Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Maske ve Koro: Şiirsel Uzamın İlkeleri

mask-2018

Fotoğraf: Yasin Almaz

Maske ve koro, oyun yönetmek, oynamak, oyun yazmak, eğitim vermek, farklı teatral türlerde orijinal eserler tasarlamak gibi, teatral ifadenin tüm seviyelerinde geçerli olan esasları güçlendirmek için kuvvetli araçlardır. Maskenin ve koronun anlamı, işlevi, kullanımı, daimi hakikat talebi, verimli bir oynama arzusu kadar, derin bir çalışma tekniği de ister.

Maskeye dönüşmek

Oyuncunun yüzünü ve sayısız ifade imkanını kapatan maske, bedenin ifadesel niteliğini ve mekanla ilişkisini araştırma biçimlerimizi tamamen değiştirir. Bu, oyuncuya kendi mevcudiyetine dair yeni bir hissiyat, duygusal bir akışkanlık, güçlendirilmiş ve daha zengin bir dramatik ifade, daha evrensel bir algısal deneyime dönüş, duygu dolu el ifadelerinden mürekkep bir dil kazandırır; ve oyuna içkin boyutları yeniden keşfetmemize imkan tanır.

Beden ve mekan, sahne varoluşunda ve performansta daha derin bir gerçeklik bulmamıza imkan veren hakiki temel başvuru kaynaklarıdır.

Maskenin bir parçasına dönüşmek

Koro, kolektif bir maskedir. Bu maskenin bir parçasına dönüşmek, diğerlerinin bir parçasına dönüşmek ve diğerlerinin de bizim bir parçamıza dönüşmesine izin vermek anlamına gelir.

Koral farkındalık, hareket kalıplarımızın farkına varmamıza yardımcı olur; hareket kalıplarımızı grubun hareketine hizmet etmek üzere dönüştürmemize imkanı sunarak yapar bunu. Bizi mekan ve zamandaki yönergelerle sembiyoza sevk eder. Bu yönergelerin kendisine dönüşmeyi deneyimlememize ve hareket yoluyla onları aşmamıza imkan tanır. Koral çalışma, toplumla, kozmosla ve “trajik hisle” olan bağımızla yeniden temas kurmamızı sağlar.

Bu, tiyatronun kökenlerine dönüştür.

Atölyenin başlıkları
• Beden ve mekan ilişkisi: mevcudiyet ve vaziyet
• Eylem halindeki beden: hareket analizi ve teknik
• İleri maske artikülasyonu tekniği
• Oyunda maske
• Maskeyle yolculuk
o Donato Sartori’nin Nötr Maskesi
o Matteo Destro’nun Larval Maskesi
o Matteo Destro’nun Tam İfade Maskeleri
o Matteo Destro’nun İlkel Tekyönlü Maskeleri
o Matteo Destro’nun Traji-Komik İnsanlık Yarı Maskeleri
o Matteo Destro’nun Hiciv Maskeleri

• Kolektif Maske
o Tek bir beden olarak koro
o Ortak nefes
o Koral hareket
o Mekanda dinamik bir mimari yaratan bedenler
o Koral beden, çizgilere, yüzeylere, hacimlere, duygulara, niteliklere, hikayelere dönüşür.

Matteo Destro

Matteo Destro’nun uluslararası teatral kariyeri, Padua Üniversitesi’nden Pedagoji derecesi almasından kısa bir süre sonra, kırmızı bir burunla icra ettiği sokak performanslarıyla başlamıştır. Tiyatro çalışmalarını ilerletme arzusu, Matteo’yu Paris’deki Uluslararası Tiyatro Okulu’nda bulunan Jacques Lecoq’a götürmüştür. Burada Norman Taylor, Pierre Byland ve Alain Gautré ile de çalışmıştır. Lecoq yönetimindeki iki yıllık hareket tiyatrosu ve maske programı sırasında, maske yapım sanatını ciddi bir şekilde araştırmaya başlamıştır. Bu araştırma, kendisini, usta Donato Sartori’nin rehberliğindeki Centro Maschere e Strutture Gestuali’de çalışmaya sevk etmiştir.

Maskeleri araştırma ve yaratma ve maske tiyatrosu, sonunda Matteo’nun pratiğinin kalbini oluşturacaktır. Bugün şöyle diyor kendisi: “Benim asıl işim maske yaratmak, tiyatro pedagojisi ve performanslar yaratmaktır. Bu üç pratik çoğu kez aynı yaratım sürecinin parçalarıdır.”

Matteo İtalya’daki Larven Teatro’nun kurucu üyelerinden biridir. Fransa’daki Chiendent Théâtre ve Anonima Teatro ile sık sık ortak çalışmalar yapmaktadır. İtalya’nın Floransa kentindeki Helikos International School of Theatre Creation’da öğretim üyeliği yapmıştır. Dünyanın pek çok yerinde atölyeler vermis, performanslar düzenlemiş ve yönetmiştir. 2016 yılında İtalya’nın San Miniato kentinde, uluslararası araştırma ve tiyatro yaratım okulu/laboratuvarı olan ATELIER Mask Movement Theatre’ı kurmuştur.

