Temel Oyunculuk Okulu: Fiziksel Komediye Giriş

too-fiziksel-komedi-2018

Fotoğraf: Yasin Almaz

Komik olan nedir? Neye güleriz? Ve en önemlisi, sahnede nasıl komik anlar ve hikayeler yaratırız?

Sahnede her şey fizikseldir. Hiçbir oyun oyuncunun bedeni olmadan var olamaz. Ancak bedenimizin sahnedeki imkanlarını araştırmayı çoğu zaman metin çalışmasının gölgesinde bırakıyoruz. Bu atölye tam tersine söz, yani başka bir değişle metin gelmeden önce sahnede yaratılan uzamı, bedenler arasındaki ilişkileri ve bedenin sahnedeki mevcudiyetini merkeze alıp, şu soruları sorar:

Komik olan nedir? Neye güleriz? Ve en önemlisi, sahnede nasıl komik anlar ve hikayeler yaratırız?

Bu atölye sözel şakanın ötesine geçerek katılımcıyı komedinin değişik fiziksel araçlarını keşfetmeye davet eder. Sahnede ritmin öneminin farkındalığı ve oyunsallığı, çelişen karakterler yaratma ve sahne üzerinde buluşturma, boş uzamda oyun kurma gibi imkanları deneyimleyerek çeşitli doğaçlamalar yapılacaktır. Sahnede komik olanı bulmak ve oyuna dönüştürmek hem sahne uzamını ve partnerini hem de seyirciyi iyi dinleyebilme yetisinde başlar. Bu yetileri sağlamak ve bedenin uzamdaki imkanlarını keşfetmek bu atölyenin ana hedefidir. Atölyenin son aşamasında katılımcılara kendi en öznel (traji) komikliklerini Clown karakterlerini keşfederek tanıma imkanı sağlanacaktır.

Atölye başlıkları

Boş uzamda beden ve mevcudiyet
Boş uzamda mekân ve hikâye yaratma
Sahnede değişik statüler ve ritim
Taklit ve alay
Mimör oyunculuk
Treto tekniği ve imkanları
Clown – bir giriş

Elif Sözer

Elif Sözer, İstanbul’da doğup Viyana’da büyüdü. Viyana Üniversitesi Tiyatro, Film ve Medya Bilimi bölümünde lisans, Jacques Lecoq pedagojisini temel alan London International School of Performing Arts (LISPA)’da yüksek lisans eğitimi gördü. Eylül 2016’da İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünde ikinci yüksek lisansına başladı ve eğitimini sürdürmekte. Viyana’da farklı oyunlarda oyunculuk ve yönetmenlik yaptı ve aynı zamanda Ezilenlerin Tiyatrosu üzerine çalışmalar yürüttü. 2013’te LISPA’dan mezun olduktan sonra İstanbul’a yerleşti. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarının tiyatro ve pantomim bölümlerinde atölyeler düzenledi. İKSV Tiyatro Festivalinde prömiyer yapan Kral (Soytarım) Lear’da maske oyunculuğu koçu olarak çalıştı. KETT tiyatro ekibini Grotesk beden üzerine çalıştırdı. Bilgi Üniversitesi’nde Beden Odaklı Sanat Atölyeleri kapsamında Nötr Maske üzerine bir atölye sundu. Koç Üniversitesi Tiyatro Topluluğuna iki sene ardarda Fiziksel Tiyatro üzerine atölyeler yaptı. Stoa’nin 2015 yaz kampında Jacques Lecoq’un Mimodinamik tekniği üzerine atölye yaptı.
Seyyar Sahne’nin oyunu Durum Bu’da oyunculuk yaptı ve Avusturya’da gerçekleşen Podium Festival Mödling’e solo oyuncu olarak davet edildi. Aslı Kışlal’ın yönettiği, Viyana yapımı olan “Almancı/Doyçlender” oyununda Daniel Keberle yanında İstanbul ve Ankara gösterimlerinde başrol oynadı. Emre Koyuncuoğlu’nun yönettiği ve 2016’da Sakıp Sabancı Müzesinde prömiyer yapan ve 2017/2018 sezonunda bomonti ALT’ta gösterilen “Punta Atmak” oyununda oyuncu olarak yer almakta.
2014’te Kumbaracı50 çatısı altında kurulan ve kurucu üyesi olduğu Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu’nda üç sene eğitmenlik yaptı. Eylül 2016’da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında Tiyatro Bölümünün 1. ve 2. sınıflara Fiziksel Tiyatro dersleri verdi ve düzenli olarak farklı kurumlar ve tiyatro topluluklarında Fiziksel Tiyatro üzerine atölyeler sunmakta. Tiyatro Alesta’nın gelecek sezon prömiyer yapacak olan Melih Cevdet Anday’ın romanından uyarlanan “Gizli Emir” oyununda yönetmenlik yapmakta.

