Zamanda ve Mekanda Nefes ve Eylem

zamanda-ve-mekanda-nefes-ve-eylem

Fotoğraf: Yasin Almaz

Sahne sanatlarının her alanı zamanın ve mekanın, eylemde bulunan canlı bir ya da birden fazla varlığın sonsuz olasılıklarını ve komplikasyonlarını barındıran bir deneyim tasarımıdır. Bu atölye, sahne üzeri yaratıcılarının ifade araçları üzerindeki hakimiyetlerini artırmayı, seçim yapma özgürlük alanlarını genişletebilmeleri için onlara araçlar sağlamayı amaçlıyor.

Hatha yoga, Suzuki metodu, Viewpoints ve Kompozisyon çalışmalarını içeren atölye, bireysel ve kolektif odakla zaman ve mekan farkındalığı, nefes, hareket, doğaçlama ve sahne üzerinde eylem yaratmaya odaklanıyor.

Hatha yoga, bedendeki fiziksel ve enerjisel boyutlar üzerinde çalışarak bilincin farklı katmanlarına ulaşma, zıt enerjileri dengeleme araştırmasını içeren yoga yaklaşımıdır.

Suzuki metodu, klasik bale, geleneksel Japon ve Antik Yunan tiyatroları ve dövüş sanatları gibi çeşitli formların etkisiyle geliştirilen metot, birincil teatral ifade aracı olarak insan bedeninin özgürleşmesi ve bütünselleşmesi için aktörün bedensel ve zihinsel sezgileri ve hakimiyetini geliştirmeyi amaçlar.

Viewpoints, oyuncunun beden ve duygu farkındalığını, uzamla ve zamanla etkileşimini geliştirmek ve derinleştirmek; bu şekilde oyuncuların ve toplulukların sezgisel ve spontane olmasına, bütünlükle çalışabilmesine yardım etmeyi amaçlar. Viewpoints, harekette esnekliği, ifade yeteneğini ve gücü arttırarak oyuncuların, toplulukların ve sahne üzerindeki tüm yaratıcıların seçim yapma özgürlüklerini ve alanlarını genişletmeyi hedefler.

Kompozisyon, topluluk olarak yaratma, farklı araçlar kullanarak kısa zamanda cesur, yenilikçi teatral deneyler yapma pratiğidir. Zihinsel kısıtlamalardan sıyrılıp özgür yaratımın araştırıldığı bu alan, farklı sahne üzeri yaratıcılarının birbirlerinden öğrenmesini de mümkün kılar.

Fatih Gençkal

Fatih Gençkal, Suzuki metodu üzerine 2007 yılında Tadashi Suzuki ve Anne Bogart tarafından kurulan SITI Company rehberliğinde çalışmaya başladı, 2013 yılından bu yana çalışmalarına Japonya’daki Suzuki Company of Toga ile devam ediyor. Gençkal, Tadashi Suzuki tarafından yetkilendirilmiş Suzuki metodu eğitmenidir.

CUNY Brooklyn College’den Oyunculuk Yüksek Lisansı’nı aldı. Polonya’da Grotowski teknikleri ve ABD’de aikido üzerine eğitim aldı. Haliç Üniversitesi Konservatuarı, Özyeğin Üniversitesi, Stoa ve Şehir Tiyatroları Çağdaş Gösteri Sanatları Merkezi başta olmak üzere birçok kurumda dersler verdi. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Çağdaş Dans yüksek lisansı tez aşamasındadır ve Yoga Allience onaylı (RYT 200) yoga eğitmenidir.

2007 yılından bu yana SITI Company ile Viewpoints çalışmalarını sürdüren Gençkal, Anne Bogart’ın The Viewpoints Book adlı eserini Türkçe’ye çevirmiş, Tadashi Suzuki’nin tiyatro anlayışını ve metodunu ayrıntılarıyla anlattığı Culture is the Body adlı eserini de Türkçe’ye kazandırmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Oyuncu ve yönetmen olarak çalışmaları aralarında TheaterFormen, Theater Freiburg (Almanya), Julidans (Hollanda), PS122 (ABD) ve İstanbul Tiyatro Festivali olmak üzere birçok mekan ve festivalde sergilendi. 2014 Yeni Tiyatro Dergisi Beklan Algan Ödülü adayı olan Gençkal, Dünyada Bir Köşe uluslararası sahne sanatları festivali genel sanat yönetmenidir.

