Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Oyunculuk Atölyesi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu atölye, mesleki soruları, arayışları olan oyunculara, dramaturglara ve yönetmenlere yönelik bir araştırma çalışması olarak tasarlanmıştır. Oyunculuk sanatının bedensel, zihinsel ve felsefi temellerini ve sınırlarını sorgulamayı amaçlar.  

Atölye, katılımcısına bedensel ve mekânsal farkındalık, nefes ve hareketin doğasını kavrama, hareket serileri kodlayabilme, solo anlatı teknikleri, tirat icrası, dramaturji ve imgelem başlıklarında beceriler kazandırmayı hedeflemektedir.  

Günlük ve haftalık program, katılımcılarla birlikte şekillenir ancak yapılacak temel çalışmalar şöyledir:

Hareket Makamı Çalışması: Makam, Doğu müziğinde ses serisinin [gam] belirli bir kullanımını ifade eden müzikal bir terimdir. Laban, Delsarte ve Feldenkrais’ın hareket teorilerinden esinlenerek Celal Mordeniz tarafından geliştirilen Hareket Makamı, hareketin en küçük bağımsız değişkenleri açısından analizine ve yorumlanmasına dayanan bir çalışmadır. Katılımcı hareketi, değişkenleri açısından algılamaya başlayınca, bedeni ve zihni arasındaki ilişkiyi ve kendi hareket makamını, yani kendi beden ve hareket alışkanlıklarını değiştirip geliştirebilir. Çalışma, sadece katılımcının hareket yelpazesini genişletmekle kalmaz, aynı zamanda imgelem kapasitesini de zenginleştirir. Bu çalışmaya aşina olan bir oyuncu, bir role hazırlanırken, karakterinin hareket makamını analiz edebilecek ve karaktere farklı ve özgün bir bakış açısı geliştirebilecektir.

Hareket Makamı’nın içinde bir alt başlık olarak geliştirilen “Ses Makamı” çalışması ise, oyuncunun sesi bir hareket olarak algılamasını sağlayarak, farklı ses oluşturma yollarını ve tınlatıcılarını aktif ve bilinçli olarak kullanabilmesini hedefler. Hareket Makamı çalışmasında olduğu gibi Ses Makamı, oyuncunun vokal imgelemini ve vokal yelpazesini genişletebilir.

Dramaturji çalışması: Bu çalışmada René Girard tarafından geliştirilen “mimetik arzu” ve “günah keçisi” kavramları “Hamlet”, “Bir Yaz  Gecesi  Rüyası”, “Oedipus” ve “Medea” oyunlarına atıfta bulunularak tartışılır. Bu oyunlar, “Neden ve nasıl arzu ediyoruz?” ve “Kültürün inşasında ve yok oluşunda şiddetin işlevi nedir?” soruları ışığında analiz edilir. Bu soruların tartışılması bir aktör için klasik oyunları ve rolleri yorumlayabilmesi için çok önemlidir.

Tirat çalışması: Bir tiradın tümüyle fiziksel-bedensel yönergelerle niteliksel olarak nasıl farklılaşabileceği araştırılacaktır. Sahnede inanç ve gerçeklik duygusunun oluşumunda bedensel farkındalığın önemi üzerine çalışılacaktır.  

Bedensel Farkındalık: Gündelik yaşam, insan bedeninde ciddi kronik kasılmalar meydana getirir. Bu kasılmalar insanın hem hareket ve eylem yeteneklerini hem de yaratıcı enerjisini kısıtlar. Bunların eliminasyonu ancak bir beden farkındalığı geliştirilerek mümkün olabilir. Bedensel farkındalık üzerine çalışmak, katılımcının mekân algısında ve hareket kapasitesinde şaşırtıcı dönüşümler sağlar. Atölyede bedensel farkındalığı artırmak için Moshe Feldenkrais’in geliştirmiş olduğu Bedensel Farkındalık tekniğinin etütleri icra edilir.  

Toplu oyunlar: Bu oyunlarda katılımcıların fiziksel kapasitelerinin, koordinasyonunun, mekân algısının, toplulukla uyumunun artırılması hedeflenmektedir.

Celal Mordeniz

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden 2000 yılında mezun oldu. 2005 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nden Ta’ziye ve Tragedya karşılaştırması yaptığı teziyle master derecesi, “Hareket, Eylem ve Diyalog” isimli teziyle doktora derecesi aldı. 1991′de Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’nda oyuncu olarak başladığı tiyatro çalışmalarına 2000 yılından bu yana yönetmenlik yaparak devam ediyor. Seyyar Sahne’nin ve Stoa’nin kurucusu ve yönetmenidir.

