Hareket ve Dramaturji Atölyesi

Hareket Dramaturji

Atölyenin amacı katılımcıların zihinsel ve bedensel farkındalıklarını geliştirmesini sağlamaktır.

Hareket derslerinde, Feldenkrais Metodu yoluyla bedensel farkındalık ve bütünlüklü ben imgesinin geliştirilmesi; Hareket Makamı çalışmaları yoluyla da hareketin doğası, analizi ve imajinasyon ile bedenin hareketi arasındaki ilişkinin geliştirilmesi sağlanmaya çalışılacaktır.

Dramaturji derslerinde Rene Girard’ın arzu ve günah keçisi kavramları hem Hamlet, Oidipus, Antigone ve Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası gibi klasik oyunların yakın okumaları hem de gündelik yaşam örnekleri üzerinden tartışılacaktır.
Hareket ve okuma çalışmalarının birlikte yürütülmesi sayesinde katılımcının kendi beden ve zihin tasavvurunun farkına vararak kendisi ve genel olarak kendilik üzerine düşünce geliştirebilmesi hedeflenmektedir.
Hareket çalışmaları için esnek ve fazla bol olmayan rahat kıyafetler gerekmektedir.
Hareket Makamı Çalışması: Makam, Doğu müziğinde ses serisinin [gam] belirli bir kullanımını ifade eden müzikal bir terimdir. Laban, Delsarte ve Feldenkrais’ın hareket teorilerinden esinlenerek Celal Mordeniz tarafından geliştirilen Hareket Makamı, hareketin en küçük bağımsız değişkenleri açısından analizine ve yorumlanmasına dayanan bir çalışmadır. Katılımcı hareketi, değişkenleri açısından algılamaya başlayınca, bedeni ve zihni arasındaki ilişkiyi ve kendi hareket makamını, yani kendi beden ve hareket alışkanlıklarını değiştirip geliştirebilir. Çalışma, sadece katılımcının hareket yelpazesini genişletmekle kalmaz, aynı zamanda imgelem kapasitesini de zenginleştirir. Bu çalışmaya aşina olan bir oyuncu, bir role hazırlanırken, karakterinin hareket makamını analiz edebilecek ve karaktere farklı ve özgün bir bakış açısı geliştirebilecektir.

Bedensel Farkındalık: Gündelik yaşam, insan bedeninde ciddi kronik kasılmalar meydana getirir. Bu kasılmalar insanın hem hareket ve eylem yeteneklerini hem de yaratıcı enerjisini kısıtlar. Bunların eliminasyonu ancak bir beden farkındalığı geliştirilerek mümkün olabilir. Bedensel farkındalık üzerine çalışmak, katılımcının mekân algısında ve hareket kapasitesinde şaşırtıcı dönüşümler sağlar. Atölyede bedensel farkındalığı artırmak için Moshe Feldenkrais’in geliştirmiş olduğu Bedensel Farkındalık metodunun etütleri icra edilir.

Celal Mordeniz

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden 2000 yılında mezun oldu. 2005 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nden Ta’ziye ve Tragedya karşılaştırması yaptığı teziyle master derecesi, “Hareket, Eylem ve Diyalog” isimli teziyle doktora derecesi aldı. 1991′de Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’nda oyuncu olarak başladığı tiyatro çalışmalarına 2000 yılından bu yana yönetmenlik yaparak devam ediyor. Seyyar Sahne’nin ve Stoa’nin kurucusu ve yönetmenidir. 2006′dan bu yana süren tiyatro kamplarının başlangıcından bugüne sanat yönetmenliğini yürütmektedir.

Kamp Tarihi

18 – 24 Temmuz 2022

Özet Program

Bu program, tahmini programdır. Giriş ve çıkış saatleri dışındaki saatler, (yemek ve çalışma saatleri) atölyeden atölyeye ufak farklılıklar gösterebilir.

18 Temmuz

15.00: Medrese'ye varış, kayıt ve odaya yerleşme 16:30: İkindi atıştırması 17:00: tanışma ve sonrasında ilk çalışma 20.00 Akşam yemeği

18 – 23 Temmuz

9.00 - 10.00 Kahvaltı 10.00 - 13.30: Sabah çalışması 13.30 - 14.30: Öğle yemeği 15.30 - 17.00: Akşam çalışması 1.seans 17.00: İkindi atıştırması 17.30 - 19.30 Akşam çalışması 2.seans 19.30 - 20.30 Akşam yemeği

(Gün boyunca ortalama 7 saat çalışma)

24 Temmuz

9.00 - 10.00 Kahvaltı 10:00-12:30 Sabah çalışması ve Medrese'den ayrılış

Detaylı Program

Atölyenin detaylı programı Medrese'ye geldiğinizde açıklanacaktır.

 

Kontenjan: 16 Kişi

Konaklama, yemek ve eğitim dahil toplam ücretler

Bir Haftalık Atölye Konaklama Eğitim Toplam
Kendi Çadırı 1.350 1.200 ₺2.550
Yatakhane veya Medrese Çadırı 1.620 1.200 ₺2.820
4 Kişilik Banyolu Oda 1.890 1.200 ₺3.090
3 Kişilik Banyolu Oda 2.295 1.200 ₺3.495
2 Kişilik Banyolu Oda 2.700 1.200 ₺3.900
Tek Kişilik Banyolu Oda 4.320 1.200 ₺5.520

 

15 Mayıs’a kadar yapılan kayıtlarda %10 indirim uygulanır.

Burs Başvurusu Hakkında

Finansal sebeplerle atölyeye katılım konusunda zorluk yaşayanlar için burs başvurusu açıktır.

Burs miktarı atölye eğitim ücreti  kadardır.  Burs başvurusu için son tarih 15 Mayıs’tır.

 

 

Stoa’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları ve Medrese’ye ulaşım hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:

Stoa’ne gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz. Sizleri Medrese’de nasıl bir yaşam bekliyor, bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor. Medrese’ye ulaşım hakkında detaylı bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Bu atölyeye kimler başvurabilir?

Oyuncu olan ve olmayan herkes için.

Önemli Not!

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sizinle ödeme ve diğer detaylarla ilgili e-posta yoluyla bağlantıya geçilecektir. Bu yüzden, başvurunuzda belirttiğiniz e-posta adresinizin doğruluğundan emin olun. Daha da önemlisi, lütfen no-reply@stoasirince.org adresini e-posta hesabınızın adres defterine ekleyin ve mesajlarımızın spam/junk/istenmeyen vb. posta klasörüne düşüp düşmediğini kontrol edin.

Başvuru durumunuzu web sitemizdeki size özel Hesabım bölümünden de takip edebilir, bize bu bölümden mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Atölyeye Gelmeden Önce!

Geldiğinizde herhangi bir sürprizle karşılaşmamanız için Medrese'de Yaşam bölümüne mutlaka göz atmanızı rica ederiz.

Katılımcıların hareket çalışmalarında giymek üzere rahat kıyafetler getirmelerini bekliyoruz.

Bu bölümde yazanlar dışında yapmanız gereken bir ön hazırlık olursa sizinle iletişime geçilecektir.

 

Sıklıkla Sorulan Sorular

Başvuru prosedürüyle ilgili sorularınız için bize yazmadan önce bu bölüme göz gezdirmenizi rica ederiz. Muhtemelen, sorunuzun cevabı orada mevcut.

×