Sokrates: Bir Aktör, Bilge ve Aşık

sokrates

Felsefe faaliyetinin Platon’da tanımlandığı şekliyle bir ‘sahne değiştirme’ oluşu üzerinden Şölende sözü geçen tragedya ve komedyanın asli birliği bağlamında okunması, serimi, yorumu ve canlandırılması.

-Atölyenin sonunda mini bir kolokyum yapılarak katılımcılarla birlikte Sokrates figürü ve Platon diyaloglarında ortaya konulduğu şekliyle felsefe faaliyeti ve bugün anladığımız anlamında felsefeyle olan farkı ve benzerlikleri üzerine bir diyalog oluşturulacaktır.

-Yine mini kolokyum bağlamında katılımcılardan birlikte okunacak olan Şölen ve Phaidros diyalogları üzerinden kendi Sokrates’lerini oluşturmaları ve bunu bir metin haline getirerek atölye kolokyumunda okumaları, arzu edenlerinse tek başına ya da küçük bir ekip oluşturarak kendi Sokrates’lerini kısa bir diyalog içinde (yaklaşık 15 dk.) sahnelemeleri istenecektir.

Oğuz Haşlakoğlu

Oğuz Haşlakoğlu, 1964, Trabzon doğumlu: Boğaziçi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitelerinde okudu; Ressam, Felsefeci, Grafik Tasarımcı, Öğretim üyesi ve halen İTÜ Güzel Sanatlar Bölümü Başkanı; Yurtiçi ve dışında sanatçı olarak çeşitli kişisel, grup ve karma sergiler açtı ve katıldı; Felsefeci olarak yurt içi ve dışı çeşitli konferans, sempozyumlara katıldı, seminerler verdi; yayınlanmış çok sayıda makaleleri, üç kitabı ve kitaplarda bölüm yazarlığı vardır, sonuncu kitabı “Platon Düşüncesinde Tekhnê – Sanat ve Düşüncenin Ortak Kökeni Üzerine Bir İnceleme” Sentez yayınlarından 2016 yılında çıkmıştır.

Kamp Tarihi

23 Ağustos 2018 – 27 Ağustos 2018

Program

23 Ağustos

Gün içinde Medrese’ye varış
14:00’a kadar gelenler için öğle yemeği servisi (13:00 – 14:00 arası)
14:30’da tanışma ve ilk çalışma

24-26Ağustos

Gün boyunca ortalama 4 saat çalışma

27 Ağustos

Kahvaltı
10:00-12:30 Sabah çalışması ve Medrese’den ayrılış

Kontenjan: 20 Kişi

Konaklama Dahil Atölye Ücreti

Konaklama Tipi → Tip A Tip B Tip C Tip D
1May İnd. 635 ₺ 759 ₺ 879 ₺ 1087 ₺
Std. 735 ₺ 859 ₺ 979 ₺ 1187 ₺
45GünÖ İnd. 695 ₺ 819 ₺ 939 ₺ 1147 ₺
Std. 795 ₺ 919 ₺ 1039 ₺ 1247 ₺
Sonra İnd. 755 ₺ 879 ₺ 999 ₺ 1207 ₺
Std. 855 ₺ 979 ₺ 1099 ₺ 1307 ₺

Tip A: 18,8,6 Kişilik Yatakhane, Medrese Çadırı veya Kendi Çadırınız
Tip B: 4 Kişilik Yatakhane
Tip C: 2 Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda
Tip D: Tek Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda

1May: 1 Mayıs 2018’e kadar yapılan başvurular
45GünÖ: 2 Mayıs - [Atölyeden 45 Öncesi] yapılan başvurular
Sonra: [Atölyeden 44 Gün Öncesi] yapılan başvurular

Yukarıdaki ücretlere eğitim ücreti, konaklama, üç öğün yemek ve KDV dahildir.

İnd: İndirimli (Öğrenciler veya Medrese geçmiş katılımcıları)
Std: Standart

İndirimler

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere öğrencilere ve daha önce yolu Medrese’den geçmiş eski katılımcılarımıza tüm atölyeler için 100TL burs/indirim sağlıyoruz. Bu katılımcıların başvurularını tamamlarken karşılarına çıkacak kupon kullanma aşamasında OGRENCI ya da MEDRESEDOSTU yazmaları yeterli olacak. Bu kuponlar birden fazla atölye için kullanılabilir. Aynı atölye için ise iki kupon birden kullanılamıyor.
Ayrıca Medrese’de 2018 yazında herhangi bir atölyeye katılanlara, katılacakları ikinci atölye için de bir miktar indirim sağlıyoruz. Kupon kodunuz kayıt onay mesajınızla birlikte size iletilecek.

Temel Oyunculuk Okulunun, Liseliler için Tiyatro Okulunun, Hikaye Anlatıcılığı Okulunun ve bu listeye eklenebilecek başka okulların birden fazla atölyesine katılmanızı kolaylaştırmak için de indirimler tasarladık. Bu indirimlerin detaylarını ilgili atölyelerin sayfalarında görebilirsiniz. Tüm indirimler ve taksitlendirmeler başvurunuzun son aşamasında hesaplanacak ve toplam ücretinizden düşülecektir.

Stoa’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları ve Medrese’ye ulaşım hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:

Stoa’ne gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz. Sizleri Medrese’de nasıl bir yaşam bekliyor, bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor. Medrese’ye ulaşım hakkında detaylı bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Bu atölyeye kimler başvurabilir?

Yetişkin ve atölye içeriğine ilgi duyan herkes…

Önemli Not!

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sizinle ödeme ve diğer detaylarla ilgili e-posta yoluyla bağlantıya geçilecektir. Bu yüzden, başvurunuzda belirttiğiniz e-posta adresinizin doğruluğundan emin olun. Daha da önemlisi, lütfen no-reply@stoasirince.org adresini e-posta hesabınızın adres defterine ekleyin ve mesajlarımızın spam/junk/istenmeyen vb. posta klasörüne düşüp düşmediğini kontrol edin.

Başvuru durumunuzu web sitemizdeki size özel Hesabım bölümünden de takip edebilir, bize bu bölümden mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Atölyeye Gelmeden Önce!

Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için Medrese’de Yaşam bölümüne mutlaka göz atmanızı rica ederiz.

Platon’un Şölen ve Phaidros diyaloglarını önceden okumuş olmaları tercih edilir. Ayrıca sunum/serim esnasında not almaları da kısa bir süre içerisinde konuya hakim olabilmek için gereklidir.

Şölen (Sokrates’in ve Alkibiades’in konuşmasının olduğu kısımlar) ve Phaidros (Sokrates’in Eros üzerine söylevini içeren ve söylev sanatıyla ilgili kısımlar) diyalogları kitapları, not almak için kalem, defter getiriniz.

Sıklıkla Sorulan Sorular

Başvuru prosedürüyle ilgili sorularınız için bize yazmadan önce bu bölüme göz gezdirmenizi rica ederiz. Muhtemelen, sorunuzun cevabı orada mevcut.

×