Oyun Yazarlığı Atölyesi: Karakterin Monologu

monolog-yazarligi

Atölye, karakter yaratım sürecinden tek kişilik oyun, yani monolog yazma sürecini içeriyor.

Katılımcılar, atölye sonunda, geliştirebilecekleri tek kişilik bir oyun metni taslağı ve monologlarının birinci versiyonlarını (first draft) ortaya çıkaracaklar. Bu taslaklardan seçilenler, yazar tarafından atölye sonrasında geliştirilerek 28 Ağustos – 2 Eylül 2018 tarihleri arasında Stoa’nde gerçekleşecek MonoFest’18’de okuma tiyatrosu olarak seyirci karşısına çıkacaktır.

Ahmet Sami Özbudak

Ahmet Sami Özbudak, 1980 yılında Hatay’da doğdu. Çocukluğu ve gençliği Alanya’da geçti. Üniversite eğitimi için İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arşivcilik Bölümü’ne girdi. GalataPerform bünyesinde oyun yazarı ve sanat danışmanı olarak çalışıyor. 2013 yılında ‘İz’ isimli oyunu seyirciyle buluştu. Özbudak, bu oyunla Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden birisi olarak gösterilen Heidelberger Stückemarkt Avrupa Genç Yazar Ödülü’nü aldı. Kendisine aynı oyunla 2013 yılında ‘Tiyatro.. Tiyatro Dergisi’ yılın oyun yazarı ödülü geldi. Son olarak 2014 Afife Ödülleri kapsamında Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü aldı. 2014 yazında ‘Masturi Kabare’ isimli romanı Artemis Yayınları’ndan çıktı! Özbudak’ın Afife Jale ve Bedia Muvahhit’in hayatını anlattığı “Hayal-i Temsil” isimli oyunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları repertuarında yer aldı ve seyirciyle buluştu. 2015-2016 sezonunda ikinckat’ta “Kar Küresinde Bir Tavşan” isimli oyunu sahnelendi. 2016-2017 sezonu için ise Nilüfer Belediyesi ‘Tiyatro’ için ‘Romeo ve Juliet’ uyarlaması yaptı. “İz” oyunu roman ve tiyatro metni formatında Artemis Yayınları tarafından basıldı ve okuyucuyla buluştu. Ahmet Sami Özbudak, İstanbul’da yaşıyor ve yazılarını da burada yazıyor.

ALDIĞI ÖDÜLLER
2011 Heidelberger Stückemarkt Avrupa Genç Yazar Ödülü; İz.
2013 ‘Tiyatro.. Tiyatro Dergisi’ Yılın Oyun Yazarı Ödülü; İz.
2014 Afife Ödülleri kapsamında Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü; İz.
2016 Yeni Tiyatro Dergisi, Aydın Arıt Yılın Oyun Yazarı Ödülü; Hayal-i Temsil
2016 Ekin Yazın Dostları, Yılın Oyun Yazarı Ödülü; Hayal-İ Temsil

Kamp Tarihi

20 Ağustos – 26  Ağustos 2018

Program

20 Ağustos

Gün içinde Medrese’ye varış
14:00’a kadar gelenler için öğle yemeği servisi (13:00 – 14:00 arası)
17:00’da tanışma ve ilk çalışma

21-25 Ağustos

Gün boyunca ortalama 6 saat çalışma

26 Ağustos

Kahvaltı
10:00-12:30 Sabah çalışması ve Medrese’den ayrılış

Detaylı Program

1. Gün  (Akşam)
Karakteri bulma, onunla tanışma ve karakterler derinlemesine bir yolculuk.
Bu bağlamdaki ilk egzersizler.

2. Gün
Yazar ve karakter ile buluşma. Karakterin ağzından yazarı dinleme. Bulunan karakterler arasında ilişki kurma.

3. Gün
Karakter ile 5 olay karşısında kısa monolog yazımı. Bu monologların okunması. Ve tek bir monolog seçimi.

4. Gün
Doğal ortamda karakterin monologunu dinlemek, karakterin hikayesini derinlemesine irdelemek ve monoloğun geliştirilmesi.

5.Gün
Monologların son haline getirilmesi, yazar sesinden karakterin sesine dönüşüm ve okuma tiyatrosu olarak seyirciyle buluşturma.