Kamp Tarihi

14 Temmuz  – 21 Temmuz 2018

Program

14 Temmuz

Gün içinde Medrese’ye varış
14:00’a kadar gelenler için öğle yemeği servisi (13:00 – 14:00 arası)
17:00’da tanışma ve ilk çalışma

15-20 Temmuz

Gün boyunca ortalama 7 saat çalışma
Atölyenin gidişatına göre 20 Temmuz Cuma akşamı herkese açık kısa bir gösteri

21 Temmuz

Kahvaltı
10:00-12:30 Sabah çalışması ve Medrese’den ayrılış

Kontenjan: 16 Kişi

Konaklama Dahil Atölye Ücreti

Konaklama Tipi → Tip A Tip B Tip C Tip D
1May İnd. 995 ₺ 1198 ₺ 1394 ₺ 1695 ₺
Std. 1095 ₺ 1298 ₺ 1494 ₺ 1795 ₺
45GünÖ İnd. 1095 ₺ 1298 ₺ 1494 ₺ 1795 ₺
Std. 1195 ₺ 1398 ₺ 1594 ₺ 1895 ₺
Sonra İnd. 1195 ₺ 1398 ₺ 1594 ₺ 1895 ₺
Std. 1295 ₺ 1498 ₺ 1694 ₺ 1995 ₺

Tip A: 18,8,6 Kişilik Yatakhane, Medrese Çadırı veya Kendi Çadırınız
Tip B: 4 Kişilik Yatakhane
Tip C: 2 Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda
Tip D: Tek Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda

<strong>1May:</strong> 1 Mayıs 2018’e kadar yapılan başvurular
<strong>45GünÖ:</strong> 2 Mayıs - [Atölyeden 45 Öncesi] yapılan başvurular
<strong>Sonra:</strong> [Atölyeden 44 Gün Öncesi] yapılan başvurular

Yukarıdaki ücretlere eğitim ücreti, konaklama, üç öğün yemek ve KDV dahildir.

İnd: İndirimli (Öğrenciler veya Medrese geçmiş katılımcıları)
Std: Standart

İndirimler

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere öğrencilere ve daha önce yolu Medrese’den geçmiş eski katılımcılarımıza tüm atölyeler için 100TL burs/indirim sağlıyoruz. Okul kapsamındaki atölyelerde farklı indirimler söz konusu olduğu için indirim kuponu kullanımıyla ilgili birkaç not düşmek isteriz.
Bu okulun tek bir atölyesine katılıyorsanız başvurunuzun ilerleyen aşamalarında karşınıza çıkacak kupon kullanma bölümünde kupon kodu alanına OGRENCI ya da MEDRESEDOSTU yazmanız yeterli olacak. Bu durumda indirim hakkınız 100TL.

Okulun birden fazla modülüne katılmayı kolaylaştırma amacıyla herkes için geçerli olacak şekilde modül sayısı arttıkça artan indirimler tasarladık.

2 modüle katılanlara toplamda 100TL,
3 modüle katılanlara toplamda 300TL,
4 modüle katılanlara toplamda 550TL,
5 modüle katılanlara toplamda 800TL,

Yukarıdaki indirimlere ek olarak, öğrencilere ve geçmiş Medrese katılımcıları için ekstra 200TL indirim de söz konusu. Bu indirimlerden yararlanmak için kupon kodu alanına yazmanız gereken: OGRENCIOKUL ya da MEDRESEDOSTUOKUL .
Ayrıca Medrese’de 2018 yazında herhangi bir atölyeye katılanlara, katılacakları diğer atölyeler için de bir miktar indirim sağlıyoruz. Kupon kodunuz kayıt onay mesajınızla birlikte size iletilecek.
Temel Oyunculuk Okulunun, Liseliler için Tiyatro Okulunun, Hikaye Anlatıcılığı Okulunun ve bu listeye eklenebilecek başka okulların birden fazla atölyesine katılmanızı kolaylaştırmak için de indirimler tasarladık. Bu indirimlerin detaylarını ilgili atölyelerin sayfalarında görebilirsiniz. Tüm indirimler ve taksitlendirmeler başvurunuzun son aşamasında hesaplanacak ve toplam ücretinizden düşülecektir.

Stoa’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları ve Medrese’ye ulaşım hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:

Stoa’ne gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz. Sizleri Medrese’de nasıl bir yaşam bekliyor, bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor. Medrese’ye ulaşım hakkında detaylı bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Bu atölyeye kimler başvurabilir?

Fiziksel Tiyatronun temellerine ve Komedi alanına ilgi duyan, hareket etmek ve doğaçlamaktan keyif alan, oyunculuk alanında farklı yöntemler deneyimlemek isteyen herkese açıktır.

Önemli Not!

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sizinle ödeme ve diğer detaylarla ilgili e-posta yoluyla bağlantıya geçilecektir. Bu yüzden, başvurunuzda belirttiğiniz e-posta adresinizin doğruluğundan emin olun. Daha da önemlisi, lütfen no-reply@stoasirince.org adresini e-posta hesabınızın adres defterine ekleyin ve mesajlarımızın spam/junk/istenmeyen vb. posta klasörüne düşüp düşmediğini kontrol edin.

Başvuru durumunuzu web sitemizdeki size özel Hesabım bölümünden de takip edebilir, bize bu bölümden mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Atölyeye Gelmeden Önce!

Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için Medrese’de Yaşam bölümüne mutlaka göz atmanızı rica ederiz.

Çalışmalar için rahat hareket edebileceğiniz, mümkünse yazısız, resimsiz siyah tayt ve tişört getirmenizi bekliyoruz.

Sıklıkla Sorulan Sorular

Başvuru prosedürüyle ilgili sorularınız için bize yazmadan önce bu bölüme göz gezdirmenizi rica ederiz. Muhtemelen, sorunuzun cevabı orada mevcut.

×