons, Vincent Segal, Ross Daly, Enver İzmailov, Alim Kasimov, Erkan Ogur, Kayhan Kalhor, gibi muzisyenlerle projeler ve konserler yapmaktadır.

Kamp Tarihi

13 – 17 Haziran 2018

Program

13 Haziran

Gün içinde Medrese’ye varış
14:00’a kadar gelenler için öğle yemeği servisi (13:00 – 14:00 arası)
17:00’da tanışma ve ilk çalışma

14 – 16 Haziran

Gün boyunca ortalama 6 saat çalışma

17 Haziran

Kahvaltı
10:00-12:30 Sabah çalışması ve Medrese’den ayrılış

Kontenjan: 25 Kişi

Konaklama Dahil Atölye Ücreti

Konaklama Tipi →Tip ATip BTip CTip D
1Mayİnd.895 ₺1019 ₺1139 ₺1347 ₺
Std.995 ₺1119 ₺1239 ₺1447 ₺
45GünÖİnd.995 ₺1079 ₺1199 ₺1407 ₺
Std.1055 ₺1179 ₺1299 ₺1507 ₺
Sonraİnd.1015 ₺1139 ₺1259 ₺1467 ₺
Std.1115 ₺1239 ₺1359 ₺1567 ₺

Tip A: 18,8,6 Kişilik Yatakhane, Medrese Çadırı veya Kendi Çadırınız
Tip B: 4 Kişilik Yatakhane
Tip C: 2 Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda
Tip D: Tek Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda

1May: 1 Mayıs 2018’e kadar yapılan başvurular
45GünÖ: 2 Mayıs - [Atölyeden 45 Öncesi] 2018 arası yapılan başvurular
Sonra: [Atölyeden 44 Gün Öncesi] 2018 ve sonrasında yapılan başvurular

Yukarıdaki ücretlere eğitim ücreti, konaklama, üç öğün yemek ve KDV dahildir.

İnd: İndirimli (Öğrenciler veya Medrese geçmiş katılımcıları)
Std: Standart

İndirimler

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere öğrencilere ve daha önce yolu Medrese’den geçmiş eski katılımcılarımıza tüm atölyeler için 100TL burs/indirim sağlıyoruz. Bu katılımcıların başvurularını tamamlarken karşılarına çıkacak kupon kullanma aşamasında OGRENCI ya da MEDRESEDOSTU yazmaları yeterli olacak. Bu kuponlar birden fazla atölye için kullanılabilir. Aynı atölye için ise iki kupon birden kullanılamıyor.
Ayrıca Medrese’de 2018 yazında herhangi bir atölyeye katılanlara, katılacakları ikinci atölye için de bir miktar indirim sağlıyoruz. Kupon kodunuz kayıt onay mesajınızla birlikte size iletilecek.

Temel Oyunculuk Okulunun, Liseliler için Tiyatro Okulunun, Hikaye Anlatıcılığı Okulunun ve bu listeye eklenebilecek başka okulların birden fazla atölyesine katılmanızı kolaylaştırmak için de indirimler tasarladık. Bu indirimlerin detaylarını ilgili atölyelerin sayfalarında görebilirsiniz. Tüm indirimler ve taksitlendirmeler başvurunuzun son aşamasında hesaplanacak ve toplam ücretinizden düşülecektir.

Stoa’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları ve Medrese’ye ulaşım hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:

Stoa’ne gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz. Sizleri Medrese’de nasıl bir yaşam bekliyor, bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor. Medrese’ye ulaşım hakkında detaylı bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Bu atölyeye kimler başvurabilir?

Müzikle ilgilenen herkes derslere katılabilir ve dersleri dinleyebilir ancak derslerde başlangıç seviyesinde eğitim verilmeyecektir.

Önemli Not!

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sizinle ödeme ve diğer detaylarla ilgili e-posta yoluyla bağlantıya geçilecektir. Bu yüzden, başvurunuzda belirttiğiniz e-posta adresinizin doğruluğundan emin olun. Daha da önemlisi, lütfen no-reply@stoasirince.org adresini e-posta hesabınızın adres defterine ekleyin ve mesajlarımızın spam/junk/istenmeyen vb. posta klasörüne düşüp düşmediğini kontrol edin.

Başvuru durumunuzu web sitemizdeki size özel Hesabım bölümünden de takip edebilir, bize bu bölümden mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Atölyeye Gelmeden Önce!

Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için Medrese’de Yaşam bölümüne mutlaka göz atmanızı rica ederiz.

Sıklıkla Sorulan Sorular

Başvuru prosedürüyle ilgili sorularınız için bize yazmadan önce bu bölüme göz gezdirmenizi rica ederiz. Muhtemelen, sorunuzun cevabı orada mevcut.

×