Kamp Tarihi

9 Temmuz 2018 – 16 Temmuz 2018

Program

9 Temmuz

Gün içinde Medrese’ye varış
14:00’a kadar gelenler için öğle yemeği servisi (13:00 – 14:00 arası)
17:00’da tanışma ve ilk çalışma

10-15 Temmuz

Gün boyunca ortalama 7 saat çalışma

16 Temmuz

Kahvaltı
10:00 – 12:30 arası son çalışma ve Medrese’den ayrılış

Kontenjan: 16 Kişi

Konaklama Dahil Atölye Ücreti

Konaklama Tipi → Tip A Tip B Tip C Tip D
İnd. 995 ₺ 1198 ₺ 1394 ₺ 1695 ₺
Std. 1095 ₺ 1298 ₺ 1494 ₺ 1795 ₺

Tip A: 18,8,6 Kişilik Yatakhane, Medrese Çadırı veya Kendi Çadırınız
Tip B: 4 Kişilik Yatakhane
Tip C: 2 Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda
Tip D: Tek Kişilik Tuvalet ve Banyolu Oda

Fiyatlar her dönem için aynıdır.

Yukarıdaki ücretlere eğitim ücreti, konaklama, üç öğün yemek ve KDV dahildir.

İnd: İndirimli (Öğrenciler veya Medrese geçmiş katılımcıları)
Std: Standart

İndirimler

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere öğrencilere ve daha önce yolu Medrese’den geçmiş eski katılımcılarımıza tüm atölyeler için 100TL burs/indirim sağlıyoruz. Bu katılımcıların başvurularını tamamlarken karşılarına çıkacak kupon kullanma aşamasında OGRENCI ya da MEDRESEDOSTU yazmaları yeterli olacak. Bu kuponlar birden fazla atölye için kullanılabilir. Aynı atölye için ise iki kupon birden kullanılamıyor.
Ayrıca Medrese’de 2018 yazında herhangi bir atölyeye katılanlara, katılacakları ikinci atölye için de bir miktar indirim sağlıyoruz. Kupon kodunuz kayıt onay mesajınızla birlikte size iletilecek.

Temel Oyunculuk Okulunun, Liseliler için Tiyatro Okulunun, Hikaye Anlatıcılığı Okulunun ve bu listeye eklenebilecek başka okulların birden fazla atölyesine katılmanızı kolaylaştırmak için de indirimler tasarladık. Bu indirimlerin detaylarını ilgili atölyelerin sayfalarında görebilirsiniz. Tüm indirimler ve taksitlendirmeler başvurunuzun son aşamasında hesaplanacak ve toplam ücretinizden düşülecektir.

Stoa’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları ve Medrese’ye ulaşım hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:

Stoa’ne gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz. Sizleri Medrese’de nasıl bir yaşam bekliyor, bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor. Medrese’ye ulaşım hakkında detaylı bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Bu atölyeye kimler başvurabilir?

Sahne sanatlarının her alanında çalışan kişiler.

Önemli Not!

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sizinle ödeme ve diğer detaylarla ilgili e-posta yoluyla bağlantıya geçilecektir. Bu yüzden, başvurunuzda belirttiğiniz e-posta adresinizin doğruluğundan emin olun. Daha da önemlisi, lütfen no-reply@stoasirince.org adresini e-posta hesabınızın adres defterine ekleyin ve mesajlarımızın spam/junk/istenmeyen vb. posta klasörüne düşüp düşmediğini kontrol edin.

Başvuru durumunuzu web sitemizdeki size özel Hesabım bölümünden de takip edebilir, bize bu bölümden mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Atölyeye Gelmeden Önce!

Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için Medrese’de Yaşam bölümüne mutlaka göz atmanızı rica ederiz.

Katılımcıların dizlerin hareketini gösterecek kısa şort ya da tayt ve çorap getirmeleri gerekmektedir. Ayrıca daha sonra belirtilecek kısa okumalar ve hazırlık çalışmaları olacak. Takipte kalın.

Sıklıkla Sorulan Sorular

Başvuru prosedürüyle ilgili sorularınız için bize yazmadan önce bu bölüme göz gezdirmenizi rica ederiz. Muhtemelen, sorunuzun cevabı orada mevcut.

×