Daha fazla bilgi için www.matteodestro.com veya www.ateliermatteodestro.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Kamp Tarihi

1 Temmuz 2018 – 8 Temmuz 2018

Program

1 Temmuz

Gün içinde Medrese’ye varış
14:00’a kadar gelenler için öğle yemeği servisi (13:00 – 14:00 arası)
17:00’da tanışma ve ilk çalışma

2-7 Temmuz

Gün boyunca ortalama 7 saat çalışma

ÖNEMLİ NOT: Son çalışma 7 Temmuz saat 19:00’da bitecektir. Oy vermek için ayrılmak isteyenler o akşam ya da 8 Temmuz sabahı ayrılabilirler.

Kontenjan: 16 Kişi

Konaklama Dahil Atölye Ücreti

Konaklama Tipi → Tip A Tip B Tip C Tip D
1May İnd. 1795 ₺ 1998 ₺ 2194 ₺ 2495 ₺
Std. 1895 ₺ 2098 ₺ 2294 ₺ 2595 ₺
45GünÖ İnd. 1895 ₺ 2098 ₺ 2294 ₺ 2595 ₺
Std. 1995 ₺ 2198 ₺ 2394 ₺ 2695 ₺
Sonra İnd. 1995 ₺ 2198 ₺ 2394 ₺ 2695 ₺
Std. 2095 ₺ 2298 ₺ 2494 ₺ 2795 ₺

Tip A: 18,8,6 Kişilik Yatakhane, Medrese Çadırı veya Kendi Çadırınız
Tip B: 4 Kişilik Yatakhane
Tip C: 2 Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda
Tip D: Tek Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda

1May: 1 Mayıs 2018’e kadar yapılan başvurular
45GünÖ: 2 Mayıs - [Atölyeden 45 Öncesi] yapılan başvurular
Sonra: [Atölyeden 44 Gün Öncesi] yapılan başvurular

Yukarıdaki ücretlere eğitim ücreti, konaklama, üç öğün yemek ve KDV dahildir.

İnd: İndirimli (Öğrenciler veya Medrese geçmiş katılımcıları)
Std: Standart

İndirimler

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere öğrencilere ve daha önce yolu Medrese’den geçmiş eski katılımcılarımıza tüm atölyeler için 100TL burs/indirim sağlıyoruz. Bu katılımcıların başvurularını tamamlarken karşılarına çıkacak kupon kullanma aşamasında OGRENCI ya da MEDRESEDOSTU yazmaları yeterli olacak. Bu kuponlar birden fazla atölye için kullanılabilir. Aynı atölye için ise iki kupon birden kullanılamıyor.
Ayrıca Medrese’de 2018 yazında herhangi bir atölyeye katılanlara, katılacakları ikinci atölye için de bir miktar indirim sağlıyoruz. Kupon kodunuz kayıt onay mesajınızla birlikte size iletilecek.

Temel Oyunculuk Okulunun, Liseliler için Tiyatro Okulunun, Hikaye Anlatıcılığı Okulunun ve bu listeye eklenebilecek başka okulların birden fazla atölyesine katılmanızı kolaylaştırmak için de indirimler tasarladık. Bu indirimlerin detaylarını ilgili atölyelerin sayfalarında görebilirsiniz. Tüm indirimler ve taksitlendirmeler başvurunuzun son aşamasında hesaplanacak ve toplam ücretinizden düşülecektir.

Stoa’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları ve Medrese’ye ulaşım hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:

Stoa’ne gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz. Sizleri Medrese’de nasıl bir yaşam bekliyor, bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor. Medrese’ye ulaşım hakkında detaylı bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Bu atölyeye kimler başvurabilir?

Alanında deneyimli oyuncular, tiyatro öğrencileri, tiyatro eğitmenleri, yönetmenler, oyun yazarları, tasarımcılar, koreograflar, müzisyenler ve yaratıcı enstrümanlarını çeşitlendirmek, fiziksel tiyatro ve maske alanındaki bilgisini artırmak isteyen herkes.

(Atölye dili İngilizce olacak ve Türkçeye ardıl çeviri yapılacaktır.)

Önemli Not!

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sizinle ödeme ve diğer detaylarla ilgili e-posta yoluyla bağlantıya geçilecektir. Bu yüzden, başvurunuzda belirttiğiniz e-posta adresinizin doğruluğundan emin olun. Daha da önemlisi, lütfen no-reply@stoasirince.org adresini e-posta hesabınızın adres defterine ekleyin ve mesajlarımızın spam/junk/istenmeyen vb. posta klasörüne düşüp düşmediğini kontrol edin.

Başvuru durumunuzu web sitemizdeki size özel Hesabım bölümünden de takip edebilir, bize bu bölümden mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Atölyeye Gelmeden Önce!

Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için Medrese’de Yaşam bölümüne mutlaka göz atmanızı rica ederiz.

Hareket çalışmaları için rahat, üzerinde yazı olmayan ve koyu (tercihen siyah) kıyafetler getirilmesi tavsiye edilir.

Atölye dili İngilizce olacak ve Türkçeye ardıl çeviri yapılacaktır.

Sıklıkla Sorulan Sorular

Başvuru prosedürüyle ilgili sorularınız için bize yazmadan önce bu bölüme göz gezdirmenizi rica ederiz. Muhtemelen, sorunuzun cevabı orada mevcut.


Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/header-side-slide.php on line 33

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/header-side-slide.php on line 41

Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/footer-stickymenu.php on line 25

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/footer-stickymenu.php on line 33
×