Long Form Doğaçlama Atölyesi: Kolektif Hikaye Yaratımının Anahtarları

dogaclama-long-form-2018

Sahnede devamlılığı olan uzun bir hikaye anında nasıl yaratılır? Yazılı bir metin olmadan tutarlı doğaçlamalarla karakterler nasıl inşa edilir? Dramatik durumlar ön hazırlık olmadan nasıl doğaçlanır?
Efsanelerden, halk hikayelerine; dramatik metinlerden, Hollywood kurgusuna evrensel hikaye çemberinin izinde doğaçlama performans üzerine kuramsal ve uygulamalı bir çalışma sürecini kapsayan atölye, Joseph Campbell’ın hikaye ve kahramana dair kadim bilgileriyle Keith Johnstone, Viola Spolin, Del Close, Augusto Boal gibi çağdaş doğaçlama ustalarının teknikleri ve İstanbulimpro topluluğu içinde yapılan deneysel çalışmalar harmanlanarak oluşturulmuştur.
Atölye süresince üzerinde durulacak temel konular;
– Etkili dinleme ve reaksiyon
– Duygu ve beden ilişkisi
– Risk alma ve anda olma
– Doğaçlama sahne başlangıçları
– Doğaçlama karakter yaratımı ve evrimi
– Hikaye süresince hatayı avantaja çevirme
– Evrensel hikaye çemberi
– Kolektif yaratım

Koray Tarhan

2001 yılında A.Ü.D.T.C.F Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. 2002-2003 yıllarında Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Yüksek Lisans programına devam etti. 1999 yılından bu yana doğaçlama tiyatro üzerine çalışmakta. Türkiye’nin ilk profesyonel doğaçlama tiyatro topluluğu Artniyet’in kurucularındandır.  2000-2006 yılları arasında Mahşer-i Cümbüş topluluğunda oyuncu, eğitmen olarak çalıştı. Yurtiçi ve yurtdışında gerçekleşen birçok festivalde oyuncu ve müzisyen olarak görev yaptı, çeşitli oyunlar ve atölyeler yönetti. Yazıları ve çevirileri çeşitli gazete ve dergilerde yayımlandı. 2007-2017 yılları arasında Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde doğaçlama derslerini yürüttü, halen Sadri Alışık Kültür Merkezi konservatuvarında doğaçlama derslerini yönetmekte,  İstanbulimpro doğaçlama topluluğunda oyunculuk, müzisyenlik ve eğitmenlik yapmaktadır. Çirkin Ses Analiz Lab., Nusaibin isimli müzik gruplarında çalışmakta, Google’da Olmayan Şarkılar projesiyle bestelerini havalandırmaktadır. Tiyatro, tv ve sinema alanlarında oyunculuk, seslendirme ve kukla oynatıcısı olarak çalışmakta. Doğaçlama tekniklerini çalışma ve eğitim alanlarında uygulayarak özgün çalışma programları üretmekte, Applied Improvisation Network Doğu Avrupa bölge koordinatörlüğünü yürütmektedir. 2013 yılında Doğaçlama İçin Elkitabı isimli kitabı yayımlanan Koray Tarhan, improlog.blogspot.com isimli bloğu yönetmektedir. Kitabının pdf kopyasının internette korsan dolaşıma girmesinden sonra İmpro-Matik isimli akıllı telefon uygulamasını Android ve Appstore için geliştirmiş ve ücretsiz ulaşıma açmıştır.  Kayyumdan önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda Türkiye’nin ilk Kürtçe doğaçlama tiyatro projesini yönetti.  İllusionist  Turkey projesiyle Brand-Week’te Türkiye’nin ilk canlı Motion Capture oyunculuğunu gerçekleştirdi.