Kamp Tarihi

25 – 31 Temmuz 2022

Özet Program

Bu program, tahmini programdır. Giriş ve çıkış saatleri dışındaki saatler, (yemek ve çalışma saatleri) atölyeden atölyeye ufak farklılıklar gösterebilir.

25 Temmuz

15.00: Medrese'ye varış, kayıt ve odaya yerleşme 16:30: İkindi atıştırması 17:00: tanışma ve sonrasında ilk çalışma 20.00 Akşam yemeği

26 -30 Temmuz

9.00 - 10.00 Kahvaltı 10.00 - 13.30: Sabah çalışması 13.30 - 14.30: Öğle yemeği 15.30 - 17.00: Akşam çalışması 1.seans 17.00: İkindi atıştırması 17.30 - 19.30 Akşam çalışması 2.seans 19.30 - 20.30 Akşam yemeği

(Gün boyunca ortalama 7 saat çalışma)

31 Temmuz

9.00 - 10.00 Kahvaltı 10:00-12:30 Sabah çalışması ve Medrese'den ayrılış

Detaylı Program

Atölyenin detaylı programı Medrese'ye geldiğinizde açıklanacaktır.

Kontenjan: 16 Kişi

Konaklama, yemek ve eğitim dahil toplam ücretler

Bir Haftalık Atölye Konaklama Eğitim Toplam
Kendi Çadırı 1.350 1.200 2.550
Yatakhane veya Medrese Çadırı 1.620 1.200 2.820
4 Kişilik Banyolu Oda 1.890 1.200 3.090
3 Kişilik Banyolu Oda 2.295 1.200 3.495
2 Kişilik Banyolu Oda 2.700 1.200 3.900
Tek Kişilik Banyolu Oda 4.320 1.200 5.520

 

15 Mayıs’a kadar yapılan kayıtlarda %10 indirim uygulanır.

Atölyeye katılım bursu hakkında önemli not: 

Finansal sebeplerle atölyeye katılım konusunda zorluk yaşayanlar için burs başvurusu açıktır.

Burs miktarı atölye eğitim ücreti  kadardır.  Burs başvurusu için son tarih 15 Mayıs’tır.

 

Stoa’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları ve Medrese’ye ulaşım hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:

Stoa’ne gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz. Sizleri Medrese’de nasıl bir yaşam bekliyor, bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor. Medrese’ye ulaşım hakkında detaylı bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Bu atölyeye kimler başvurabilir?

Oyuncu olan ve olmayan herkes için.

Önemli Not!

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sizinle ödeme ve diğer detaylarla ilgili e-posta yoluyla bağlantıya geçilecektir. Bu yüzden, başvurunuzda belirttiğiniz e-posta adresinizin doğruluğundan emin olun. Daha da önemlisi, lütfen no-reply@stoasirince.org adresini e-posta hesabınızın adres defterine ekleyin ve mesajlarımızın spam/junk/istenmeyen vb. posta klasörüne düşüp düşmediğini kontrol edin.

Başvuru durumunuzu web sitemizdeki size özel Hesabım bölümünden de takip edebilir, bize bu bölümden mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Atölyeye Gelmeden Önce!

Geldiğinizde herhangi bir sürprizle karşılaşmamanız için Medrese'de Yaşam bölümüne mutlaka göz atmanızı rica ederiz.

Katılımcıların hareket çalışmalarında giymek üzere rahat kıyafetler getirmelerini bekliyoruz.

Bu bölümde yazanlar dışında yapmanız gereken bir ön hazırlık olursa sizinle iletişime geçilecektir.

 

Sıklıkla Sorulan Sorular

Başvuru prosedürüyle ilgili sorularınız için bize yazmadan önce bu bölüme göz gezdirmenizi rica ederiz. Muhtemelen, sorunuzun cevabı orada mevcut.

 


Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/header-side-slide.php on line 33

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/header-side-slide.php on line 41

Deprecated: str_contains(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-includes/shortcodes.php on line 246

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/footer-stickymenu.php on line 25

Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/tiyatromedresesi/public_html/stoa-center/wp-content/themes/betheme/includes/footer-stickymenu.php on line 33
×