Hareket Makamı Atölyesi

temel ounculuk-2020

Fotoğraf: Yasin Almaz

Laban, Delsarte ve Feldenkrais’in hareket teorilerinden esinlenen “Hareket Makamı”, hareketin en ufak bağımsız değişkenleri açısından analizine dayanan bir tekniktir. Oyuncu bu değişkenler üzerinde ustalaştıktan sonra, yani bir yandan onları vücudun farklı bölümleri, diğer yandan beden ve zihin arasındaki ilişkiyi geliştirmek için bir araç olarak nasıl kullanacağını öğrenir. kendi hareket makamını geliştirebilir ve kişiselleştirebilir. Teknik, oyuncunun hareket alanını genişletmekle kalmaz, aynı zamanda hayal gücünü de zenginleştirir. “Hareket Makamı” ile geliştirilen “Vokal Makam” tekniği de benzer şekilde sesin hareketini analiz ederek oyuncuya sesi yaratmak ve yankılanmak için vücudunu kullanması için yeni bir yaklaşım sağlar.

Celal Mordeniz

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden 2000 yılında mezun oldu. 2005 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nden Ta’ziye ve Tragedya karşılaştırması yaptığı teziyle master derecesi, “Hareket, Eylem ve Diyalog” isimli teziyle doktora derecesi aldı. 1991′de Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’nda oyuncu olarak başladığı tiyatro çalışmalarına 2000 yılından bu yana yönetmenlik yaparak devam ediyor. Seyyar Sahne’nin ve Stoa’nin kurucusu ve yönetmenidir. 2006′dan bu yana süren tiyatro kamplarının başlangıcından bugüne sanat yönetmenliğini yürütmektedir.

Kontenjan: 16 Kişi

Atölye Takvimi

18 Ocak – 12 Mart

Her hafta Cuma Günleri saat 19.00 – 21.00 saatleri arasında gerçekleşecektir ve 8 hafta devam edecektir.

(Atölye günü ve saati atölye eğitmeni tarafından katılımcıların onaylarıyla değiştirilebilir.)

Bu atölye sahneleme ve dramaturji alanlarında eğitim görenlere/çalışanlara veya bu alanlarda kendilerini geliştirmek isteyen kişilere yöneliktir.

Katılım ücretsizdir ve atölyenin tamamı online gerçekleşecektir.

Başvurlar 10 Ocak’ta sona erecek ve başvuru sonuçları 11 Ocak haftası e-posta aracılığı ile açıklancaktır.

Katılımcı seçimlerinde dezavantajlı bireylere öncelik verileceğini hatırlatmak isteriz. Ekonomik, toplumsal cinsiyet, engellilik gibi kriterlere katılımcı seçimlerinde dikkat edilecektir.

Kabul edilmeniz durumunda, online katılımızı mümkün kılacak internet bağlantısı, telefon, tablet veya bilgisayara ihtiyacınız olacağını hatırlatmak isteriz.

Başvurunuzu tamamlamanız aşamasında, kan grubu, Medrese’de yaşam gib beslenme tercihi gibi sorular göreceksiniz. Sistemden çıkaramadığımız sorular lütfen önemsemeyin.

Bu web sayfası Sivil Toplum için Destek Vakfı’nın Kültür Sanat Fonu kapsamında Turkey Mozaik Foundation bünyesindeki Meltem Göçer Fonu tarafından desteklenmiştir. İçeriğinden yalnızca Performans Araştırmaları Derneği sorumlu olup, herhangi bir şekilde destekçi kurumların görüşlerini yansıtmamaktadır.

×