Zeynep Özyurt Tarhan

1978’de İstanbul’da doğdu.1997’de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümü, Oyunculuk Anasanat Dalı’ndan mezun oldu. Aynı yıl fakültenin Çocuk Tiyatrosu ve oyun- tiyatro- drama Yüksek Lisans programına katıldı. 2000’de Mahşer-i Cümbüş’ün kurucuları arasında yer aldı.2007’de İstanbulimpro’nun kuruluşundan beri Doğaçlama Tiyatro yapmaktadır. Çalıştığı diğer tiyatrolar Tiyatro Tempo, Ankara Devlet Tiyatrosu, Tiyatro Ti, Tiyatro Bereze, Palyaço Modern, İkincikat.
Getto, Üç Kuruşluk Opera, Şarkıyla Sallanan Salıncak, Tiyatro Sporu, Beyin Fırtınası, Ne Ala Temaşa, Kayıp Oyun, Haftanın Elemanı, Bir Zamanlar, Bir Zamanlar Kadın, Akılsız, Olsa Olmalı Olabilir, Olay Rusya’da Geçiyor, Yönetmenin Seçimi, 1.2.3 Başla, Kırmızı Kuş Masalı, Altı Buçuk.
Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro Bölümü’nde Oyunculuk, İstanbul Aydın Üniversitesi Okul Öncesi bölümüne Drama, Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde Tiyatro ve Hareket araştırmaları, İstanbulimpro bünyesinde konservatuara hazırlık, diksiyon ve doğaçlama dersleri vermektedir.
Bir çok reklam fiminde oyunculuk yapmış, Carina’nın Günlüğü Madımak adlı uzun metraj filmde oyuncu olarak yer almıştır. STV’de Yeşeren Düşler adlı dizide bir sezon oynadı. TRT’de Matematik Oynayalım ve Elma Kurdu adlı Programlarda kukla oynattı. Halen İstanbulimpro’da doğaçlamaktadır.

Kamp Tarihi

12 Ağustos – 19 Ağustos 2018

Program

12 Ağustos

Gün içinde Medrese’ye varış
14:00’a kadar gelenler için öğle yemeği servisi (13:00 – 14:00 arası)
17:00’da tanışma ve ilk çalışma

13 – 18Ağustos

Gün boyunca ortalama 7 saat çalışma

19 Ağustos

Kahvaltı
10:00-12:30 Sabah çalışması ve Medrese’den ayrılış

Kontenjan: 16 Kişi

Konaklama Dahil Atölye Ücreti

Konaklama Tipi → Tip A Tip B Tip C Tip D
1May İnd. 995 ₺ 1198 ₺ 1394 ₺ 1695 ₺
Std. 1095 ₺ 1298 ₺ 1494 ₺ 1795 ₺
45GünÖ İnd. 1095 ₺ 1298 ₺ 1494 ₺ 1795 ₺
Std. 1195 ₺ 1398 ₺ 1594 ₺ 1895 ₺
Sonra İnd. 1195 ₺ 1398 ₺ 1594 ₺ 1895 ₺
Std. 1295 ₺ 1498 ₺ 1694 ₺ 1995 ₺

Tip A: 18,8,6 Kişilik Yatakhane, Medrese Çadırı veya Kendi Çadırınız
Tip B: 4 Kişilik Yatakhane
Tip C: 2 Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda
Tip D: Tek Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda

1May: 1 Mayıs 2018’e kadar yapılan başvurular
45GünÖ: 2 Mayıs - [Atölyeden 45 Öncesi] yapılan başvurular
Sonra: [Atölyeden 44 Gün Öncesi] yapılan başvurular

Yukarıdaki ücretlere eğitim ücreti, konaklama, üç öğün yemek ve KDV dahildir.

