Şiirsel Komedi: Bir Clown Araştırması (Ek Sınıf)

clown-2018

Fotoğraf: Yasin Almaz

Clown, hem performansçıyı hem de seyircisini kendine özgü araçlarla komik ve şiirsel bir yolculuğa davet eden çağdaş bir sahne disiplini. Komik olan ve trajik olan arasında incecik  bir sınırda seyirciyle buluşur, seyirciye kendini açar ve seyirciyle büyür. Felsefesi itibarıyla başarıya değil kaybetmeye ve her şeyi kabul etmeye dayanır. Başarısızlığa bir güzellemedir. Düşmenin ve kaybetmenin sınırlarını araştırır. Katılımcıdan kendini tamamen oyuna teslim etmesini isteyen; hakikatin, açıklık ve kırılganlığın vazgeçilmez olduğu katılımcının kendi naif dünyasını, oyunculluğunu, kendini keşfini ve kabulünü sağlayan etkili bir tekniktir aynı zamanda. Birçok farklı sahne tekniğinden beslenen, oyuncunun sahne üstü becerilerini ve oyun refleksini geliştiren; aynı zamanda yazar ve yönetmen bakış açısını da kışkırtmaya çalışan bir stildir.

Atölye’de hedeflenen Jacques Lecoq pedagojisi temel alınarak  ve farklı clown pedagojileri de incelenerek clown disiplininin temel çalışma metotlarının katılımcılarla paylaşılmasıdır. Atölye boyunca dünyanın en küçük maskesi olarak tanımlayabileceğimiz “kırmızı burun” aracılığıyla maskelenmiş oyunculuk tekniklerine yoğunlaşılacak ve nihai hedef her bir katılımcının sahne üstünde sergileyebileceği solo bir performansının olması ve clown karakterinin oluşması üstüne çalışılacaktır. Oyun,oyun hazzı,oyun üretebilmek, oyunu büyütebilmek ve oyunu izlenir hale getirmek atölye çalışmasında odaklanacağımız en temel başlıklar olacaktır.

Çalışmalar boyunca yapılacak egzersizlerle, fiziksel tiyatronun temel ilkeleri aktarılırken Clown disiplini temel alınarak oyuncu-uzam ilişkisi, enerji seviyeleri, ses-nefes-şarkı egzersizleri, doğaçlama oyunları, farkındalık ve duyarlılık, kreşendo, ritmikalite, maskelenmiş oyun ve oyun seviyesi, oyun üretmek, oyun hazzı, yazım ve sahneleme gibi başlıklar üstüne çalışılacaktır.

Atölye sonuç odaklı olmayıp bir  araştırma bakış açısıyla yürüyecektir.

Güray Dinçol

2005 yılından bu yana oyuncu, yönetmen ve eğitmen olarak profesyonel kariyerine devam eden Güray Dinçol tiyatro yüksek lisansının ardından Norveç Rosegarden Theatre’da Giovanni Fusetti’den fiziksel tiyatro ve clown eğitimi aldı. 2008-2009 yıllarında Santralistanbul – Paris Fratellini Academy ortaklığıyla düzenlenen sirk ve sokak sanatları atölyelerinde joggling, akrobasi, dans ve clown alanlarında derslere katıldı. Paris’te ‘Les Singuliers’ grubunun ‘J’attends mes loukoums chez le kuaför’ adlı oyununda oynadı. Lecoq ekolünü takip eden okullardan İtalyadaki Scuola Helikos’tan mezun oldu. Kurucularından olduğu ‘Palyaço Modern’ adlı ekiple Clown gösterileri hazırlayan sanatçı aynı ekiple 2013’te Fransa’nın Niort kentinde düzenlenen Clown ve Sokak Sanatları Festivaline katıldı. Lüksemburg Uluslararası clown festivali ve Avignon Tiyatro Festivali Kadmos projesinden davet aldı. İtalya ve Slovenya da katılımcı ve eğitmen olarak atölyelere ve pedagojik seminerlere katıldı. Birçok kurum ve okulda Clown ve Fiziksel Tiyatro eğitimi verdi,atölye çalışmaları yürüttü. Oyunbaz ve Tiyatro BeReZe’de oyuncu ve yönetmenlik, İkincikat ve ”Fiziksel Tiyatro Araştırmaları” ekibinde yönetmenlik yaptı. Clout Theatre’ın ‘Harikulade Bir Çiftin Badireli Ev Yaşamı’ oyununda oynamaktadır. Kurucularından olduğu Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu’nda çalışmalarına ve eğitim araştırmalarına devam etmekte, Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Güray Dinçol halen Clowns  Wıthout Borders-Sınır Tanımayan Palyaçolar’ın Türkiye projelerinin yürütücüsüdür.