5.Gün (Sabah)
Okuma tiyatrosu üzerinden değerlendirme ve monoloğun nasıl geliştirileceğini tartışma.

Kontenjan: 10 Kişi

Konaklama Dahil Atölye Ücreti

Konaklama Tipi → Tip A Tip B Tip C Tip D
1May İnd. 895 ₺ 1075 ₺ 1249 ₺ 1513 ₺
Std. 995 ₺ 1175 ₺ 1349 ₺ 1613 ₺
45GünÖ İnd. 995 ₺ 1175 ₺ 1349 ₺ 1613 ₺
Std. 1095 ₺ 1275 ₺ 1449 ₺ 1713 ₺
Sonra İnd. 1095 ₺ 1275 ₺ 1449 ₺ 1713 ₺
Std. 1195 ₺ 1375 ₺ 1549 ₺ 1813 ₺

Tip A: 18,8,6 Kişilik Yatakhane, Medrese Çadırı veya Kendi Çadırınız
Tip B: 4 Kişilik Yatakhane
Tip C: 2 Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda
Tip D: Tek Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda

1May: 1 Mayıs 2018’e kadar yapılan başvurular
45GünÖ: 2 Mayıs - [Atölyeden 45 Öncesi] yapılan başvurular
Sonra: [Atölyeden 44 Gün Öncesi] yapılan başvurular

Yukarıdaki ücretlere eğitim ücreti, konaklama, üç öğün yemek ve KDV dahildir.

İnd: İndirimli (Öğrenciler veya Medrese geçmiş katılımcıları)
Std: Standart

İndirimler

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere öğrencilere ve daha önce yolu Medrese’den geçmiş eski katılımcılarımıza tüm atölyeler için 100TL burs/indirim sağlıyoruz. Bu katılımcıların başvurularını tamamlarken karşılarına çıkacak kupon kullanma aşamasında OGRENCI ya da MEDRESEDOSTU yazmaları yeterli olacak. Bu kuponlar birden fazla atölye için kullanılabilir. Aynı atölye için ise iki kupon birden kullanılamıyor.
Ayrıca Medrese’de 2018 yazında herhangi bir atölyeye katılanlara, katılacakları ikinci atölye için de bir miktar indirim sağlıyoruz. Kupon kodunuz kayıt onay mesajınızla birlikte size iletilecek.

Temel Oyunculuk Okulunun, Liseliler için Tiyatro Okulunun, Hikaye Anlatıcılığı Okulunun ve bu listeye eklenebilecek başka okulların birden fazla atölyesine katılmanızı kolaylaştırmak için de indirimler tasarladık. Bu indirimlerin detaylarını ilgili atölyelerin sayfalarında görebilirsiniz. Tüm indirimler ve taksitlendirmeler başvurunuzun son aşamasında hesaplanacak ve toplam ücretinizden düşülecektir.

Stoa’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları ve Medrese’ye ulaşım hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:

Stoa’ne gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz. Sizleri Medrese’de nasıl bir yaşam bekliyor, bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor. Medrese’ye ulaşım hakkında detaylı bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Bu atölyeye kimler başvurabilir?

Oynamak ve yazmakla ilgili herkes.

Önemli Not!

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sizinle ödeme ve diğer detaylarla ilgili e-posta yoluyla bağlantıya geçilecektir. Bu yüzden, başvurunuzda belirttiğiniz e-posta adresinizin doğruluğundan emin olun. Daha da önemlisi, lütfen no-reply@stoasirince.org adresini e-posta hesabınızın adres defterine ekleyin ve mesajlarımızın spam/junk/istenmeyen vb. posta klasörüne düşüp düşmediğini kontrol edin.

Başvuru durumunuzu web sitemizdeki size özel Hesabım bölümünden de takip edebilir, bize bu bölümden mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Atölyeye Gelmeden Önce!

Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için Medrese’de Yaşam bölümüne mutlaka göz atmanızı rica ederiz.

Çalışmalar için rahat hareket edebileceğiniz, mümkünse yazısız, resimsiz siyah tayt ve tişört getirmenizi bekliyoruz.

Sıklıkla Sorulan Sorular

Başvuru prosedürüyle ilgili sorularınız için bize yazmadan önce bu bölüme göz gezdirmenizi rica ederiz. Muhtemelen, sorunuzun cevabı orada mevcut.

×