İnd: İndirimli (Öğrenciler veya Medrese geçmiş katılımcıları)
Std: Standart

İndirimler

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere öğrencilere ve daha önce yolu Medrese’den geçmiş eski katılımcılarımıza tüm atölyeler için 100TL burs/indirim sağlıyoruz. Bu katılımcıların başvurularını tamamlarken karşılarına çıkacak kupon kullanma aşamasında OGRENCI ya da MEDRESEDOSTU yazmaları yeterli olacak. Bu kuponlar birden fazla atölye için kullanılabilir. Aynı atölye için ise iki kupon birden kullanılamıyor.
Ayrıca Medrese’de 2018 yazında herhangi bir atölyeye katılanlara, katılacakları ikinci atölye için de bir miktar indirim sağlıyoruz. Kupon kodunuz kayıt onay mesajınızla birlikte size iletilecek.

Temel Oyunculuk Okulunun, Liseliler için Tiyatro Okulunun, Hikaye Anlatıcılığı Okulunun ve bu listeye eklenebilecek başka okulların birden fazla atölyesine katılmanızı kolaylaştırmak için de indirimler tasarladık. Bu indirimlerin detaylarını ilgili atölyelerin sayfalarında görebilirsiniz. Tüm indirimler ve taksitlendirmeler başvurunuzun son aşamasında hesaplanacak ve toplam ücretinizden düşülecektir.

Stoa’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları ve Medrese’ye ulaşım hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:

Stoa’ne gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz. Sizleri Medrese’de nasıl bir yaşam bekliyor, bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor. Medrese’ye ulaşım hakkında detaylı bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Bu atölyeye kimler başvurabilir?

Sahnede hikaye yaratma inisiyatifinin oyuncunun elinde olduğu tiyatro biçimini deneyimlemek, doğaçlamanın espri yaratmak dışındaki olanaklarını keşfetmek, sahnede demokratik üretim süreciyle kolektif sanatsal yaratıma dahil olmak ve oyunbaz oyunculuğun tadına varmak isteyen oyuncular.

Önemli Not!

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sizinle ödeme ve diğer detaylarla ilgili e-posta yoluyla bağlantıya geçilecektir. Bu yüzden, başvurunuzda belirttiğiniz e-posta adresinizin doğruluğundan emin olun. Daha da önemlisi, lütfen no-reply@stoasirince.org adresini e-posta hesabınızın adres defterine ekleyin ve mesajlarımızın spam/junk/istenmeyen vb. posta klasörüne düşüp düşmediğini kontrol edin.

Başvuru durumunuzu web sitemizdeki size özel Hesabım bölümünden de takip edebilir, bize bu bölümden mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Atölyeye Gelmeden Önce!

Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için Medrese’de Yaşam bölümüne mutlaka göz atmanızı rica ederiz.

Katılımcıların aşağıdaki konularda hazırlıklı gelmeleri gerekiyor:

Çalışmalar için yazısız/resimsiz rahat kıyafetlerle gelmeleri iyi olur.
Enstrüman çalan var ise ve yanlarında getirirlerse iyi olur.

Bunun dışında katılımcılar için bir ön çalışmadan çok birtakım tavsiyeler sıralanabilir:

 • Kitap;
  – “Kahramanın Sonsuz Yolculuğu”, Joseph Campbell
  – “Çağdaş Doğaçlama”, Selda Ergun
  – “Doğaçlama İçin Elkitabı”, Koray Tarhan
  – “Impro” (İngilizce), Keith Johnstone
  – “Truth in Comedy”, (İngilizce) Del Close

Film/Dizi;
– “Curb Your Enthusiasm”, Larry David
– “Whose Line Is It Anyway”, TV Show
– “Horace and Pete’s”, Louis CK
– “Victoria”, Sebastian Schipper
– “Do Not Think Twice”, Mike Birbiglia

Blog;
– improlog.blogspot.com

App:
– impro-matik (Appstore ya da Google Play)

Sıklıkla Sorulan Sorular

Başvuru prosedürüyle ilgili sorularınız için bize yazmadan önce bu bölüme göz gezdirmenizi rica ederiz. Muhtemelen, sorunuzun cevabı orada mevcut.

×