Kamp Tarihi

8 – 18 Ağustos 2018

Program

8 Ağustos

Gün içinde Medrese’ye varış
14:00’a kadar gelenler için öğle yemeği servisi (13:00 – 14:00 arası)
17:00’da tanışma ve ilk çalışma

9 – 17 Ağustos

Gün boyunca ortalama 8 saat çalışma

18 Ağustos

Kahvaltı
10:00-12:30 Sabah çalışması ve Medrese’den ayrılış

Kontenjan: 14 Kişi

Konaklama Dahil Atölye Ücreti

Konaklama Tipi →Tip ATip BTip CTip D
1Mayİnd.1395 ₺1675 ₺1975 ₺2375 ₺
Std.1495 ₺1775 ₺2075 ₺2475 ₺
45GünÖİnd.1495 ₺1775 ₺2075 ₺2475 ₺
Std.1645 ₺1925 ₺2225 ₺2625 ₺
Sonraİnd.1645 ₺1925 ₺2225 ₺2625 ₺
Std.1745 ₺2025 ₺2325 ₺2725 ₺

Tip A: 18,8,6 Kişilik Yatakhane, Medrese Çadırı veya Kendi Çadırınız
Tip B: 4 Kişilik Yatakhane
Tip C: 2 Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda
Tip D: Tek Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda

1May: 1 Mayıs 2018’e kadar yapılan başvurular
45GünÖ: 2 Mayıs - [Atölyeden 45 Öncesi] yapılan başvurular
Sonra: [Atölyeden 44 Gün Öncesi] yapılan başvurular

Yukarıdaki ücretlere eğitim ücreti, konaklama, üç öğün yemek ve KDV dahildir.

İnd: İndirimli (Öğrenciler veya Medrese geçmiş katılımcıları)
Std: Standart

İndirimler

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere öğrencilere ve daha önce yolu Medrese’den geçmiş eski katılımcılarımıza tüm atölyeler için 100TL burs/indirim sağlıyoruz. Bu katılımcıların başvurularını tamamlarken karşılarına çıkacak kupon kullanma aşamasında OGRENCI ya da MEDRESEDOSTU yazmaları yeterli olacak. Bu kuponlar birden fazla atölye için kullanılabilir. Aynı atölye için ise iki kupon birden kullanılamıyor.
Ayrıca Medrese’de 2018 yazında herhangi bir atölyeye katılanlara, katılacakları ikinci atölye için de bir miktar indirim sağlıyoruz. Kupon kodunuz kayıt onay mesajınızla birlikte size iletilecek.

Temel Oyunculuk Okulunun, Liseliler için Tiyatro Okulunun, Hikaye Anlatıcılığı Okulunun ve bu listeye eklenebilecek başka okulların birden fazla atölyesine katılmanızı kolaylaştırmak için de indirimler tasarladık. Bu indirimlerin detaylarını ilgili atölyelerin sayfalarında görebilirsiniz. Tüm indirimler ve taksitlendirmeler başvurunuzun son aşamasında hesaplanacak ve toplam ücretinizden düşülecektir.

Stoa’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları ve Medrese’ye ulaşım hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:

Stoa’ne gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz. Sizleri Medrese’de nasıl bir yaşam bekliyor, bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor. Medrese’ye ulaşım hakkında detaylı bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Bu atölyeye kimler başvurabilir?

Fiziksel çalışmaların yoğun olarak yapılacağı bir atölye çalışması olduğu için katılımcıların herhangi bir sağlık sorununun olmaması gereklidir.

Atölye, yoğunluğu  itibarıyla ve süreç içinde daha hızlı ilerleyebilmek adına sadece oyuncular, oyunculuk deneyimi olan kişiler, sahne sanatları alanında çalışan profesyoneller için tasarlanmıştır.

Başvuracak kişilerden oyunculuk ve sahne deneyimlerini içeren  bir özgeçmişle, atölyeye katılma niyetini, atölyeden beklentilerini açıklayan detaylı bir niyet mektubu talep edilmektedir. Özgeçmişler ve niyet mektupları ışığında başvurunuz eğitmen tarafından onaylandıktan sonra kesinleşecektir.

Önemli Not!

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sizinle ödeme ve diğer detaylarla ilgili e-posta yoluyla bağlantıya geçilecektir. Bu yüzden, başvurunuzda belirttiğiniz e-posta adresinizin doğruluğundan emin olun. Daha da önemlisi, lütfen no-reply@stoasirince.org adresini e-posta hesabınızın adres defterine ekleyin ve mesajlarımızın spam/junk/istenmeyen vb. posta klasörüne düşüp düşmediğini kontrol edin.

Başvuru durumunuzu web sitemizdeki size özel Hesabım bölümünden de takip edebilir, bize bu bölümden mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Atölyeye Gelmeden Önce!

Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için Medrese’de Yaşam bölümüne mutlaka göz atmanızı rica ederiz.

Çalışmalar için, katılımcıların rahat edebilecekleri üstünde herhangi bir işaret, marka bulunmayan düz siyah kıyafet gereklidir. Varsa çalınan müzik enstrümanı ya da herhangi bir yeteneğin icrası için gereken her tür malzemenin getirilmesi tavsiye edilir.

Sıklıkla Sorulan Sorular

Başvuru prosedürüyle ilgili sorularınız için bize yazmadan önce bu bölüme göz gezdirmenizi rica ederiz. Muhtemelen, sorunuzun cevabı orada mevcut.

×